Více
  24.9 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  Eurovizi 2021 ovládla italská skupina Måneskin. Podívejte se na jejich vítězné číslo

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  V letošním ročníku soutěže Eurovision Song Contest zvítězila glam rocková kapela Måneskin. Italské skupině v sobotním finále pomohly zejména hlasy diváků. Celosvětově nejoblíbenější hudební show se konala v Nizozemsku poté, co ji organizátoři v roce 2020 zrušili kvůli pandemii koronaviru.

  Píseň s názvem Zitti E Buoni porazila favority poroty, Švýcarsko a Francii, a opanovala veřejné hlasování, které tvoří polovinu bodů.

  Victoria de Angelis z kapely Måneskin na tiskové konferenci řekla, že jejich vítězství představuje důležitou vzpruhou pro Itálii, jednu z evropských zemí nejvíce zasaženou covidem-19, informovala stanice BBC. „Toto je poselství naděje po tomto těžkém roce, kterým jsme prošli,“ prohlásila zpěvačka.

  Rocková píseň nezapadá do škatulky kýčovitého popu, kterým se Eurovize proslavila. Podle frontmana kapely jejich popularita dokazuje, že soutěž se zaměřuje také na hudební kvalitu.

  „Toto ocenění ukazuje, že to není jen přehlídka kýče. Jde o hudební soutěž,“ řekl Damiano David novinářům.

  Sázkové kanceláře i fanoušci Itálii favorizovali ještě před soutěží. Bloger sledující Eurovizi William Lee Adams uvedl, že skladba skupiny Måneskin vypadá jako dokonalá hymna pro evropské fanoušky, kteří se během pandemie ocitli v lockdownu.

  „Po uplynulém roce, kdy jsme byli uvězněni doma, si myslím, že mnoho lidí chce ten pocit, že jsou na party. A to je to, co vám tahle píseň dává,“ řekl Adams.

  Covid Eurovizi zasáhl navzdory přísným opatřením

  Živá vystoupení v aréně v Rotterdamu sledovalo 3 500 diváků. Před začátkem show byli všichni otestování na covid-19. Kvůli omezením v oblasti cestování byla většina přítomných fanoušků z Nizozemska. Obvyklá mezinárodní atmosféra tak festivalu chyběla.

  „Moc se mi nelíbí, že tu není nikdo ze zahraničí. Protože je to opravdu jednou za rok, kdy se setkáte se všemi svými mezinárodními přáteli,“ řekl agentuře Reuters nizozemský fanoušek Patrick.

  Navzdory přísným preventivním opatřením bylo během zkoušek a semifinále hlášeno několik případů covidu-19.

  Hudební skupina z Islandu Dadi og Gagnamagnid nemohla vystoupit živě poté, co byl člen kapely pozitivně testován na covid. Pozitivní test měl také vítěz z roku 2019 Duncan Laurence. V obou případech organizátoři využili předem nahrané záložní verze skladeb.

  V Nizozemsku se konal 65. ročník soutěže, kterou sleduje přibližně 200 milionů televizních diváků.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS