Více
  7.6 C
  Czech
  Středa, 27 října, 2021

  Mlátili mě, dokud jsem neomdlel. Afghánský novinář popisuje praktiky Tálibánu

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Žurnalisté v Afghánistánu se setkali s brutální reakcí militantů Tálibánu. Když se pokusili referovat o protestech v Afghánistánu, byli biti a zbičováni. Informuje o tom BBC.

  Fotografie, které cirkulují internetem, ukazují dva reportéry z novin Etilaatroz s viditelnými stopami po bití a bičování poté, co byli zadrženi v Kábulu. Jeden z nich, Takí Daryábí, BBC řekl, že ho vzali na policejní stanici, kde jej brutálně zmlátili a zkopali. On společně s fotografem dělali reportáž z protestu v Kábulu za práva žen, kterého se zúčastnily desítky lidí, především žen.

  Oba poté skončili na policejní stanici, kde byli podle svých slov biti holemi, elektrickými šňůrami a bičem. Za několik hodin je bez jediného slova vysvětlení Tálibové údajně propustili.

  Vzali mě do jiné místnosti a spoutali mi ruce za zády,“ řekl novinář zpravodaji BBC v Kábulu. „Rozhodl jsem se, že se nebudu bránit, protože by mě zřejmě zbili ještě víc, takže jsem jen ležel na zemi v ochranné poloze,“ vzpomínal na krutý zážitek.

  Bili holemi i obušky, kopali do hlavy

  Přišlo osm mužů a začali mě bít. Holemi, obušky, kabely…čímkoliv, co měli zrovna po ruce. Zranění na tváři mám od boty, jak mě kopli do obličeje,“ vyprávěl. Když jsem omdlel, tak přestali. Hodili mě do další místnosti, kde byly cely předběžného zadržení, a odešli.“

  Propustili jej za dvě hodiny, když se probral. „Měl jsem strašné bolesti a skoro jsem nemohl chodit, ale řekli nám, že musíme odejít rychle,“ sdělil zmlácený novinář.

  Jeho kolega, fotograf Nematulláh Naqdí, řekl, že se mu Tálibánci snažili vzít fotoaparát už ve chvíli, kdy začal fotit protestující. Srazili mě na zem, šlapali mi na hlavu a tiskli mi ji botou k zemi. Do hlavy mě i kopali, myslel jsem, že mě zabijí,“ vyprávěl. „Když jsem se ptal, proč mě bijí, řekli mi, že mám být rád, že mi neuříznou hlavu.“

  Také afghánská agentura Tolo News Agency uvedla, že jejího fotografa Tálibán zadržel zhruba na tři hodiny. Podle mezinárodní neziskové organizace CPJ bylo za poslední dva dny zadrženo a zase propuštěno celkem čtrnáct žurnalistů.

  Tálibán celkem rychle dokazuje, že jeho původní sliby, že nechá nezávislá média svobodně pracovat, byly lži,“ řekl Steve Butler, koordinátor CPJ pro Asii. „Žádáme Tálibán, aby své sliby dodržel, přestal zatýkat a mučit novináře, a nechal média svobodně fungovat beze strachu z represí,“ vyzval.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu-19

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu za den. Plně očkováno je 17 procent obyvatel

  Ukrajinský ministr zdravotnictví na občany znovu apeloval, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. V úterý země zaznamenala rekordních 734 úmrtí v souvislosti s onemocněním za den, přičemž počet hospitalizací vzrostl ve srovnání s předchozím týdnem o více než pětinu.
  Demonstrant v Chartúmu mává vlajkou

  Při protestech proti vojenskému převratu v Súdánu přišlo o život nejméně sedm lidí

  Súdánská armáda v pondělí převzala moc od přechodné vlády, přičemž premiéra Abdalláha Hamduka vojáci odvezli na neznámé místo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví během následných protestů bylo při střetech mezi vojáky a demonstranty zastřeleno sedm lidí a 140 dalších utrpělo zranění.
  německá teroristka odsouzena jennifer wenisch

  Německá islamistka dostala deset let za usmrcení dítěte

  Německá muslimská konvertitka, která se v Iráku přidala k ISIS, byla v Mnichově uvězněna na 10 let za vraždu jezídské dívky, kterou si s manželem koupili jako otrokyni.
  povinné očkování zdravotníků

  Velká Británie zvažuje povinné očkování pro všechny zdravotníky

  Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se kloní k zavedení povinného očkování proti covidu pro všechny zdravotníky. Covidová čísla se v Británii zvyšují i přes osmdesátiprocentní proočkovanost, opatření by se tak mělo podle ministra týkat všech zaměstnanců Národní zdravotní služby (NHS).
  Richard Ratcliffe

  Podruhé drží hladovku. Snaží se osvobodit manželku z íránského vězení

  Britsko-íránská humanitární pracovnice Nazanin Zaghari-Ratcliffe byla podruhé za sebou uvězněna v Íránu. Před více než týdnem ji íránský odvolací soud potvrdil roční trest odnětí svobody. Její manžel tak na protest drží druhou hladovku.
  Puč v Súdánu

  Puč v Súdánu: Vojáci zadrželi premiéra a několik členů kabinetu, dochází k výpadkům internetu

  Armádní síly v Súdánu v pondělí zadržely premiéra Abdalláha Hamduka, kterého převezly na neznámé místo, dále většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků. Tamní ministerstvo informací tyto kroky označilo za vojenský převrat.
  Reklama
  Reklama
  Reklama