menu

24.7 C
Czech
Úterý 28. května 2024

Nedělní údery Izraele na tábor v Rafáhu podle palestinských úřadů zabily 40 lidí

Izraelské vzdušné údery na palestinský uprchlický tábor poblíž Rafáhu na jihu Pásma Gazy v neděli večer zabily 40 lidí a 65 dalších zranily. V aktuální bilanci to podle agentury AFP oznámil palestinský úřad civilní obrany v Pásmu Gazy. Ministerstvo zdravotnictví ovládané hnutím Hamás už předtím sdělilo, že mezi mrtvými jsou hlavně ženy a děti a že po úderech vypukl rozsáhlý požár ve stanovém městě vysídlených Palestinců. Izraelská armáda, která původně oznámila, že přesně vedený úder mířil proti vysoce postaveným členům Hamásu, dnes uvedla, že "velmi vážný" incident stále vyšetřuje. Událost vyvolala pobouřené reakce humanitárních organizací a vlnu mezinárodní kritiky.

Itálie chce zřídit komisi pro kontrolu financí profesionálních sportovních klubů

Italská vláda dnes schválila zřízení výboru, který bude dohlížet na rozpočty profesionálních sportovních klubů. Cílem je vyřešit finanční problémy v tomto odvětví a zajistit spravedlivou hospodářskou soutěž. Kontrola financování se bude týkat i nejslavnějších fotbalových a basketbalových klubů, píše agentura Reuters.

Projekt Na kole jen s přilbou letos rozšíří komunikační kampaň směrem k rodinám

Sledujte nás na sítích

Praha 1. května 2024 (PROTEXT) – Chránit zdraví a snížit nehodovost cyklistů pomůže 14. ročník kampaně Na kole jen s přilbou. Projekt se i v letošním roce bude držet přímočaré komunikaci prostřednictvím výrazných piktogramů a sloganů, připravujeme materiál mladého bezpečného cyklisty a desítky akcí v terénu. Stejně jako v předchozích letech bude Tým silniční bezpečnosti vyjíždět za cyklisty s Policií České republiky i Horskou službou.

Reklama

Za uplynulý rok se počet dopravních nehod s účastí cyklisty snížil o 163 případů. Celkem došlo v roce 2023 k 4170 dopravním nehodám, na kterých měli účast cyklisté. Při těchto nehodách zemřelo na silnicích celkem 39 osob, což je o 3 méně než v roce předchozím. Sami cyklisté zavinili 2804 nehod, tj. o 1 % méně než v roce 2022. U nehod zaviněných cyklisty však eviduje policie nárůst v počtu usmrcených o 2 osoby. „Nehoda se může stát kdykoliv, kdekoliv a komukoliv, to znamená jak příležitostným jezdcům, tak i těm, kteří si myslí, že mají řídítka plně pod kontrolou,“ upozorňuje Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti a dodává: „Nejčastější příčinou nehod zaviněných cyklisty je nezvládnutí řízení, následuje situace, kdy se řidič plně nevěnuje řízení.“ Přispět ke snížení nehodovosti a zejména závažným následkům dopravních nehod cyklistů, zapříčiněných jejich nesprávným chováním a nepoužíváním bezpečnostních prvků chce i letos 14. ročník projektu Na kole jen s přilbou.“

Jak upozorňuje plk. Michal Hodboď z ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR, 28 z 39 usmrcených cyklistů, tj. téměř 72 %, nemělo ochrannou přilbu. Mít za jízdy řádně nasazenou a připevněnou přilbu je v České republice povinné pro cyklisty, tedy i jezdce na koloběžce, do 18 let. Pro někoho doposud samozřejmostí, novinkou však od 1. ledna 2024 je povinnost použití přilby i u spolucestujícího cyklisty, tedy dítěte například v cyklosedačce. „Málokdy jsme v provozu narazili na dítě v cyklosedačce bez přilby. Ovšem běžně potkáváme dospělé cyklisty bez přilby, kteří dítě převáží. Legislativní povinnost nemají, ovšem zodpovědnost mají obrovskou. Nejen za sebe, ale i za děti. Banální překážka a následný pád může mít pro cyklistu bez přilby vážné nebo tragické následky,“ varuje Markéta Novotná, metodik dopravní výchovy Týmu silniční bezpečnosti.

Společně s Policií České republiky, Horskou službou a dalšími partnery připravil Tým silniční bezpečnosti pro letošní rok více než 80 společných akcí – cyklohlídek, na kterých budou informovat a motivovat cyklisty k dodržování bezpečnostních zásad při jízdě ve městech i při rekreaci. „V letošním roce bychom rádi důraz kladli na rodiny s dětmi. I proto se bude účastnit mnoha zajímavých rodinných akcí. Naším cílem, je přesvědčit k zodpovědnému používání přileb rodičů, ale také nejmenších dětí na odrážedlech a různých malých dopravních prostředcích,“ uvádí Polák.

Je potřeba stále komunikovat ty nejpalčivější problémy cyklistiky, které zapříčiňují dopravní nehody s účastí cyklistů, přestože se mohou zdát mezi veřejností samozřejmé a neproblémové. I to je důvod proč projekt Na kole jen s přilbou i letos rozšíří grafický vizuál. „Fotografie profilu hlavy muže s výraznou jizvou zůstává. Speciálně vytvořené vizuály z loňského ročníku, které zjednodušují sdělení, obohatíme dalšími informacemi,“ doplňuje Novotná. Letošní infografika cílí mimo jiné na rodiny s dětmi. Řešitelé projektu připravují pro tento ročník také novinku, která bude sloužit k opakování pravidel bezpečného pohybu mladých cyklistů v provozu. Formou hravých a zábavných úkolů bude materiál určen dětem ve věku 10-15 let.

Reklama

„Nošení helmy může významně přispět k zabránění vzniku vážných zranění, zejména při přímých nárazech na hlavu, se kterými se bohužel při naší práci nejen u cyklistů setkáváme. Zároveň je nutné myslet na to, že cyklisté, ale i uživatelé dalších dopravních prostředků jako koloběžek, jsou především v provozu velmi zranitelní, a naprosto zásadní je proto prevence ve smyslu předvídatelného chování a předcházení rizikovým situacím,“ říká Petr Kolouch, ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy.

Trendy v cyklistice i v následcích sledují ve své praxi také policisté. „V roce 2023 jsme začali statisticky sledovat nehodovost elektrokol a elektrokoloběžek. Při nehodách zaviněných cyklisty jich celkem 10 % zavinili řidiči elektrokol, řidiči elektrokoloběžek se však na počtu nehod zaviněných koloběžkami podílejí více jak 86 %. Alarmující je počet nehod zaviněných řidiči koloběžek pod vlivem alkoholu, téměř každý třetí řidič koloběžky byl pod vlivem alkoholu,“ upozorňuje plk. Hodboď.

„Rozvoj elektrocyklistiky je jednoznačným trendem posledních let, kterému musíme věnovat pozornost. Proto jsme spojili pro letošní sezónu síly s BESIP a společností BOSCH. V rámci terénních aktivit budeme společně komunikovat úskalí používání elektrokol se zaměřením na zvyšování informovanosti uživatelů. Ti totiž často přeceňují své schopnosti, fyzické předpoklady nebo dokonce využívají prostředek v rozporu s platnou legislativou. Přitom následky nehod mohou být v těchto případech velmi vážné,“ informuje vedoucí odboru prevence Policejního prezidia ČR plk. Zuzana Pidrmanová. Možná více než u běžných jízdních kol navíc platí, že je zásadním prvkem ochrany a bezpečné jízdy odpovídající přilba. „Samozřejmě se proto budeme napříč všemi regiony podílet na 14. ročníku projektu Na kole jen s přilbou,“ doplňuje plk. Pidrmanová.

Mezi materiály, které s kampaní pomáhají, jsou například cyklomapy, kterých je celkem 12 druhů a mapují kromě horských oblastí cyklisty hojně navštěvované lokality. K dispozici jsou například v turistických informačních centrech a na rubu nabízí také praktické informace, třeba o správném nasazení cyklistické přilby. Nejsou to jediné materiály, které pomáhají třeba městské policii, městům nebo i firmám, které se do projektu Na kole jen s přilbou každoročně zapojují jako partneři. Novinkou tohoto ročníku bude materiál Mladý cyklista, který bude hravou formou opakovat základní znalosti pro bezpečný pohyb cyklistů v silničním provozu.

Projekt Na kole jen s přilbou je spolufinancován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Mezi významné partnery patří Policie ČR, Horská služba ČR, Skupina Sev.en Česká energie, Mojekolo.cz nebo společnost Rengl.

Kontakt:

Ladislav Slánský

Bezpečně na silnicích o.p.s.

E: [email protected]

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

EU má připraveno až 6,9 miliardy eur pro Ukrajinu, pomoc ale blokuje Maďarsko

Evropská unie má připravený balíček v hodnotě 6,7 až 6,9 miliardy eur (až přes 170 miliard Kč) na vojenskou pomoc Ukrajině, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Použití peněz ale podle zdrojů ČTK blokuje Maďarsko. Další podpora Ukrajiny je hlavním tématem dnešního jednání unijních ministrů obrany. Borrell doufá, že se ministrům podaří brzy veškeré problémy překonat, aby se pomoc do Kyjeva dostala co nejdříve. "Situace na bojišti je kritická a naše pomoc může být významná," řekl Borrell.

Použití zbraní na území Ruska by nezatáhlo NATO do války, tvrdí Stoltenberg

Použití zbraní dodaných na Ukrajinu západními spojenci proti cílům uvnitř Ruska by neučinilo ze Severoatlantické aliance a jejích členů stranu konfliktu, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Německý klimatický aktivista je kvůli dlouhé hladovce v ohrožení života

Po více než 80 dnech hladovky, kterou chce vládu dotlačit k lepší ochraně klimatu, se německý aktivista podle svých kolegů ocitl v akutním ohrožení života. Informuje o tom dnes agentura DPA. Německý kancléř Olaf Scholz vyslovil už v pátek přání, aby muž hladovku přerušil.

Izraelské tanky vjely do centra města Rafáh na jihu Pásma Gazy

Izraelské tanky dnes vjely do centra města Rafáh na jihu Pásma Gazy, informuje agentura Reuters s odkazem na svědky z místa. Izraelská armáda se k tomu zatím nevyjádřila, podle Reuters vydá prohlášení k situaci v oblasti později.

Z Rafáhu na jihu Pásma Gazy za tři týdny odešel asi milion Palestinců

Před izraelskou vojenskou ofenzivou ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy za poslední tři týdny uprchl už zhruba milion Palestinců, oznámil dnes Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). V dřívější bilanci úřad uváděl, že z města odešlo asi 800.000 lidí. Úřad upozornil, že pro evakuované lidi už není nikde bezpečno, jsou vystaveni bombardování, nedostatku potravin a vody a nevhodným životním podmínkám. Zajišťování humanitární pomoci a ochrany je už takřka nemožné, dodala tato agentura OSN na síti X.
Reklama

DOPORUČUJEME

Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

EU má připraveno až 6,9 miliardy eur pro Ukrajinu, pomoc ale blokuje Maďarsko

Evropská unie má připravený balíček v hodnotě 6,7 až 6,9 miliardy eur (až přes 170 miliard Kč) na vojenskou pomoc Ukrajině, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Použití peněz ale podle zdrojů ČTK blokuje Maďarsko. Další podpora Ukrajiny je hlavním tématem dnešního jednání unijních ministrů obrany. Borrell doufá, že se ministrům podaří brzy veškeré problémy překonat, aby se pomoc do Kyjeva dostala co nejdříve. "Situace na bojišti je kritická a naše pomoc může být významná," řekl Borrell.

Použití zbraní na území Ruska by nezatáhlo NATO do války, tvrdí Stoltenberg

Použití zbraní dodaných na Ukrajinu západními spojenci proti cílům uvnitř Ruska by neučinilo ze Severoatlantické aliance a jejích členů stranu konfliktu, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Německý klimatický aktivista je kvůli dlouhé hladovce v ohrožení života

Po více než 80 dnech hladovky, kterou chce vládu dotlačit k lepší ochraně klimatu, se německý aktivista podle svých kolegů ocitl v akutním ohrožení života. Informuje o tom dnes agentura DPA. Německý kancléř Olaf Scholz vyslovil už v pátek přání, aby muž hladovku přerušil.

Izraelské tanky vjely do centra města Rafáh na jihu Pásma Gazy

Izraelské tanky dnes vjely do centra města Rafáh na jihu Pásma Gazy, informuje agentura Reuters s odkazem na svědky z místa. Izraelská armáda se k tomu zatím nevyjádřila, podle Reuters vydá prohlášení k situaci v oblasti později.

Guvernér Floridy bojuje proti aktivistům, nikoli klimatickým změnám  

Florida patří mezi americké státy nejvíce ohrožené vzestupem mořských hladin a od května ji sužují vyčerpávající vedra. Přesto guvernér státu Ron DeSantis podepsal sérii zákonů nazvaných „Don’t Say Climate Change“, které stát prakticky vylučují z boje proti klimatickým změnám. Do guvernéra se teď veřejně pustil místní meteorolog.

Z Rafáhu na jihu Pásma Gazy za tři týdny odešel asi milion Palestinců

Před izraelskou vojenskou ofenzivou ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy za poslední tři týdny uprchl už zhruba milion Palestinců, oznámil dnes Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). V dřívější bilanci úřad uváděl, že z města odešlo asi 800.000 lidí. Úřad upozornil, že pro evakuované lidi už není nikde bezpečno, jsou vystaveni bombardování, nedostatku potravin a vody a nevhodným životním podmínkám. Zajišťování humanitární pomoci a ochrany je už takřka nemožné, dodala tato agentura OSN na síti X.

Historická dohoda signalizuje novou éru strategického partnerství mezi Ruskem a Uzbekistánem

Nedávná dohoda podepsaná během návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Taškentu představuje klíčový okamžik ve Střední Asii: Rusko se chystá v Uzbekistánu postavit první malou jadernou elektrárnu v regionu. Tento přelomový projekt nejenže znamená začátek nové etapy ve vztazích mezi Uzbekistánem a Ruskem, ale také podtrhuje rozšiřující se vliv Ruska a jeho vyspělý technologický export v Asii uprostřed probíhajících západních sankcí.
Reklama
Reklama