Více
  19.9 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Rodiče v Indii ženou syna k soudu za to, že se od něj nedočkali vnoučat

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Manželé v Indii žalují svého syna a snachu za to, že jim po šesti letech manželství nedali vnoučata. Chtějí od nich odškodné. Informuje o tom CNN, BBC a lokální média.

  Sadhana a Sanjeev Prasadovi, kteří žijí v Haridwaru, městě na severu státu Uttarakhand, podali tento měsíc žádost, v níž požadují od svého 35letého syna a jeho 31leté manželky odškodné ve výši 50 milionů indických rupií (asi 15 milionů korun).

  V žádosti, kterou si prohlédla CNN, manželé tvrdí, že na výchovu svého syna, který je jedináček, vynaložili asi 20 milionů indických rupií (přibližně 6 milionů korun).

  Vychovali ho, vzdělali, udělali z něj schopného člověka, udělali z něj pilota. To bylo drahé,“ řekl v pondělí právní zástupce manželů Arvind Srivastava.

  Vidí lidi ve svém okolí, jak si hrají s vnoučaty, a mají pocit, že by také měli mít jedno. Řekli, že svého syna a snachu neoddali proto, aby mohli žít sami. Tak si řekli, že v příštím roce chtějí dostat buď vnouče, nebo odškodné,“ uvedl právník.

  Srivastava uvedl, že jak manželé stárnou, nebude se o ně mít kdo postarat. „Všichni rodiče si přejí být jednou prarodiči,“ dodal.

  CNN se nepodařilo kontaktovat syna a snachu páru a není jasné, zda si zajistili právní zastoupení. Procesní slyšení k případu proběhlo v úterý.

  Zaplatili jim i svatební cestu

  Podle BBC rodiče tvrdí, že zaplatili svatební hostinu v pětihvězdičkovém hotelu, luxusní auto v hodnotě 80 000 dolarů a svatební cestu do zahraničí. Synovi zaplatili rovněž školu v USA, kde se naučil řídit letadlo, píše server Times Of India. Když se vrátil do Indie, neměl práci a rodiče jej dva roky finančně podporovali. Nyní pracuje jako pilot.

  Můj syn je ženatý už šest let, ale dítě stále neplánují,“ řekl Prasad. „Když budeme mít alespoň vnouče, se kterým budeme moci trávit čas, naše bolest bude snesitelnější,“ dodal.

  Žaloba je zaměřena především proti synovi a snaše, v petici jsou však uvedeny i stížnosti na rodinu snachy.

  Ačkoli je tento druh žaloby vzácný, téma rodinných povinností je v Indii, kde je pokračování rodinné linie a péče o staré rodiče a tchány často považováno za synovskou povinnost, již dlouho kontroverzní.

  Někdy je to také zákonná povinnost: rodiče mohou od svých dospělých dětí požadovat měsíční příspěvek podle federálního zákona. Ten se snaží chránit rodiče a starší občany, kteří se o sebe nemusí být schopni postarat.

  V Indii se v posledních letech dostala na titulní stránky novin řada souvisejících případů, například rodinný spor o měsíční příspěvky v roce 2020. Proces vyvrcholil tím, že soudce Nejvyššího soudu řekl zúčastněným synům: „Nezapomínejte, že jste vším díky svému otci“.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS