Reklama

Chlapec jako jediný přežil pád lanovky. Nyní Itálie vyšetřuje jeho únos do Izraele

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Úřady v Itálii zahájily vyšetřování poté, co dědeček odvezl do Izraele svého šestiletého vnuka, informovaly servery BBC a Sky News. Chlapec jako jediný přežil květnovou nehodu lanovky spojující italské jezero Maggiore s alpským vrcholem Mottarone.

Rodiče Eitana Birana, mladší bratr a dva jeho praprarodiče byli mezi 14 lidmi, kteří při nehodě zahynuli. O chlapce se po propuštění z nemocnice starala v Itálii jeho teta z otcovy strany. Eitanovi příbuzní z matčiny strany v Izraeli nicméně požádali o opatrovnictví.

Eitanova rodina před tragickou událostí žila několik let v Itálii. V červnu tak byl chlapec svěřen do péče tety z otcovy strany Aji Biran-Nirko.

V sobotu však Eitana odvedl jeho dědeček z matčiny strany Šmulik Peleg, který se po havárii přestěhoval do Itálie a měl právo vnuka navštěvovat. Vnuka vyvezl do Švýcarska, odkud spolu pokračovali soukromým tryskáčem. Dědeček použil izraelský pas dítěte. Izraelští diplomaté od té doby potvrdili, že Eitan do země přicestoval.

Italský deník Corriere della Sera uvedl, že Peleg odvezl chlapce do Lugana ve Švýcarsku, kde nastoupili do letadla do Tel Avivu. Dědeček se podle listu domníval, že je chlapec ve špatném „psychickém a fyzickém stavu“.

Chlapcova teta z matčiny strany Gali Peleg v srpnu požádala o adopci, přičemž tvrdila, že je držen Eitan v Itálii držen jako rukojmí. „Eitana jsme neunesli… přivezli jsme ho domů,“ řekla v neděli izraelskému Rádiu 103FM a tvrdila, že se Eitanovi rodiče před havárií chtěli vrátit do Izraele.

Teta z otcovy strany však podle italských novin situaci označila za „další tragédii pro Eitana“. Její právník Armando Simbari řekl deníku Corriere della Sera: „Tyto zprávy jsou pro všechny znepokojivé a vyvolávají velké obavy. [Eitan] byl vytržen z rodiny, se kterou vyrůstal, a od lékařů, kteří se věnovali jeho traumatu.“

Italská média uvedla, že prokuratura zahájila vyšetřování únosu.

Vyšetřování tragické nehody stále probíhá

Příčiny havárie v severní Itálii se stále vyšetřují. Úřady se však domnívají, že nouzové brzdy lanovky někdo úmyslně vyřadil z provozu, připomněla stanice BBC.

Když se přetrhl hlavní kabel, který kabinu lanovky držel, nic nebránilo tomu, aby se rozjela rychlostí přes 100 kilometrů v hodině, minula podpěrný pylon a pak se zřítila na strmý svah.

Třináct lidí zemřelo na místě, včetně dvouletého dítěte, další dítě zemřelo později v nemocnici.

V současné době úřady v souvislosti s incidentem vyšetřují několik lidí ze společnosti, která lanovku provozovala.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Příliv migrantů v Texasu

Tisíce Haiťanů, Kubánců, Venezuelců a Nikaragujců bivakují pod mostem v Texasu

Prezident Joe Biden se potýká s rostoucí humanitární a politickou výzvou. Kolem 12 tisíc migrantů, převážně haitských občanů, v pátek bivakovalo pod mostem v jižním Texasu na hranicích s Mexikem. Další stovky mířily k hranici.
snydrom zvracení

V USA se plní ordinace lidmi, kteří nekontrolovaně zvrací z kouření...

Ve Spojených státech je na vzestupu zvláštní nemoc, a to zejména ve státech, které legalizovaly marihuanu. Její pravidelní konzumenti, obzvlášť teenageři, plní ordinace lékařských pohotovostí s vážnými žaludečními potížemi. Nejspíš jde o syndrom chronického zvracení z marihuany, který byl objevený teprve nedávno.
Pentagon: Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10 civilistů

Tragický omyl v Kábulu. Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10...

Útok bezpilotního letounu v Kábulu minulý měsíc zabil pracovníka humanitární organizace a devět členů jeho rodiny, včetně sedmi dětí. V pátek se americká armáda za tragickou chybu omluvila.
Ruské volby do parlamentu

Volby v Rusku začínají, Google a Apple smazaly aplikaci Navalného

Ruští občané se od pátku vydávají volit do parlamentu, ovšem bez hlavní opozice. Společnosti Google a Apple navíc odstranily ze svých obchodů aplikaci vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného. V pátek to uvedl jeho tým. Informuje o tom agentura Reuters.
Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů

Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů. Otec dnes žaluje...

Otec sedmileté dívky zažaloval školu a dva její zaměstnance v Michiganu za to, že jeho dceři ostříhali bez vědomí rodičů vlasy. Po škole chce milion dolarů.
OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN ve čtvrtek uvedla, že navzdory globální pandemii covidu-19 nebylo zpomaleno tempo změny klimatu. Svět zůstává pozadu v boji za snížení emisí uhlíku.
Reklama

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama