Reklama

Nemocnicí v Severní Makedonii otřásla exploze. Následný požár si vyžádal 14 obětí

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Při požáru provizorní nemocnice pro pacienty s covidem-19 v severomakedonském městě Tetovo v noci ze středy na čtvrtek zahynulo čtrnáct lidí. Dalších dvanáct osob utrpělo vážná zranění, uvedlo podle agentury Reuters a dalších serverů tamní ministerstvo zdravotnictví.

Podle úřadů bude k identifikaci některých obětí, mezi nimiž nebyl nikdo ze zdravotnického personálu, nutná analýza DNA. V době požáru bylo v zařízení hospitalizování celkem 26 pacientů, řekl ministr zdravotnictví Venko Filipče.

„Je to velmi smutný den,“ napsal na Twitteru Filipče s tím, že několik pacientů bylo urgentně transportováno do nemocnice v hlavním městě Skopje. „Lékaři bojují o životy zraněných,“ uvedl v příspěvku, přičemž požár popsal jako strašnou nehodu. Žádné další podrobnosti však neposkytl.

Premiér Zoran Zaev řekl, že požár způsobila exploze a že vyšetřování je v běhu. „V centru Tetova se stala obrovská tragédie. Výbuch způsobil požár. Byl sice uhašen, ale vyhaslo také mnoho životů,“ uvedl ministerský předseda na Facebooku. V příspěvku zároveň vyjádřil nejhlubší soustrast rodinám a blízkým zesnulých a zraněným popřál brzké uzdravení.

Lokální média odvysílala záběry obrovského požáru, který vypukl kolem 21:00 SELČ v nemocnici na západě města. Oheň se hasičům podařilo uhasit po několika hodinách.

Podle hasičů zřejmě explodovaly lahve s kyslíkem

Zástupce šéfa hasičů Tetova Saso Trajcevski podle BBC řekl, že se oheň uvnitř budovy rychle rozšířil poté, co explodovaly kyslíkové lahve.

Nehoda se stala v den, kdy si Severní Makedonie připomněla 30. výročí své nezávislosti na bývalé Jugoslávii. Všechny oficiální oslavy a akce byly ve čtvrtek zrušeny, informoval prezident Stevo Pendarovski.

Počty případů covidu-19 jsou v Severní Makedonii na vzestupu od poloviny srpna, což vládu přimělo zavést přísnější opatření jako zdravotní průkazy pro návštěvy kaváren a restaurací.

Země se dvěma miliony obyvatel za posledních 24 hodin ohlásila 701 nových případů covidu-19 a 24 úmrtí v souvislosti s onemocněním. Tetovo je jednou z nejhůře zasažených oblastí.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Příliv migrantů v Texasu

Tisíce Haiťanů, Kubánců, Venezuelců a Nikaragujců bivakují pod mostem v Texasu

Prezident Joe Biden se potýká s rostoucí humanitární a politickou výzvou. Kolem 12 tisíc migrantů, převážně haitských občanů, v pátek bivakovalo pod mostem v jižním Texasu na hranicích s Mexikem. Další stovky mířily k hranici.
snydrom zvracení

V USA se plní ordinace lidmi, kteří nekontrolovaně zvrací z kouření...

Ve Spojených státech je na vzestupu zvláštní nemoc, a to zejména ve státech, které legalizovaly marihuanu. Její pravidelní konzumenti, obzvlášť teenageři, plní ordinace lékařských pohotovostí s vážnými žaludečními potížemi. Nejspíš jde o syndrom chronického zvracení z marihuany, který byl objevený teprve nedávno.
Pentagon: Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10 civilistů

Tragický omyl v Kábulu. Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10...

Útok bezpilotního letounu v Kábulu minulý měsíc zabil pracovníka humanitární organizace a devět členů jeho rodiny, včetně sedmi dětí. V pátek se americká armáda za tragickou chybu omluvila.
Ruské volby do parlamentu

Volby v Rusku začínají, Google a Apple smazaly aplikaci Navalného

Ruští občané se od pátku vydávají volit do parlamentu, ovšem bez hlavní opozice. Společnosti Google a Apple navíc odstranily ze svých obchodů aplikaci vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného. V pátek to uvedl jeho tým. Informuje o tom agentura Reuters.
Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů

Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů. Otec dnes žaluje...

Otec sedmileté dívky zažaloval školu a dva její zaměstnance v Michiganu za to, že jeho dceři ostříhali bez vědomí rodičů vlasy. Po škole chce milion dolarů.
OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN ve čtvrtek uvedla, že navzdory globální pandemii covidu-19 nebylo zpomaleno tempo změny klimatu. Svět zůstává pozadu v boji za snížení emisí uhlíku.
Reklama

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama