Více
  13 C
  Czech
  Neděle 26. března 2023

  Fed opět navýšil úrokové sazby. Rozhodl tak navzdory nedávným bankovním krachům

  Americká centrální banka i nadále hodlá s trvající inflací bojovat pomocí navyšování úrokových sazeb. A to i přesto, že jejich vysoká hodnota částečně přispěla k problémům, kvůli kterým v březnu zkrachovaly dvě banky. Šéf Fed ovšem ve svém proslovu naznačil, že by vzrůst sazeb mohl být jedním z posledních.

  Můj muž si smí užívat s jinými, zatímco já doma uklízím. Žena prozradila, jak si zajišťuje šťastné manželství

  Zvláštní způsob udržení věčně spokojeného manželství má Američanka Monica Huldt. Aby byl její muž šťastný, dovoluje mu nevěru. Nedělá jí problém vědomí, že zatímco ona se stará o domácnost, on si užívá s jinými ženami.

  Tálibán oznámil prozatímní vládu. Povede ji muž, který je na blacklistu OSN

  Militantní hnutí Tálibán představilo úřadující vládu Afghánistánu, kde vyhlásilo Islámský emirát. Premiérem bude muž na černé listině OSN, ministrem vnitra má být člověk hledaný FBI. Informuje o tom BBC a další servery.

  Předsedou prozatimní afghánské vlády má být Hassan Achund, který se před lety podílel na samém vzniku hnutí Tálibán. Ten je podle informací BBC na blacklistu Organizace spojených národů.

  Ještě kontroverznější osobou je ale nový ministr vnitra. Je to Sirádžuddín Hakkání, obávaný vůdce militantní skupiny Hakkání, který je hledaný FBI. Skupina Hakkání má mít na svědomí ty nejkrvavější útoky na afghánské půdě. USA prohlásily Hakkání, na rozdíl od Tálibánu jako celku, za teroristickou organizaci.

  Hassan Akhund byl ministrem zahraničních věcí Afghánistánu v letech 1996-2001, kdy byl Tálibán naposledy u moci. Ustanovení prozatimní vlády je klíčovým krokem k brzkému utvoření vlády stabilní.

  Nejvyšší lídr Tálibánu Hajbatulláh Achúndzáda nově ustanovené vládě přikázal, aby v zemi udržovala právo šaríja. Podle jeho prohlášení chce prozatimní kabinet udržovat „silné a zdravé vztahy se sousedními i ostatními zeměmi, založené na vzájemném respektu a interakci.“ Tálibán bude podle svého nejvyššího vůdce „respektovat mezinárodní smlouvy a zákony, pokud ovšem nebudou v rozporu s islámským právem a národními hodnotami.“

  Hajbatulláh Achúndzáda se nikdy neobjevil na veřejnosti a toto je první prohlášení, které vydal od 15. srpna, kdy Tálibán převzal v Afghánistánu moc.

  Vláda prověřených bojovníků

  V nové vládě nejsou žádné ženy, a to i přes to, že Tálibán dříve deklaroval, že chce „inkluzivní vládu“. Kabinet dnes ale tvoří samí prověření tálibští bojovníci, byť podoba vlády ještě není konečná.

  Pověřeným ministrem obrany je Muhammad Jakúb, syn zesnulého zakladatele Tálibánu a bývalého nejvyššího vůdce Muhammada Omara. Ministrem zahraničí je Amír Chán Muttakí, další z významných lídrů militantního hnutí, který vyjednával s USA o odchodu spojeneckých vojsk. Vicepremiérem se stane Abdul Ghání Baradar, bývalý hlavní politický vyjednavač Tálibánu. Mluvčí Zabihulláh Mudžáhid má být novým ministrem informací.

  Ačkoliv Tálibánci podle veřejných prohlášení slibují, že chtějí mír a nebudou se mstít těm, kteří v minulosti pomáhali spojencům, ze země se ozývají zprávy, co hovoří o opaku. Před několika dni měli militanti z Tálibánu zavraždit a zohavit těhotnou policistku, která dříve pracovala ve vězení.

  Sledujte nás na sítích

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.