Více
  1.9 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  Tálibán bojuje s krizí. Místo peněz budou i nadále státní pracovníci dostávat darovanou pšenici

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Vláda Tálibánu musí kvůli ekonomické krizi své státní zaměstnance vyplácet darovanou pšenicí. V mezinárodní komunitě přitom panuje velký důraz na to, aby humanitární pomoc nevyužívaly tamní státní úřady. Organizace spojených národů chce přesto schválit záchranný balíček v hodnotě 4,4 miliardy dolarů. V úterý to uvedl server BBC a Reuters.

  Afghánští státní pracovníci budou muset i nadále dostávat místo výplaty pšenici. Kvůli tamní prohlubující se ekonomické krizi si je totiž jinak Tálibán nedokáže udržet. Proto nyní způsob platby rozšíří také na zaměstnance mimo Kábul.

  Vyplácené jídlo však nepochází ze zásob Tálibánu, jedná se o dar od mezinárodních organizací nebo sousedních států, jako je například Indie. Mezi mezinárodní komunitou ale panuje velký důraz právě na to, aby se humanitární pomoc nedostala do rukou Tálibánu a vládních úřadů. V úterý to uvedl server BBC.

  Určená má být pouze Afgháncům, jelikož polovina z nich je podle dostupných informací v nouzi. Potýkat se také musí s velkým suchem a šířením covidu-19. Také proto se i přes obavy ze zneužití darované pomoci rozhodla Organizace spojených národů (OSN) požádat o záchranný balíček v hodnotě 4,4 miliardy dolarů.

  Jedná se dosud o největší částku, kterou by se OSN rozhodla zaslat pouze do jednoho státu. Podle serveru Reuters je také třikrát větší než ta, kterou Afghánistán obdržel v loňském roce.

  „Bez peněžní pomoci ale nebude žádná budoucnost, potřebujeme ji, jinak nastane utrpení,“ prohlásil k rozhodnutí šéf humanitární pomoci při OSN Martin Griffiths.

  Afgháncům chce Bidenova administrativa zaslat na pomoc dalších 308 milion dolarů

  Podle afghánských zemědělských úřadů by přibližně 40 tisíc pracovníků mělo dostávat 10 kilogramů pšenice denně. Vyplácená pšenice v Afghánistánu byla darovaná ještě předchozí afghánské vládě podporované Spojenými státy americkými.

  Kromě toho pak Tálibán obdržel dalších 18 tun pšenice z Pákistánu a v současnosti má přislíbenou další dávku asi 37 tun. S Indií pak vyjednává dodání 55 tun pšenice.

  Po získání moci Tálibánem v srpnu minulého roku státy a mezinárodní organizace většinu přechozí humanitární pomoci zrušily. Uvalily také na některé představitele Tálibánu sankce a zmrazily Afghánistánu majetek v zahraničí.

  Tím se Tálibán ocitl v izolaci, jelikož většina prosperity země do té doby závisela na zahraniční podpoře. Postupně ale mezinárodní komunita začala pomoc obnovovat, v prosinci například americký prezident Joe Biden i Bezpečnostní komise OSN kvůli prohlubující se krizi sankce uvolnili.

  Spojené státy americké také přislíbily zaslat do Afghánistánu dalších 308 milion dolarů. Dohromady tak Bidenova administrativa poslala od října Afgháncům jako součást humanitární pomoci téměř 782 milion dolarů.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Společnost Tesla oznámila rekordní zisky

  Společnost Tesla oznámila rekordní zisky. Varuje však před narušením dodavatelských řetězců

  Podle šéfa společnosti Tesla Elona Muska vzroste letos její prodej elektrických aut o více než 50 procent. Uvedl to poté, co investorům oznámil rekordní zisky za rok 2021. Upozornil však rovněž na narušení dodavatelských řetězců a nedostatek čipů, které budou ztěžovat produkci i v letošním roce.
  Podle Mezinárodního měnového fondu je globální ekonomika slabší, než očekával

  MMF upravil předpověď pro zotavení světové ekonomiky. Obnovuje se pomaleji, než očekával

  Svoji předpověď pro vývoj ekonomiky v letošním roce změnil Mezinárodní měnový fond především kvůli její pomalejší obnově ve Spojených státech amerických a Číně. Podle v úterý vydaných odhadů je globální ekonomika slabší, než se očekávalo. Odhadovaný růst poklesl z 5,9 procenta na 4,4.
  Společnost Unilever zruší po celém světě na 1500 pracovních míst

  Společnost Unilever kvůli organizačním změnám zruší 1500 pracovních míst

  Kvůli zlepšení své výkonnosti se společnost Unilever rozhodla zjednodušit svou organizační strukturu. V úterý proto oznámila redukci pracovních míst o 20 procent, tedy asi 1500 pozic. Důvodem změn je především rostoucí tlak od akcionářů na vytvoření efektivnějšího business modelu.
  USA zruší lety čínských společností v reakci na tvrdá pravidla Pekingu

  Americké ministerstvo dopravy zruší 44 letů čínských společností. Oplácí tak „neférová“ pravidla

  Spor mezi Spojenými státy americkými a Čínou vyostřilo rozhodnutí amerického ministerstva dopravy zrušit přes 40 letů čínských leteckých společností. Podle pátečního oznámení se jedná o "odplatu" za zrušení stejného počtu amerických letů směrujících do Číny.
  Počet nových uživatelů Netflix

  Nárůst nových uživatelů Netflixu loni zpomalil. Společnost čelí silnější konkurenci

  Streamovací službu Netflix začalo v loňském roce nově sledovat na 18,2 milionu lidí. Je to však o polovinu menší nárůst než v roce 2020, kdy vypukla světová pandemie. Kvůli oznámení ve čtvrtek klesly akcie společnosti o 20 %. Růst nových uživatelů je pomalejší vinou stávající pandemie, ale také silnější konkurence. Uvedl to server BBC a Al Jazeera.
  ocel hliník clo

  Spojené státy americké a Velká Británie začaly vyjednávat o clech na ocel a hliník

  Američtí a britští zástupci se setkali, aby zahájili vyjednávání o dlouholetém obchodním sporu. Jeho výsledkem by mělo být snížení, nebo zrušení cel uvalených na export britské oceli a hliníku. Ve svém volebním období je zavedl americký ex-prezident Donald Trump.
  Reklama
  Reklama
  Reklama