Více
  11 C
  Czech
  Pátek, 27 května, 2022

  Ukrajinská formace Kalush Orchestra se na Eurovizi veze na vlně podpory

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Kalush Orchestra si klade za cíl „zvednout náladu“ svým spoluobčanům sužovaným válkou. A zatím se to ukrajinskému celku daří. Vzhledem k široké podpoře má na letošním ročníku Eurovize v Turíně našlápnuto ke skvělému výsledku, napsala agentura Reuters. Ve čtvrtek proběhne druhé semifinále, kde má své želízko v ohni i Česká republika, finále je pak naplánováno na sobotu.

  Skladba Stefania zpívaná v ukrajinštině spojuje rap s tradiční lidovou hudbou a je poctou matce frontmana Oleha Psiuka. Bookmakeři z ní udělali jasného favorita hudební soutěže, která každoročně přitáhne k obrazovkám víc než 200 milionů fanoušků.

  „Jakékoli vítězství v jakémkoliv ohledu je v dnešní době pro Ukrajinu velmi důležité, takže vítězství v Eurovizi by samozřejmě zvedlo náladu řadě Ukrajinců, přičemž momentálně moc dobrých zpráv nemáme,“ řekl Psiuk agentuře Reuters ve čtvrtečním rozhovoru.

  V národním kole skončila formace Kalush Orchestra na druhém místě, nahradila však vítězku Alinu Pash po kontroverzi ohledně její návštěvy Krymu v roce 2015, rok poté, co byl anektován Ruskem.

  „Jsme tu, abychom předvedli ukrajinskou kulturu, protože aktuálně dochází k pokusům ji zabít. Chceme ukázat, že ukrajinská kultura žije, je jedinečná a má svůj krásný rukopis,“ dodal frontman kapely, jejíž název je odvozen od města Kaluš na západě Ukrajiny.

  Eurovize jako krátká odbočka z tragické reality

  Jeden z členů kapely podle Psiuka zůstal na Ukrajině, aby pomohl bránit Kyjev. Psiuk zároveň prohlásil, že se po Eurovizi plánuje vrátit domů a obnovit práci s dobrovolnickou skupinou, která se snaží najít ubytování a sehnat léky pro jeho krajany.

  „Dokonce i tady, mimo Ukrajinu, se bojíme o naše rodinné příslušníky, kteří tam zůstávají. Každé ráno se probouzíte, aniž byste si byli jisti, že všichni vaši blízcí jsou stále naživu, přičemž nevíte, kam může dopadnout další raketa,“ uzavřel.

  Rusko, které podle prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině provádí „zvláštní vojenskou operaci“, bylo letos ze soutěže vyloučeno.

  66. ročník Eurovize se koná v Itálii, neboť v roce 2021 zvítězila italská rocková kapela Måneskin s písní Zitti E Buoni. O výsledku soutěže rozhoduje kombinace hlasů oficiální poroty a diváků ze zúčastněných zemí.

  Největší světová soutěž pop music odstartovala prvním semifinále v úterý večer, ve kterém se 10 ze 17 zemí probojovalo do finále. Vedle ukrajinské kapely postoupili také zástupci Litvy, Švýcarska, Arménie, Norska, Moldavska, Islandu, Řecka, Portugalska a Nizozemska.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS