Více
  4.4 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Vlastní dceru prodal za 47 000 korun. Obchod s dívkami v Afghánistánu sílí

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Dostane-li se česká rodina na mizinu, obvykle přijde exekuce. V Afghánistánu mají pro nouzi jiné řešení. Prodávají své děti. Zvyk se však nyní dostává do extrému. Své o tom ví Abdul Malik, který takto přišel už o druhou dceru.

  Rodina afghánského muže už neměla ani na jídlo, a tak musela dle místních tradic prodat devítiletou Parwanu. „Otec mě prodal, protože nemáme chléb, rýži ani mouku. Prodal mě starému muži,“ svěřuje se dívka v reportáži na CNN. Do poslední chvíle prý doufala, že k tomu nedojde. Chtěla zůstat s rodinou, navíc toužila stát se učitelkou. V případě, že se dívka provdá v tak mladém věku, pravděpodobnost, že bude moci studovat a chodit do zaměstnání je minimální. Dívky bývají taktéž nuceny mít se svými kupci pohlavní styk.

  Jenomže situace byla neúnosná. Abdul nemohl sehnat práci. Musel si půjčovat peníze od příbuzných, jeho manželka musela chodit žebrat k sousedům. Dříve vyžili z mezinárodní humanitární pomoci a práce za 2,40 eura denně. Bylo tomu tak v afghánském táboře v severozápadní provincii Bádghís, kde rodina žila poslední čtyři roky. To se však změnilo letos v srpnu, kdy nad zemí převzal moc Tálibán.

  Humanitární pomoc z USA a dalších zemí byla zmrazena, stejně tak příspěvky od mezinárodních organizací a místní lidé tu zažívají ještě žalostnější chudobu. Mnozí nemají ani na základní zboží, a tak se čím dál častěji přistupuje k nezákonnému obchodu s dívkami, kterým ještě nebylo ani patnáct let.

  Potřeboval rychle peníze na obživu, proto musel dceru prodat za minimum

  Parwana byla prodána pětapadesátiletému muži Qorbanovi za ovce, kousek pole a nějakou hotovost, vše v celkové hodnotě 200 000 Afghánů, to je zhruba 1880 eur, v přepočtu 47 353 korun. Abdul kupce alespoň prosil, aby dceru nebil. „Parwana byla levná a její otec byl velmi chudý a potřeboval peníze. Bude pracovat v mém domě. Nebudu ji bít. Budu se k ní chovat jako ke členovi rodiny. Budu laskavý,“ slibujel Qorban na CNN.

  „Dcera tolik plakala. Je mi to tak líto,“ říká Abdul zkroušeně. Neměl však na výběr. Je to přitom už druhá dcera, kterou prodal. Stejně skončila i Parwanina dvanáctiletá sestra. Nejspíš prý budou manželé muset prodat i nejmladší – dvouletou, pokud se jejich finanční situace nezlepší.

  Se získaným jměním si vystačí jen chvíli. „Je to naprosto katastrofální. Nemáme měsíce ani týdny na to, abychom tuto kritickou situaci zastavili. Už jsme ve stavu nouze,“ komentuje tuto čím dál běžnější praxi aktivistka Heather Barr z organizace Human Rights Watch.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Sibiř se mění v teplou krajinu. Místo mrazu tam plodí stromy a rozkvétají květiny

  Sibiř se mění v teplou krajinu. Místo mrazu tam plodí stromy a rozkvétají květiny

  Sibiř, jedna z nejchladnějších částí planety, kde teploty v zimě padají až k mínus padesáti stupňům celsia, se mění k nepoznání. Zimu střídají horka. Zmatená je jak tamní zvěř, tak rostliny, které začínají pučet před Vánoci.
  Veterinář

  Britská veterinární asociace: Než si pořídíte mazlíčka, najděte si veterináře

  Pandemie a neustále se opakující lockdowny vedly v mnoha zemích k tomu, že si lidé ve velkém pořizovali mazlíčky. Nyní jsou Britové varováni, aby si nejprve našli veterináře, než si na Vánoce domácí zvíře pořídí.
  Žena za umělá oplodnění utratila přes 1,25 milionu, ale vždy o miminko přišla

  Žena za umělá oplodnění utratila přes 1,25 milionu, ale vždy o miminko přišla. Patovou situaci přesto proměnila v životní výhru

  Moc toužila po miminku. Vytrvale randila s muži a doufala, že najde adepta na tatínka. Marně. Přesto má příběh šťastný konec. Mandě Epton ze Sydney se podařilo patovou situaci proměnit v životní výhru.
  Ve kterých oblastech je moře plné fekálií?

  Ve kterých oblastech je moře plné fekálií? Studie šokuje nejednoho dovolenkáře

  Většinou se jako první dozvíte, kde se nacházejí nejkrásnější pláže s tou nejprůzračnější vodou. Ekologičtí odborníci se na tuto tématiku však podívali z opačného konce a zjistili, ve kterých oblastech je moře nejšpinavější.
  Sestřička z hospicu popsala, co se s lidmi děje před smrtí

  Sestřička z hospicu popsala, co se s lidmi děje před smrtí

  Co to je, mít smrt přímo před očima, dobře ví hospicová sestra z Los Angeles v Kalifornii, Julie McFadden. Při své práci je denně v kontaktu jak s umírajícími, tak s jejich nejbližšími. Díky načerpaným vědomostem má neuvěřitelně rozrůstající se základnu fanoušků.
  Obézní žena nechtěla držet diety, štíhlé tělo si pořídila za 242 tisíc v Turecku

  Obézní žena nechtěla držet diety, štíhlé tělo si pořídila za 242 tisíc v Turecku

  Kayleigh Baldwin-Wilkinson (28) z anglického hrabství Essex byla vždy baculatější. Postupem času se však vyjedla přímo do morbidní obezity. Zhubnout dietami se jí nepovedlo, a tak vsadila na chirurgy. Za 8 000 liber z ní vykřesali sexy krásku bez námahy.
  Reklama
  Reklama
  Reklama