Reklama

Tálibán v Pandžšíru zabíjí civilisty, hlásí BBC

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

V afghánském údolí Pandžšír, kde dochází ke střetům mezi Tálibánem a opozičními silami, přišlo o život nejméně 20 civilistů. V údolí byly přerušeny komunikační kanály, což ztížilo zpravodajství z místa. Server BBC však podle svého vyjádření má důkazy o zabíjení civilních obyvatel páchaném Tálibánem, a to navzdory slibům radikálního hnutí, že se nebude mstít.

Záběry z prašné silnice v Pandžšíru zachycují muže ve vojenské uniformě obklopeného bojovníky Tálibánu. Ozve se střelba a on se sesune k zemi. Není jasné, zda byl zastřelený muž členem armády, neboť bojové uniformy v regionu běžně nosí i civilisté. Svědek události na záznamu tvrdil, že šlo o civilistu.

Dle zjištění stanice BBC došlo v Pandžšíru k nejméně 20 takovým úmrtím. Jednou z obětí byl majitel obchodu a otec dvou dětí Abdul Sami.

Podle místních zdrojů muž nehodlal utéct, když se do oblasti dostal Tálibán, a řekl: „Jsem jen chudý majitel obchodu a s válkou nemám nic společného.“

Přesto byl zatčen a obviněn z prodeje sim karet odbojářům. O několik dní později bylo jeho tělo pohozeno poblíž jeho domu. Svědci, kteří jej viděli, řekli, že vykazovalo známky mučení.

Když se Tálibán v Afghánistánu chopil moci, Pandžšír zůstal posledním centrem odporu

Údolí Pandžšír bylo dlouhodobě ohniskem odboje v Afghánistánu. Pod vedením velitele opozičních sil Ahmada Masúda tato oblast odrazila jak sovětské síly, tak Tálibán. Údolí obklopují horské štíty, což komplikuje pokusy o jeho ovládnutí.

Masúdův syn Ahmad vedl odboj proti Tálibánu, když podruhé převzal kontrolu nad Afghánistánem. Minulý týden nicméně militantní skupina vyhlásila vítězství a zveřejnila záběry svých bojovníků vztyčujících vlajku.

Odbojové síly přísahaly, že budou dál bojovat, přičemž Ahmad Masúd vyzval k „národnímu povstání“ proti Tálibánu.

Vraťte se k běžným činnostem, vyzýval Tálibán

„Měli by vyjít ven, vykonávat své každodenní činnosti,“ řekl mluvčí radikálního hnutí. „Pokud jsou to prodavači, mohou jít do svých obchodů. Pokud jsou farmáři, mohou jít na své farmy. Jsme tu, abychom je chránili, jejich životy a jejich rodiny,“ doplnil.

Místo toho jsou kdysi rušná tržiště opuštěná. Lidé se snaží uprchnout a pod skalnatými vrcholky údolí se tvoří dlouhé kolony vozidel.

Navíc se objevila varování před nedostatkem potravin a léků.

Tálibán popřel, že by se zaměřoval na civilisty. Po zprávách o masakru příslušníků afghánské menšiny Hazárů a zabití policistky je to však další známka toho, že realita na místě se liší od slibů Tálibánu, že nedojde k žádným útokům ze msty.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Příliv migrantů v Texasu

Tisíce Haiťanů, Kubánců, Venezuelců a Nikaragujců bivakují pod mostem v Texasu

Prezident Joe Biden se potýká s rostoucí humanitární a politickou výzvou. Kolem 12 tisíc migrantů, převážně haitských občanů, v pátek bivakovalo pod mostem v jižním Texasu na hranicích s Mexikem. Další stovky mířily k hranici.
snydrom zvracení

V USA se plní ordinace lidmi, kteří nekontrolovaně zvrací z kouření...

Ve Spojených státech je na vzestupu zvláštní nemoc, a to zejména ve státech, které legalizovaly marihuanu. Její pravidelní konzumenti, obzvlášť teenageři, plní ordinace lékařských pohotovostí s vážnými žaludečními potížemi. Nejspíš jde o syndrom chronického zvracení z marihuany, který byl objevený teprve nedávno.
Pentagon: Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10 civilistů

Tragický omyl v Kábulu. Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10...

Útok bezpilotního letounu v Kábulu minulý měsíc zabil pracovníka humanitární organizace a devět členů jeho rodiny, včetně sedmi dětí. V pátek se americká armáda za tragickou chybu omluvila.
Ruské volby do parlamentu

Volby v Rusku začínají, Google a Apple smazaly aplikaci Navalného

Ruští občané se od pátku vydávají volit do parlamentu, ovšem bez hlavní opozice. Společnosti Google a Apple navíc odstranily ze svých obchodů aplikaci vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného. V pátek to uvedl jeho tým. Informuje o tom agentura Reuters.
Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů

Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů. Otec dnes žaluje...

Otec sedmileté dívky zažaloval školu a dva její zaměstnance v Michiganu za to, že jeho dceři ostříhali bez vědomí rodičů vlasy. Po škole chce milion dolarů.
OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN ve čtvrtek uvedla, že navzdory globální pandemii covidu-19 nebylo zpomaleno tempo změny klimatu. Svět zůstává pozadu v boji za snížení emisí uhlíku.
Reklama

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama