Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Při havárii autobusu v Bulharsku zahynulo nejméně 45 lidí

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Na dálnici na západě Bulharska v noci z pondělí na úterý havaroval autobus, v němž cestovali turisté převážně ze Severní Makedonie. O život přišlo nejméně 45 lidí včetně 12 dětí, informovalo podle agentury Reuters a serveru BBC bulharské ministerstvo vnitra. Jedná se tak o nejtragičtější nehodu autobusu v historii země.

  Sedm lidí, kteří vyskočili z hořícího autobusu, záchranná služba převezla do zdravotnického zařízení v bulharském hlavním městě Sofii. Jejich stav je podle personálu nemocnice stabilizovaný. Utrpěli popáleniny, jeden ze zraněných měl zlomenou nohu.

  Bulharský ministr vnitra Bojko Raškov prohlásil, že těla byla „spálená na popel“. „Ten pohled je děsivý, děsivý. Nikdy předtím jsem nic takového neviděl,“ řekl novinářům na místě neštěstí.

  Příčina nehody, k níž došlo na dálnici Struma asi 30 kilometrů západně od Sofie kolem 2:00 místního času (1:00 SEČ), se vyšetřuje. Momentálně není jasné, zda autobus začal hořet před nárazem do svodidel, nebo až po něm, uvedly bulharské úřady. Havárie žádná další vozidla nezahrnovala.

  Autobus se vracel do Skopje, hlavního města Severní Makedonie, po víkendové dovolené v Istanbulu. Jedná se o zhruba 800 kilometrů dlouhou trasu.

  Mezi možné příčiny vyšetřovatelé řadí lidskou chybu nebo technickou závadu

  Televizní záběry zachycovaly ohořelý autobus uprostřed dálnice, která byla mokrá od deště. Šéf bulharského státního úřadu pro vyšetřování Borislav Sarafov uvedl, že mezi nejpravděpodobnější příčiny nehody momentálně patří lidská chyba nebo technická závada.

  „Je to obrovská tragédie,“ řekl novinářům v Sofii severomakedonský premiér Zoran Zaev a vyjádřil soustrast příbuzným obětí.

  Předseda vlády řekl, že mluvil s jedním ze sedmi přeživších. Ten mu podle jeho vyjádření sdělil, že cestující spali, když je probudil zvuk exploze. Některým lidem v zadní části autobusu se podařilo rozbít okno a vyskočit.

  Otec šestnáctileté přeživší v Sofii agentuře Reuters řekl, že jeho dcera mu volala, že nehodu přežila, proto se za ní vydal do nemocnice. „Plakala. Má popálené ruce, ale jinak je v pořádku,“ uvedl. „Moc toho neřekla, plakala a byla v šoku. Viděl jsem ji jen přes dveře kvůli covidu, do pokoje mě nepustili,“ popsal situaci pětačtyřicetiletý muž.

  Oblast kolem místa úterního incidentu na dálnici Struma zůstala uzavřená.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ethan Crumbley: Střelba ve škole v Michiganu

  Střelec z Michiganu Ethan Crumbley (15) bude souzen za terorismus. Čtvrtý student zemřel

  Vyšetřovatelé odtajnili jméno teenagera, který střílel na střední škole v Michiganu. Jmenoval se Ethan Crumbley. Student Justin Shilling (17), jeho čtvrtá oběť, zemřel v nemocnici.
  Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Je čas začít přemýšlet o povinném očkování, vyzvala členské státy EU předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Některé státy už tuto povinnost vyhlásily.
  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litevská vláda ve středu oznámila, že ve snaze zabránit pašování migrantů požádá parlament, aby od 10. prosince na hranici s Polskem vyhlásil výjimečný stav.
  Michigan: Patnáctiletý zastřelil tři spolužáky

  Patnáctiletý student zahájil palbu na půdě školy. Zastřelil tři spolužáky, osm zranil

  Tři studenti ve věku 14 až 17 let zemřeli při střelbě na střední škole v Michiganu. Dalších sedm a jeden učitel jsou zranění. Patnáctiletý střelec je ve vazbě.
  Varianta omikron v Nizozemsku

  Omikron byl nejspíš v Evropě ještě dřív, než se původně myslelo

  Omikron, nová varianta koronaviru, se zřejmě ještě předtím, než se jí začal bát celý svět, objevila v Nizozemsku. Tvrdí to místní úřady.
  rasový útok

  Zinscenoval „rasový útok“, aby byl známější, tvrdí žalobce. Dnes stojí černošský herec před soudem

  Herec Jussie Smollett stanul před soudem. Podle obžaloby společně s dalšími lidmi fingoval rasistický útok, aby se stal známějším.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama