Reklama

Kytarista Rage Against The Machine Tom Morello chce evakuovat muzikantky z Afghánistánu

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Kytarista rapmetalové kapely Rage Against The Machine, známý levicový aktivista Tom Morello, žádá o pomoc. V Afghánistánu se podle něj skrývá skupina mladých studentek hry na kytaru, které je potřeba evakuovat do bezpečí. Informuje o tom CNN.

Podle CNN napsal Morello poté, co v Afghánistánu převzal moc Tálibán, otevřený dopis magazínu Billboard, který tam zaslal jeho přítel a muzikant Lanny Cordola. Právě ten založil v Afghánistánu v roce 2010 hudební školu pro dívky přes svou neziskovou organizaci Miraculous Love Kids. V roce 2015 byl pak v Kábulu strůjcem programu A Girl With Guitar, do nějž se přihlásilo zhruba 200 dívek. Ty se učily hrát na kytaru s pomocí mnoha respektovaných umělců, včetně Briana Wilsona z Beach Boys či Sammyho Hagara z Van Halen.

Tálibán nedlouho po převzetí Afghánistánu zakázal v zemi veškerou hudbu, a studentky kytary se octly doslova v nebezpečí života. Píšu vám kvůli velmi jedinečným dívkám z Afghánistánu, které jsou nyní ve smrtelném nebezpečí,“ napsal Morello v otevřeném dopise. „Program Girl With A Guitar se zaměřil na pouliční sirotky a na dívky, které si prožily velké trauma, a skrze hudbu jim pomohl rehabilitovat a dostat se ze svých problémů. Měl jsem tu čest s těmito úžasnými dětmi spolupracovat,“ píše kytarista.

Hrály západní hudbu. Za to je smrt

Od převzetí země Tálibánem jsou jejich školy ale zničené a dívky se skrývají. Hrozí jim nesmírné riziko, protože o nich všichni vědí, že hrály západní muziku a učili je američtí muži. Cokoliv, co jim zachrání životy, bude nesmírně uvítáno,“ napsal Morello.

Samotný Cordola se nyní nachází v Pákistánu a snaží se odvézt dvanáct mladých afghánských kytaristek do bezpečí i s jejich rodinami. „Jejich životy jsou v nebezpečí,“ řekl magazínu Billboard. Bohužel se mu nepodařilo dostat dívky do evakuačního letadla a záchranné lety už skončily, snaží se ale vymyslet další možnosti.

„Zjišťujeme, zda existuje možnost dostat je přes pákistánskou hranici,“ řekl Cordola. Se studentkami je podle svých slov v denním kontaktu. „Mluvím s různými lidmi, včetně záchranných organizací. Potřebujeme je všechny dostat z Afghánistánu, aby mohly někde jinde začít nový život,“ dodal.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Shannen Doherty o rakovině

Shannen Doherty o životě s rakovinou: Bucket list nemám, mé jediné...

Zůstává silná. Americká herečka Shannen Doherty tento týden informovala fanoušky o svém pokračujícím boji s rakovinou ve čtvrtém stádiu. Zároveň vysvětlila, proč si myslí, že je tak důležité svůj příběh sdílet.
Britney Spears

Účet Britney Spears na Instagramu náhle zmizel. Zpěvačka později obavy fanoušků...

Zpěvačka Britney Spears, která se na Instagramu pyšnila více než 34 miliony sledujících, aktivně používala svůj účet až do chvíle, kdy v úterý bez jakéhokoli vysvětlení zmizel.
Met Gala 2021: slavnostní róby

Met Gala 2021: Podívejte se na slavnostní róby z módní události...

Červená, stříbrná a zlatá v pondělí vládly galavečeru Metropolitního muzea umění v New Yorku na oslavě toho nejlepšího z americké módy. Benefiční akce Met Gala se vrací poté, co byla loni zrušena kvůli pandemii koronaviru.
Britney Spears

Britney Spears se zasnoubila. Jejím vyvoleným je osobní trenér Sam Asghari

Popová hvězda Britney Spears, která bojuje s roky trvající nucenou správou svých osobních záležitostí i financí, v neděli na sociálních sítích oznámila, že je zasnoubená s dlouholetým přítelem Samem Asgharim.
Britská monarchie by mohla zaniknout během dvou generací

Britská monarchie by mohla zaniknout během dvou generací, spekuluje spisovatelka Hilary...

Britská královská rodina, jejíž historie sahá více než tisíc let do minulosti, by mohla během dvou generací zaniknout, řekla oceňovaná spisovatelka Hilary Mantel v sobotním rozhovoru.
Kylie Jenner

Kylie Jenner potvrdila, že čeká druhé dítě. Na sítích sdílela emotivní...

Americká modelka a podnikatelka Kylie Jenner ve středu potvrdila spekulace o druhém těhotenství prostřednictvím videa, které sdílela na svém Instagramu.
Reklama
Reklama
Reklama