Více
  0.7 C
  Czech
  Středa, 26 ledna, 2022

  Pozice dítěte

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Balasana, známá také jako pozice dítěte, je odpočinková póza praktikovaná v poloze plodu. Je to běžná póza pro začátečníky a často se používá jako klidová poloha mezi obtížnějšími pozicemi při cvičení jógy. Vyzkoušejte tuto nejstabilnější jógovou ásanu.

  Název je odvozen od sanskrtských slov „bala“, což znamená dítě a „asana“, což znamená póza. Pomáhá napínat boky, stehna a kotníky a zároveň snižuje stres a únavu. Jemně uvolňuje svaly v přední části těla a pasivně protahuje svaly zadního trupu. Uklidňuje mozek, což z ní činí terapeutickou polohu pro zmírnění stresu.

  Jak se do pozice dítěte dostat

  Klekněte si na podložku na jógu. Dejte kolena úplně k sobě a posaďte se hýžděmi na paty. Vydechněte a pomalu položte trup na stehna tak, aby se vaše čelo dotklo podložky (země). Pro aktivní formu této pozice mírně zvedněte hýždě a natáhněte ruce nad hlavu, po podložce co nejvíce před sebe. Dlaně položte na podlahu a natahujte se, dokud neucítíte, jak se vám napínají záda kolem lopatek. Posaďte se zpět na paty, aniž byste změnili polohu paží. Cítíte, jak se celý váš trup napíná a protahuje?

  Pro pasivnější verzi této ásany nechte paže odpočívat dlaněmi vzhůru podél vašeho těla. Uvolněte lokty. Měli byste cítit, jak se vám protahuje páteř. Zavřete oči, klidně dýchejte a dopřejte si hlubší relaxaci. Vydržte až minutu nebo déle. Pokud chcete, střídejte tyto dvě verze Balasany.

  Chcete-li vystoupit z polohy, jemně rukama protáhněte trup a vzpřímeně se posaďte na paty.

  Dýchání

  Významnou součástí pozice dítěte je dech. Jelikož dýchání je většinu času automatická akce, nikoli vědomá volba, dává nám Balasana příležitost dýchat vědomě. Jakmile se přední částí těla položíte na stehna, žebra a břišní svaly jsou míně stlačeny. To umožňuje hlubší otevření zadní části trupu. Když k tomu dojde, pomalé a dlouhé dýchání umožňuje nové povědomí o cestě dechu skrz přední i zadní část těla. Představte si, jak se vaše páteř při každém nádechu prodlužuje a rozšiřuje. Při každém výdechu se ponořte hlouběji do relaxace a při protažení se uvolněte. Zaměřte mysl na dech, abyste zvýšili koncentraci a nenechali se ničím rozptylovat.

  Modifikace

  Cílem pozice dítěte je, aby se vaše čelo dotýkalo země před koleny, zatímco hýždě zůstávají v kontaktu s patami. Pokud se vám zdá namáhavé sedět na patách po celou dobu držení pózy, můžete si pomoci. Vložte složenou přikrývku mezi lýtka a zadní stranu stehen a místo na patách seďte na ní. Můžete si také podložit čelo polštářem.

  Kdy není pozice dítěte vhodná

  Pokud jste těhotná, nebo trpíte průjmem, této pozici se vyhněte. Balasanu také neprovádějte, pokud máte za sebou úraz kolene, ledaže byste byli pod dohledem zkušeného lektora. V těhotenství, po operaci kyčle nebo pokud trpíte refluxem, můžete tuto pozici cvičit s mírnou úpravou. Místo abyste měli kolena těsně u sebe, spojte pouze palce na nohou a kolena dejte od sebe minimálně na šířku boků. To vytvoří dostatek místa pro vaše rostoucí bříško a sníží námahu v bocích. Vyhnete se tak i zbytečnému tlaku na žaludek, který by zhoršil pálení žáhy.

  Jedním z nejlepších cvičení v těhotenství je prenatální jóga.

  Vždy cvičte ve svém vlastním rozsahu a podle vašich schopností. Pokud máte zdravotní potíže, před cvičením jógy se poraďte s lékařem. Během lekce jógy používejte tuto pozici kdykoli potřebujete přestávku mezi pózami nebo když vám dojde dech. Až budete připraveni, vraťte se ke cvičení. Pozice dítěte je jednoduchý způsob, jak uklidnit mysl, zpomalit dech a obnovit pocit klidu a bezpečí.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  spánek

  Dechová cvičení pro lepší spánek: Dýchání do břicha

  Mnoho lidí má v dnešní době problémy se spánkem. Ať už jde o obtížné usínání, probouzení se uprostřed noci, či nekvalitní spánek, kdy se ráno vzbudíte neodpočatí. Co s tím?
  Kripalu jóga

  Co je Kripalu jóga

  Zatímco většina stylů jógy zahrnuje meditaci a dýchání, jóga Kripalu klade stejnou důležitost na mysl, tělo a ducha. Je ideální pro začátečníky a přizpůsobitelná každému, bez ohledu na váš věk, schopnosti, velikost nebo jiné okolnosti.
  Jóga v parku

  Jóga je ideální způsob, jak si ulevit od pracovního stresu

  Cítíte se ve stresu z práce? Najděte si čas na jógu. Nový výzkum zjistil, že jóga je zvláště účinná při snižování pracovního stresu.
  Výhody jógové terapie

  Výhody jógové terapie

  Zatímco praxe jógy je běžně spojována s úlevou od stresu, jógová terapie může být užitečná také při léčbě několika dalších stavů duševního zdraví.
  jógová terapie

  Co je jógová terapie?

  Jógová terapie je druh terapie, který čerpá z jógových cvičení, praktik a filozofií, aby zlepšil vaše duševní a fyzické zdraví.
  Pozice holuba

  Jak na jógové ásany: pozice holuba

  Pozice holuba je kyčelní předklon. Existují tři základní verze pozice holuba, z nichž každá navazuje na předchozí. Tato verze je první fází a je to ta, kterou budete běžně cvičit na hodinách jógy.
  Reklama
  Reklama
  Reklama