Více
  21 C
  Czech
  Čtvrtek, 18 srpna, 2022

  Jak používat při józe pomůcku zvanou „kolo“

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Pokud navštěvujete jógové studio, pravděpodobně už znáte pomůcky, jako jsou podložky, popruhy a bloky. Možná jste ale ještě neslyšeli o pomůcce zvané „kolo“. Jak ho bezpečně a efektivně začlenit do vaší praxe? Měli byste začít pózami, které vás udrží při zemi. Zde jsou tři jednoduché pozice pro seznámení s kolem.

  Tento relativní nováček ve světě jógy je úzký válec vyrobený z plastu, dřeva nebo kombinace materiálů. Jeho průměr je zhruba 30,5 cm. Používá se ke zvýšení flexibility, nabízí náročnější cvičení rovnováhy nebo poskytuje podporu v obtížných pozicích.

  Pozice dítěte s využitím kola

  Pozice dítěte je klasická klidová póza, která pomáhá jemným způsobem protáhnout boky, stehna a dolní část zad. Když si při jejím cvičení položíte ruce na kolo, protáhnete také ramena a hrudník. V sedu na patách dejte kolena od sebe na šířku kyčlí, mezi ně položte kolo. Dejte na něj ruce a spolu s výdechem nakloňte trup dopředu. Pomocí rukou odvalte kolo od těla a prodlužte páteř. Pokračujte, dokud vaše břicho nespočívá mezi stehny. Nechte svou hlavu a krk uvolnit a opřete čelo o podložku. Zadržte alespoň na tři dechy.

  Turecký sed – Sukhasana

  Klasická pozice v sedě, která podporuje silnou mysl a stabilní dech. Zkuste si při ní pomocí kola protáhnout hrudník. Sedněte si, překřižte nohy a položte ruce na kolena. Kolo si dejte za záda kolmo k vaší páteři. Zavřete oči. Zhluboka se nadechněte a při výdechu se zakloňte, pomalu protáhněte páteř přes kolo. Použijte ho jako podepření zad i hlavy. Zůstaňte v póze po dobu nejméně pěti dechů, nebo tak dlouho, jak se budete cítit pohodlně.

  Pozice ryby s asistencí kola

  Pozice ryby otevírá hrudník, napíná prsní a ramenní svaly. Sedněte si na podlahu, nohy natažené před sebe. Napněte prsty na nohou, stehna stlačte k sobě. Kolo na jógu umístěte přímo za záda, rukama ho lehce přidržujte. Při výdechu se zakloňte, záda položte na kolo a uvolněte ruce. Při záklonu byste měli tělem pohybovat s kolem. Zvedněte boky ze země, abyste prohloubili pózu a nechte kolo masírovat páteř mezi lopatkami. Uvolněte hlavu a krk a opřete je o kolo. Roztáhněte ruce do široka, ať vám pomohou s rovnováhou. Vydržte alespoň tři dechy, než se vrátíte zpět do sedu.

  Pokud je pro vás póza moc obtížná z hlediska rovnováhy, upravte ji ohnutím kolen a položením chodidel naplocho na podlahu.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS