Více
  28.8 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  Jak před během natankovat dostatek paliva pro vaše tělo

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Zatímco běh nalačno může mít určité výhody, obecně je dobré jít běhat dostatečně hydratovaný a nabitý energií. Toho dosáhnete prostřednictvím správného jídla.

  Zvažte výhody a nevýhody běhu nalačno pro váš životní styl a tréninkové cíle. Pokud budete experimentovat s běháním nalačno, nezapomeňte doplnit palivo po běhu, aby se vaše tělo mohlo řádně zotavit z tréninku.

  Jak doplnit energii před během

  V ideálním případě byste se měli najíst asi 90 minut až 2 hodiny před během, abyste měli čas jídlo strávit a byli na běh dostatečně „nabití“ energií. To ale nefunguje pro každého stejně, zvlášť pokud běháte brzy ráno a nemáte čas na ten zdlouhavý proces trávení.

  Pokud jste běhali na lačný žaludek a neměli jste žádné špatné následky (jako je točení hlavy, závratě, nedostatek energie nebo přílišná únava), pravděpodobně v tom můžete pokračovat. Je však dobré vzít si s sebou alespoň sportovní nápoj nebo energetickou tyčinku pro případ, že byste se náhle cítili unavení.

  Pokud jste ještě neběhali nalačno, ale láká vás to zkusit, vezměte si s sebou sportovní nápoj a svačinu pro každý případ.

  Pokud trpíte onemocněním, jako je cukrovka, u kterého musíte pečlivě řídit svůj jídelníček, nemusí pro vás běh nalačno být bezpečný. Prodiskutujte své cvičební plány se svým lékařem a najděte dobré řešení pro ranní běhy.

  Před během vždy hydratujte

  Než začnete s tréninkem, ujistěte se, že jste hydratovaní. Pokud běháte ráno, uvědomte si, že jste celou noc nepili a jste proto dehydratovaní. Vypijte dostatečné množství vody a ideálně i nějaký sportovní nápoj, abyste přijali alespoň nějaké kalorie. Během běhu byste měli také pít vodu, pokud běžíte déle než 30 minut.

  Tankování před dlouhým nebo intenzivním během

  Některým lidem bez problémů projde, když se nenajedí, ať už běží jakoukoliv vzdálenost. Pokud ale přeci jen něco sníte, budete mít více síly. Když běžíte déle než hodinu nebo děláte opravdu intenzivní rychlostní trénink, je nejlepší přinutit se vstát ráno o hodinu a půl dříve a dát si alespoň malou snídani.

  Příjem 300 až 500 kalorií prostřednictvím převážně sacharidů zajistí, že budete mít dostatek energie. Vyzkoušejte následující nápady na snídani:

  • banán a energetická tyčinka
  • bagel s arašídovým máslem
  • miska studených obilovin s šálkem mléka
  • miska jogurtu s ovocem
  • ovesná kaše s mlékem a plátky banánu

  Pokud jíte méně než hodinu před během, zaměřte se na lehké občerstvení s 200 až 300 kaloriemi. Zkuste tato:

  • toast s arašídovým máslem
  • šálek jogurtu
  • hrozny s pár mandlemi
  • banán a vlašské ořechy
  • tvaroh s jablkem

  Pokud běháte na dlouhou trať a opravdu nemáte čas, nebo se vám zvedá žaludek, když se před během najíte, zkuste sníst něco malého. Například energetický gel, nejlépe cca 30 minut po běhu.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS