Více
  14.3 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Výbuch v mešitě v Afghánistánu zabil 50 lidí, 140 utrpělo zranění

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Nejméně 50 mrtvých a 140 zraněných si podle nové bilance vyžádala dnešní exploze, která otřásla šíitskou mešitou v severoafghánské provincii Kunduz.

  Výbuch, který nastal v době pátečních modliteb, způsobil sebevražedný atentátník, uvedl to podle serveru CNN regionální představitel Tálibánu pro kulturu a informace Matiulláh Rúhání.

  Doposud jsme přijali 35 těl a přes 50 zraněných,“ řekl AFP pod podmínkou anonymity lékař z centrální nemocnice ve městě Kunduz, které je metropolí stejnojmenné provincie. „Klinika Lékařů bez hranic v Kunduzu přijala více než 90 zraněných pacientů a více než 15 těl. Další lidé přijíždějí,“ prohlásil afghánský představitel organizace Lékaři bez hranic, který si rovněž nepřál být jmenován.

  Představitel policie z řad vládnoucího hnutí Tálibán Dóst Muhammad Ubaidá uvedl, že při útoku bylo zabito či zraněno nejméně 100 lidí. Většina z nich podle něj zemřela. Pokud se bilance potvrdí, bude se jednat o nejkrvavější atentát od odchodu jednotek USA a NATO z Afghánistánu na konci srpna, napsala agentura AP.

  Většina Afghánců se hlásí k sunnitské větvi islámu, šíitský islám vyznávají například menšinoví Hazárové. Sunnitští radikálové na šíity hledí jako na odpadlíky od víry a často na ně útočí.

  Od nástupu islamistického hnutí Tálibán k moci v polovině srpna byl Afghánistán svědkem několika útoků, včetně víkendového atentátu v kábulské mešitě. K některým z nich se přihlásila teroristická skupina Islámský stát.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS