Více
  0.1 C
  Czech
  Sobota, 4 prosince, 2021

  Puč v Súdánu: Vojáci zadrželi premiéra a několik členů kabinetu, dochází k výpadkům internetu

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Armádní síly v Súdánu v pondělí zadržely premiéra Abdalláha Hamduka, kterého převezly na neznámé místo, dále většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků. Tamní ministerstvo informací tyto kroky označilo za vojenský převrat, informovaly agentury Reuters a AP.

  Podle facebookové stránky ministerstva po celé zemi dochází k rozsáhlým výpadkům internetu, vojáci uzavřeli mosty. Dle prohlášení není jasné, kde se ministerský předseda Hamduk nachází. Státní zpravodajský kanál mezitím pouštěl vlasteneckou tradiční hudbu a záběry na řeku Nil.

  Hlavní prodemokratická skupina v zemi a největší politická strana obyvatele vyzvaly, aby vyšli do ulic a čelili tak vojenskému puči. Ulice Chartúmu a sousedního Omdurmánu zaplavily tisíce lidí. Záběry kolující na internetu zachycovaly demonstranty, jak blokují ulice a zapalují pneumatiky. Příslušníci bezpečnostních sil je rozháněli za pomoci slzného plynu.

  Převzetí moci armádou by pro Súdán představovalo nezdar na cestě za demokracií. Země zápasí s přechodem k demokracii od doby, kdy byl dlouholetý vládce Umar Bašír před dvěma lety svržen při masových protivládních protestech.

  Zvláštní zmocněnec Spojených států Jeffrey Feltman v pondělí prohlásil, že Washington je zprávami o vojenském převratu hluboce znepokojen. Na oficiálním twitterovém účtu Feltman varoval, že puč by byl v rozporu s ústavní deklarací Súdánu a ohrozil by americkou pomoc zemi.

  V Súdánu proti sobě stojí dva nesmiřitelné tábory

  Pondělní kroky armády přichází po týdnech sílícího napětí mezi civilními a vojenskými představiteli Súdánu. Neúspěšný pokus o převrat v září rozdělil zemi podle starých linií a postavil konzervativnější islamisty, kteří chtějí vojenskou vládu, proti těm, kteří Bašíra před dvěma lety svrhli. V posledních dnech oba tábory demonstrovaly v ulicích.

  Podle agentury Reuters jeden ze svědků uvedl, že vojenské a polovojenské jednotky rozmístěné po celém Chartúmu omezují pohyb civilistů. Demonstranti nesoucí státní vlajku podle něj pálí pneumatiky v různých částech města.

  Pod Hamdukem a přechodnou vládou se Súdán pomalu vymanil z několikaletého mezinárodního postavení vyvrhele, v němž se nacházel za vlády Bašíra. Země byla v roce 2020 vyškrtnuta ze seznamu podporovatelů teroru v USA, což jí otevřelo dveře k naléhavě potřebným mezinárodním půjčkám a investicím. Ekonomika státu se však potýká se šokem z řady ekonomických reforem, po nichž volaly mezinárodní úvěrové instituce.

  Od roku 1956, kdy severoafrická země získala nezávislost na Británii a Egyptě, došlo v Súdánu k několika vojenským převratům. Umar Bašír se dostal k moci v roce 1989 právě prostřednictvím puče, který odstranil poslední zvolenou vládu v zemi.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Střelec z Michiganu se před vražděním choval divně

  Střelec z Michiganu se před útokem choval podivně, shodli se učitelé. Na sítích se chlubil pistolí

  Chování Ethana Crumbleyho (15), který je obviněný z vraždy čtyř spolužáků na střední škole Oxford Community v Michiganu, řešily těsně před útokem školní orgány. Student vysílal znepokojivé signály i na sociálních sítích.
  Merkel a Scholz

  Německý parlament bude hlasovat o zavedení povinného očkování

  Německo, podobně jako některé další státy, čelí nejhorší vlně, jakou během pandemie zažilo. Dosluhující kancléřka společně se svým nástupcem Olafem Scholzem dnes uvedla, že německý parlament bude hlasovat o povinném očkování. Země také zavádí další omezení pro neočkované.
  chirurg amputoval špatnou nohu

  Lékařka v Rakousku omylem amputovala špatnou nohu. Musí zaplatit pokutu 2 700 eur

  Rakouský soud uložil pokutu 2 700 eur (zhruba 69 tisíc korun) chiruržce za to, že omylem amputovala pacientovi špatnou nohu.
  Ethan Crumbley: Střelba ve škole v Michiganu

  Střelec z Michiganu Ethan Crumbley (15) bude souzen za terorismus. Čtvrtý student zemřel

  Vyšetřovatelé odtajnili jméno teenagera, který střílel na střední škole v Michiganu. Jmenoval se Ethan Crumbley. Student Justin Shilling (17), jeho čtvrtá oběť, zemřel v nemocnici.
  Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Je čas začít přemýšlet o povinném očkování, vyzvala členské státy EU předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Některé státy už tuto povinnost vyhlásily.
  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litevská vláda ve středu oznámila, že ve snaze zabránit pašování migrantů požádá parlament, aby od 10. prosince na hranici s Polskem vyhlásil výjimečný stav.
  Reklama
  Reklama
  Reklama