menu

16.7 C
Czech
Středa 16. července 2025

Plameny dorazily k okraji Marseille, stovky lidí musely být evakuovány

Požár, který v úterý odpoledne vypukl u Pennes-Mirabeau, nabral kvůli silnému větru a vyprahlé půdě na síle i rychlosti. Během pár hodin se přiblížil až k severnímu okraji Marseille a spálil stovky hektarů porostu. Podle úřadů se plameny místy šířily tempem přes kilometr za minutu.

Bitcoin láme rekordy, ale drobní investoři zůstávají stranou

Bitcoin od začátku roku vzrostl přibližně o 24 procent a vyšplhal se na 118 000 dolarů. Hlavní hnací síla? Instituce. Zájem velkých hráčů se plně projevil po spuštění spotových ETF ve Spojených státech. Denně do nich proudí miliardy dolarů.

Do Indie se vrátili gepardi, kteří zde před sedmdesáti lety vymřeli

V britském městě se kvůli horku roztéká asfalt, silnice se mění v bažinu

Teploty ve Velké Británii byly o víkendu natolik vysoké, že se silnice ve městě Cannock v hrabství Staffordshire změnila v rozteklou bažinu. Šokovaní řidiči si stěžovali, že pneumatiky jejich aut pokrývá lepkavý asfalt. Jedna žena zrovna přecházela vozovku, když jí v rozteklém asfaltu uvízla žabka, zakopla a málem ji srazilo auto.

V Indii se budou opět volně pohybovat gepardi. A to poprvé od roku 1952, kdy byli oficiálně prohlášeni za vyhubené. Informuje o tom BCC, Guardian a další servery.

První skupina osmi kočkovitých šelem dorazila z Namibie u příležitosti sobotních narozenin premiéra Naréndry Módího. Než budou vypuštěny do národního parku ve střední Indii, projdou měsíční karanténou, uvádí BBC.

Gepardi dříve v Indii sdíleli džungle s dalšími velkými kočkami, jako jsou lvi a tygři, ale před 70 lety vymizeli. Jsou to nejrychlejší suchozemská zvířata na světě, která jsou schopna dosáhnout rychlosti až 113 km za hodinu.

Je to poprvé, kdy se velké šelmy přesouvají z jednoho kontinentu na druhý a jsou znovu vysazovány do volné přírody. Nejméně 20 gepardů přijde do Indie z Jihoafrické republiky a Namibie, kde žije více než třetina ze 7 000 gepardů na světě.

První várka osmi kusů – pět samic a tři samci ve věku od dvou do šesti let – dorazila v sobotu z Windhoeku v Namibii do indického města Gwalior. Zvířata na transkontinentální cestě v upraveném dopravním letadle Boeing 747 doprovázeli odborníci na divokou přírodu, veterinární lékaři a tři biologové.

Z Gwalioru byli gepardi převezeni vrtulníkem do národního parku Kuno ve státě Madhjapradéš. Tam je do volné přírody vypustila delegace vedená Módím.

Národní park Kuno se rozkládá na ploše 289 kilometrů čtverečních. Je to rozlehlá rezervace, kde se divoké kočky živí kořistí, jako jsou antilopy a divočáci.

Pro zvířata byl vybudován elektrifikovaný výběh s deseti různě velkými odděleními, kde budou v karanténě před vypuštěním do volné přírody.

Každému gepardovi bude přidělen speciální tým dobrovolníků, který ho bude sledovat a dohlížet na jeho pohyb. Gepardi mají satelitní rádiové obojky pro aktualizaci jejich zeměpisné polohy.

Gepardy vybili hlavně pastevci

Podle odborníků vedla k vymizení gepardů v Indii kombinace lovu, ztráty životního prostředí a nedostatku potravy. Studie ukazují, že v koloniálním období bylo v Indii zabito nejméně 200 gepardů, převážně pastevci ovcí a koz. Někteří z nich byli zlikvidováni nájemnými lovci, protože šelmy vnikaly do vesnic a zabíjely hospodářská zvířata. Gepard je tak jediným velkým savcem, který v zemi od získání nezávislosti na britské nadvládě vyhynul.

Indie se snaží o navrácení gepardů do přírody již od 50. let 20. století. Snaha ze strany Íránu v 70. letech dvacátého století byla neúspěšná poté, co byl íránský šáh svržen a jednání byla zastavena.

Zastánci projektu tvrdí, že reintrodukce gepardů posílí místní ekonomiku a pomůže obnovit ekosystémy, které tyto velké kočky podporují.

Obavy z nebezpečí

Někteří se však obávají, že přemisťování zvířat je vždy spojeno s riziky a že gepardům v parku hrozí různá nebezpečí.

Gepardi jsou choulostivá zvířata, která se vyhýbají konfliktům a jsou terčem konkurenčních predátorů. A v parku Kuno žije početná populace levhartů, kteří by mohli gepardí mláďata zabít.

Existuje také možnost, že se gepardi zatoulají za hranice parku a zabijí je lidé nebo jiná zvířata.

Úředníci však tvrdí, že tyto obavy jsou neopodstatněné, protože gepardi jsou velmi přizpůsobivá zvířata. Lokalita byla podle úřadů plně prozkoumána z hlediska životního prostředí, kořisti a potenciálu konfliktu člověka se zvířetem.

Gepardi jsou velmi přizpůsobiví a předpokládám, že se v tomto prostředí dobře adaptují,“ cituje Guardian Laurie Marker, zakladatelku charitativní organizace Cheetah Conservation Fund se sídlem v Namibii, která se podílela na logistice projektu. „Nemám velké obavy,“ dodala.

První gepard na světě, který byl chován v zajetí, byl v Indii za vlády mughalského císaře Džahángíra. Jeho otec Akbar zaznamenal, že v jeho době zde žilo 10 000 gepardů. Vládl v letech 1556 až 1605. Mnohem později výzkumy naznačily, že počet gepardů klesl v 19. století na několik stovek. Nejrychlejší šelma na světě byla údajně v Indii naposledy spatřena před 70 lety.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Kolize černých děr přepsala pravidla astrofyziky

Z vesmíru dorazil vzkaz starý 10 miliard let. Nebyl slyšet, ale otřásl samotnou strukturou času i prostoru. Dvě obří černé díry se srazily a vytvořily něco, co vědci nikdy předtím neviděli. Monstrum, které podle fyzikálních pravidel nemělo vzniknout.

Přehrady na Zemi posunuly póly o více než metr

Lidé za posledních 200 let postavili tisíce přehrad. Tyhle masivní zásahy do krajiny ale neovlivnily jen řeky a zásoby vody. Nový výzkum ukazuje, že hromadění vody v přehradách posunulo zemské póly o víc než metr.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal podal demisi, ve funkci byl od roku 2020

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal dnes podle očekávání podal demisi, na sociálních sítích zveřejnil rezignační dopis. Ve funkci byl od března 2020, a stal se tak nejdéle sloužícím předsedou ukrajinské vlády od roku 1991, kdy vyhlášení nezávislosti Ukrajiny přispělo k rozpadu Sovětského svazu. Prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí navrhl na Šmyhalovo místo dosavadní místopředsedkyni vlády Juliji Svyrydenkovou.

Stevie Wonder promluvil o konspiračních teoriích. Svou slepotu označil za dar

Během koncertu v Cardiffu reagoval Stevie Wonder na dlouhodobé spekulace, že ve skutečnosti svou nevidomost jen předstírá. S humorem, klidem a úctou k publiku řekl, že je čas říct pravdu. A všichni vědí, jaká ta pravda je.

V Severní Makedonii je nouzový stav kvůli požárům, MZV vyzývá k opatrnosti

V celé Severní Makedonii byl vyhlášen nouzový stav kvůli požárům v 19 lokalitách a přetrvávajícímu nebezpečí vzniku požárů nových. České ministerstvo zahraničí proto doporučilo při pobytu v zemi dbát zvýšené opatrnosti. Uvedlo to na webu. Severní Makedonie není ze strany českých turistů hojně navštěvovanou destinací, řekl ČTK místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

Policie řeší krádež nevydané hudby Beyoncé

V Atlantě se z vozu choreografa a tanečníka z doprovodného týmu Beyoncé ztratily úložiště s nevydanou hudbou, podrobnými setlisty a plány k aktuální Cowboy Carter tour. Incident se stal 8. července večer, když auto parkovalo poblíž Krog Street Marketu.

Růst čínské ekonomiky předčil očekávání, realitní sektor se ale stále topí u dna

Čínský hrubý domácí produkt (HDP) růstem v letošním druhém čtvrtletí předčil očekávání analytiků a zmírnil tlak na tvůrce politik, aby zaváděli stimulační opatření. Zaostává však za prvním letošním kvartálem. Očekává se, že americká cla se projeví až ve druhém pololetí.

Izraelská armáda tvrdí, že provedla údery na Hizballáh na východě Libanonu

Izraelská armáda dnes dopoledne SELČ oznámila, že provedla údery na areály využívané šíitským hnutím Hizballáh na východě Libanonu. Jednalo se o sklady zbraní a výcviková střediska speciálních jednotek Radván, píše agentura AFP. Podle izraelské armády aktivity Hizballáhu představovaly porušení listopadového příměří a mohly představovat v budoucnosti hrozbu pro Izrael.
Reklama

DOPORUČUJEME

Kolize černých děr přepsala pravidla astrofyziky

Z vesmíru dorazil vzkaz starý 10 miliard let. Nebyl slyšet, ale otřásl samotnou strukturou času i prostoru. Dvě obří černé díry se srazily a vytvořily něco, co vědci nikdy předtím neviděli. Monstrum, které podle fyzikálních pravidel nemělo vzniknout.

Přehrady na Zemi posunuly póly o více než metr

Lidé za posledních 200 let postavili tisíce přehrad. Tyhle masivní zásahy do krajiny ale neovlivnily jen řeky a zásoby vody. Nový výzkum ukazuje, že hromadění vody v přehradách posunulo zemské póly o víc než metr.

Nový objev NASA může vysvětlit, proč na Marsu nikdy nevznikl život

Přestože má Mars horniny, atmosféru i stopové množství vody, stále zůstává nehostinný a pustý. Nový výzkum ukazuje, že to tak nebylo vždy. Planeta podle vědců prošla krátkými epizodami, kdy se na jejím povrchu mohla objevit kapalná voda — jenže pak následovalo opět dlouhé období chladu a sucha.

Rajčata na Galapágách se vracejí v čase

Divoká rajčata na Galapágách překvapila vědce: místo dalšího vývoje se geneticky vracejí zpět. Oživují vlastnosti, které zmizely před miliony let, včetně produkce toxických látek známých jako alkaloidy. Právě ty kdysi chránily rostliny před predátory – a teď se znovu objevují.

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Astronomové sledují objekt, který míří směrem k Zemi a který putuje z jiné hvězdné soustavy, píše agentura AP. Vědci tak objevili možná teprve třetí známý mezihvězdný objekt, který proletěl sluneční soustavou, uvedla dnes Evropská kosmická agentura.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Kréta v plamenech. Ráj pro turisty se mění ve spálenou krajinu

Jihovýchod Kréty zasáhl rozsáhlý lesní požár, který donutil tisíce lidí k evakuaci. Hořící svahy, vítr a extrémní horko ztěžovaly zásah hasičů i záchranu majetku. Oheň ale není jen krizí jedné sezóny – je varováním, jak rychle se klima mění a co všechno je v sázce.

Bitcoin láme rekordy, ale drobní investoři zůstávají stranou

Bitcoin od začátku roku vzrostl přibližně o 24 procent a vyšplhal se na 118 000 dolarů. Hlavní hnací síla? Instituce. Zájem velkých hráčů se plně projevil po spuštění spotových ETF ve Spojených státech. Denně do nich proudí miliardy dolarů.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal podal demisi, ve funkci byl od roku 2020

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal dnes podle očekávání podal demisi, na sociálních sítích zveřejnil rezignační dopis. Ve funkci byl od března 2020, a stal se tak nejdéle sloužícím předsedou ukrajinské vlády od roku 1991, kdy vyhlášení nezávislosti Ukrajiny přispělo k rozpadu Sovětského svazu. Prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí navrhl na Šmyhalovo místo dosavadní místopředsedkyni vlády Juliji Svyrydenkovou.

Stevie Wonder promluvil o konspiračních teoriích. Svou slepotu označil za dar

Během koncertu v Cardiffu reagoval Stevie Wonder na dlouhodobé spekulace, že ve skutečnosti svou nevidomost jen předstírá. S humorem, klidem a úctou k publiku řekl, že je čas říct pravdu. A všichni vědí, jaká ta pravda je.

V Severní Makedonii je nouzový stav kvůli požárům, MZV vyzývá k opatrnosti

V celé Severní Makedonii byl vyhlášen nouzový stav kvůli požárům v 19 lokalitách a přetrvávajícímu nebezpečí vzniku požárů nových. České ministerstvo zahraničí proto doporučilo při pobytu v zemi dbát zvýšené opatrnosti. Uvedlo to na webu. Severní Makedonie není ze strany českých turistů hojně navštěvovanou destinací, řekl ČTK místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

Policie řeší krádež nevydané hudby Beyoncé

V Atlantě se z vozu choreografa a tanečníka z doprovodného týmu Beyoncé ztratily úložiště s nevydanou hudbou, podrobnými setlisty a plány k aktuální Cowboy Carter tour. Incident se stal 8. července večer, když auto parkovalo poblíž Krog Street Marketu.

Růst čínské ekonomiky předčil očekávání, realitní sektor se ale stále topí u dna

Čínský hrubý domácí produkt (HDP) růstem v letošním druhém čtvrtletí předčil očekávání analytiků a zmírnil tlak na tvůrce politik, aby zaváděli stimulační opatření. Zaostává však za prvním letošním kvartálem. Očekává se, že americká cla se projeví až ve druhém pololetí.

Izraelská armáda tvrdí, že provedla údery na Hizballáh na východě Libanonu

Izraelská armáda dnes dopoledne SELČ oznámila, že provedla údery na areály využívané šíitským hnutím Hizballáh na východě Libanonu. Jednalo se o sklady zbraní a výcviková střediska speciálních jednotek Radván, píše agentura AFP. Podle izraelské armády aktivity Hizballáhu představovaly porušení listopadového příměří a mohly představovat v budoucnosti hrozbu pro Izrael.

Litva zvýší úsilí v ochraně baltských tuleňů

Litva chce usilovněji chránit populaci tuleňů v Baltském moři. Ta se sice stabilizovala, stále je však zranitelná, jelikož čelí výzvám, jako je klimatická změna nebo rybolov. Dopady klimatických změn na moře sdílené Evropou a Ruskem jsou závažné.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás