Více
  7.6 C
  Czech
  Středa, 27 října, 2021

  Tálibán oznámil prozatímní vládu. Povede ji muž, který je na blacklistu OSN

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Militantní hnutí Tálibán představilo úřadující vládu Afghánistánu, kde vyhlásilo Islámský emirát. Premiérem bude muž na černé listině OSN, ministrem vnitra má být člověk hledaný FBI. Informuje o tom BBC a další servery.

  Předsedou prozatimní afghánské vlády má být Hassan Achund, který se před lety podílel na samém vzniku hnutí Tálibán. Ten je podle informací BBC na blacklistu Organizace spojených národů.

  Ještě kontroverznější osobou je ale nový ministr vnitra. Je to Sirádžuddín Hakkání, obávaný vůdce militantní skupiny Hakkání, který je hledaný FBI. Skupina Hakkání má mít na svědomí ty nejkrvavější útoky na afghánské půdě. USA prohlásily Hakkání, na rozdíl od Tálibánu jako celku, za teroristickou organizaci.

  Hassan Akhund byl ministrem zahraničních věcí Afghánistánu v letech 1996-2001, kdy byl Tálibán naposledy u moci. Ustanovení prozatimní vlády je klíčovým krokem k brzkému utvoření vlády stabilní.

  Nejvyšší lídr Tálibánu Hajbatulláh Achúndzáda nově ustanovené vládě přikázal, aby v zemi udržovala právo šaríja. Podle jeho prohlášení chce prozatimní kabinet udržovat „silné a zdravé vztahy se sousedními i ostatními zeměmi, založené na vzájemném respektu a interakci.“ Tálibán bude podle svého nejvyššího vůdce „respektovat mezinárodní smlouvy a zákony, pokud ovšem nebudou v rozporu s islámským právem a národními hodnotami.“

  Hajbatulláh Achúndzáda se nikdy neobjevil na veřejnosti a toto je první prohlášení, které vydal od 15. srpna, kdy Tálibán převzal v Afghánistánu moc.

  Vláda prověřených bojovníků

  V nové vládě nejsou žádné ženy, a to i přes to, že Tálibán dříve deklaroval, že chce „inkluzivní vládu“. Kabinet dnes ale tvoří samí prověření tálibští bojovníci, byť podoba vlády ještě není konečná.

  Pověřeným ministrem obrany je Muhammad Jakúb, syn zesnulého zakladatele Tálibánu a bývalého nejvyššího vůdce Muhammada Omara. Ministrem zahraničí je Amír Chán Muttakí, další z významných lídrů militantního hnutí, který vyjednával s USA o odchodu spojeneckých vojsk. Vicepremiérem se stane Abdul Ghání Baradar, bývalý hlavní politický vyjednavač Tálibánu. Mluvčí Zabihulláh Mudžáhid má být novým ministrem informací.

  Ačkoliv Tálibánci podle veřejných prohlášení slibují, že chtějí mír a nebudou se mstít těm, kteří v minulosti pomáhali spojencům, ze země se ozývají zprávy, co hovoří o opaku. Před několika dni měli militanti z Tálibánu zavraždit a zohavit těhotnou policistku, která dříve pracovala ve vězení.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu-19

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu za den. Plně očkováno je 17 procent obyvatel

  Ukrajinský ministr zdravotnictví na občany znovu apeloval, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. V úterý země zaznamenala rekordních 734 úmrtí v souvislosti s onemocněním za den, přičemž počet hospitalizací vzrostl ve srovnání s předchozím týdnem o více než pětinu.
  Demonstrant v Chartúmu mává vlajkou

  Při protestech proti vojenskému převratu v Súdánu přišlo o život nejméně sedm lidí

  Súdánská armáda v pondělí převzala moc od přechodné vlády, přičemž premiéra Abdalláha Hamduka vojáci odvezli na neznámé místo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví během následných protestů bylo při střetech mezi vojáky a demonstranty zastřeleno sedm lidí a 140 dalších utrpělo zranění.
  německá teroristka odsouzena jennifer wenisch

  Německá islamistka dostala deset let za usmrcení dítěte

  Německá muslimská konvertitka, která se v Iráku přidala k ISIS, byla v Mnichově uvězněna na 10 let za vraždu jezídské dívky, kterou si s manželem koupili jako otrokyni.
  povinné očkování zdravotníků

  Velká Británie zvažuje povinné očkování pro všechny zdravotníky

  Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se kloní k zavedení povinného očkování proti covidu pro všechny zdravotníky. Covidová čísla se v Británii zvyšují i přes osmdesátiprocentní proočkovanost, opatření by se tak mělo podle ministra týkat všech zaměstnanců Národní zdravotní služby (NHS).
  Richard Ratcliffe

  Podruhé drží hladovku. Snaží se osvobodit manželku z íránského vězení

  Britsko-íránská humanitární pracovnice Nazanin Zaghari-Ratcliffe byla podruhé za sebou uvězněna v Íránu. Před více než týdnem ji íránský odvolací soud potvrdil roční trest odnětí svobody. Její manžel tak na protest drží druhou hladovku.
  Puč v Súdánu

  Puč v Súdánu: Vojáci zadrželi premiéra a několik členů kabinetu, dochází k výpadkům internetu

  Armádní síly v Súdánu v pondělí zadržely premiéra Abdalláha Hamduka, kterého převezly na neznámé místo, dále většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků. Tamní ministerstvo informací tyto kroky označilo za vojenský převrat.
  Reklama
  Reklama
  Reklama