Více
  8.3 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Tálibánci zabili těhotnou policistku

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Militanti z Tálibánu zastřelili policejní důstojnici, která byla těhotná. Stalo se to v Čachčaránu, což je hlavní město provincie Ghor. Informuje o tom BBC.

  Podle místních médií se žena jmenovala Banu Negar a byla zastřelena doma před očima své rodiny. Vrahové ženu, která byla údajně v osmém měsíci těhotenství, po smrti ještě mlátili zbraněmi do obličeje. Radikálové údajně chodili v provincii dům od domu a zabíjeli lidi, kteří dříve pomáhali spojeneckým silám. Banu Negar podle zdrojů z Afghánistánu pracovala před nástupem Tálibánu v místním vězení. Incident jen potvrzuje zprávy o rostoucím útisku žen ze strany Tálibánu, které z Afghánistánu chodí.

  Tálibán nicméně pro BBC popřel, že by za vraždou ženy stáli jeho bojovníci. Mluvčí Zabihulláh Mudžáhid BBC řekl, že Tálibán o události ví a vyšetřuje ji. „Mohu potvrdit, že Tálibán ji nezabil. Naše vyšetřování pokračuje,“ řekl. Připomněl, že Tálibán vyhlásil amnestii na Afghánce, kteří pomáhali spojencům a uvedl, že motivem činu bylo zřejmě „osobní nepřátelství, nebo něco takového„.

  Útok byl brutální

  Detaily incidentu zatím nejsou zcela jasné. Spousta svědků se totiž bojí mluvit, protože se obávají pomsty. Tři zdroje ale BBC potvrdily, že Tálibánci zbili a zastřelili těhotnou ženu před zraky manžela a synů. Příbuzní dokonce lokálním médiím ukázali i fotografie krvavých stříkanců na zdi a snímky mrtvé ženy s úplně znetvořeným obličejem. Na některých fotografiích, co kolují po sociálních médiích, jsou také vidět dva zakrvácené šroubováky, není ale jisté, jestli s vraždou nějak souvisely.

  Podle některých zdrojů vrazi svázali celou rodinu a dům ještě před vraždou prohledali. Svědkové uvedli, že vetřelci mluvili arabsky.

  Od 15. srpna, co Tálibán převzal moc nad Afghánistánem, si radikální hnutí snaží budovat mnohem tolerantnější obraz, než tomu bylo dříve. I tak se ale v některých částech země hovoří o jejich velmi agresivním chování.

  Lidskoprávní aktivisté mluví o vraždách ze msty a o pronásledování etnických i náboženských menšin. Tálibán sice oficiálně deklaroval, že se lidem, kteří pomáhali spojencům nebude mstít, realita však může vypadat jinak.

  Už o víkendu Tálibán oznámil, že na vysokých školách bude nutná segregace podle pohlaví. Studenti a studentky budou od sebe oddělené „minimálně zástěnou“, píše se v dlouhém dokumentu. Ženy by měly učit ideálně zase jenom ženy, ale pokud jich bude nedostatek, budou studentky učit „starší muži“.

  Všechny studentky budou muset mít při výuce zahalenou tvář, musí nosit abáju či nikáb. Sobotní demonstrace za práva žen v Kábulu, které se zúčastnily desítky žen, Tálibán rozehnal za pomocí slzného plynu a pepřových sprejů.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu-19

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu za den. Plně očkováno je 17 procent obyvatel

  Ukrajinský ministr zdravotnictví na občany znovu apeloval, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. V úterý země zaznamenala rekordních 734 úmrtí v souvislosti s onemocněním za den, přičemž počet hospitalizací vzrostl ve srovnání s předchozím týdnem o více než pětinu.
  Demonstrant v Chartúmu mává vlajkou

  Při protestech proti vojenskému převratu v Súdánu přišlo o život nejméně sedm lidí

  Súdánská armáda v pondělí převzala moc od přechodné vlády, přičemž premiéra Abdalláha Hamduka vojáci odvezli na neznámé místo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví během následných protestů bylo při střetech mezi vojáky a demonstranty zastřeleno sedm lidí a 140 dalších utrpělo zranění.
  německá teroristka odsouzena jennifer wenisch

  Německá islamistka dostala deset let za usmrcení dítěte

  Německá muslimská konvertitka, která se v Iráku přidala k ISIS, byla v Mnichově uvězněna na 10 let za vraždu jezídské dívky, kterou si s manželem koupili jako otrokyni.
  povinné očkování zdravotníků

  Velká Británie zvažuje povinné očkování pro všechny zdravotníky

  Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se kloní k zavedení povinného očkování proti covidu pro všechny zdravotníky. Covidová čísla se v Británii zvyšují i přes osmdesátiprocentní proočkovanost, opatření by se tak mělo podle ministra týkat všech zaměstnanců Národní zdravotní služby (NHS).
  Richard Ratcliffe

  Podruhé drží hladovku. Snaží se osvobodit manželku z íránského vězení

  Britsko-íránská humanitární pracovnice Nazanin Zaghari-Ratcliffe byla podruhé za sebou uvězněna v Íránu. Před více než týdnem ji íránský odvolací soud potvrdil roční trest odnětí svobody. Její manžel tak na protest drží druhou hladovku.
  Puč v Súdánu

  Puč v Súdánu: Vojáci zadrželi premiéra a několik členů kabinetu, dochází k výpadkům internetu

  Armádní síly v Súdánu v pondělí zadržely premiéra Abdalláha Hamduka, kterého převezly na neznámé místo, dále většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků. Tamní ministerstvo informací tyto kroky označilo za vojenský převrat.
  Reklama
  Reklama
  Reklama