Reklama

Biden rozšířil zákaz investic do čínských firem. Pokračuje tím v politice Trumpa

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Americký prezident Joe Biden rozšířil zákaz investic do vybraných čínských firem, který v listopadu představil bývalý prezident Donald Trump. Cílem je nedovolit americkým investorům, aby se podíleli na financování čínského vojenského systému. Dotčené technické firmy totiž americké úřady viní z napojení na čínskou armádu. Omezení má vejít v platnost 2. srpna a ovlivní 59 společností. Uvedl to server BBC.

Američtí investoři nebudou moct nadále investovat do společností, jako je například China General Nuclear Power Corporation nebo China Mobile Limited. Původní seznam firem představený bývalým prezidentem Trumpem na podzim zahrnoval 31 firem. Současný prezident Biden ho čtvrtečním rozhodnutím téměř zdvojnásobil s tím, že bude postupně aktualizován. Čína v reakci navrhla, že nenechá takový krok bez reakce. Ohradila se rovněž vůči údajnému napojení společností na čínskou armádu.

„Omezení jsou úmyslně namířena a vybrána tak, aby maximalizovala účinek, ale zároveň minimalizovala dopad na globální trh,“ upřesnil podle BBC úředník Bílého domu. Vůči tomu se ale čínské ministerstvo zahraničí ohradilo s tím, že americká obvinění jsou „totální pohrdání fakty“. Mluvčí Wang Wenbin dále uvedl, že zákaz investic neomezuje jenom americké podnikatele a čínské společnosti, ale rovněž investory po celém světě.

Biden je směrem k Číně předvídatelnější. Neznamená to ale to stejné jako přátelštější

Mezi firmy uvedené na seznamu patří také celosvětové známý producent telefonů Huawei nebo společnost Hikvision. Ta se zabývá manufakturou a dodáváním video monitorovacího zařízení. Zákazu se naopak podařilo vyhnout firmě Xaomi, která v květnu s americkým ministerstvem obrany vyjednala dohodu. Její zařazení na seznam se tím prozatím odkládá. Rozšíření zákazu investic je pak výsledkem Bidenovi revize několika aspektů americké zahraniční politiky směrem k Číně.

Od nástupu Bidena do úřadu se analytici shodují na tom, že je nový prezident ve vztazích s Čínou více předvídatelný. To však neznamená, že bude nutně přátelštější. Například jeho koordinátor pro indicko-pacifickou politiku Kurt Campbell minulý měsíc uvedl, že vztahy s Čínou bude vystihovat především soutěž mezi oběma státy.

Ve čtvrtek však zástupci čínské vlády uvedli, že mají nyní s Washingtonem ohledně trhu a ekonomiky „normální komunikaci“. Březnový summit na Aljašce, kde se setkali diplomaté obou velmocí však skončil na poněkud mrazivém bodu. Dalším důvodem, proč se Spojené státy vůči Číně ohrazují jsou zprávy ohledně zneužívání Ujgurů v oblasti Xinjiang čínskou vládou.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Lídři USA a Evropské unie na summitu v Bruselu
Prezident Spojených států amerických Joe Biden se v úterý dohodl s představitelkou Evropské unie Ursulou von der Leyen na ukončení 17letého sporu. Důvodem neshod byla vzájemná obvinění z neférového dotování největších národních aerolinek Boeing a Aribus. Ta ale nakonec vyústila v oboustranné uvalení cel a tarifů. Jak USA, tak EU chtějí obnovenou spoluprací ukázat na sjednocený postoj vůči rostoucí hrozbě Číny, ale i Ruska.
IKEA ve Francii dostala pokutu milion eur
Francouzský soud v úterý společnosti IKEA nařídil zaplatit pokutu milion eur (zhruba 25 milionů korun) za špehování zaměstnanců. Největší maloobchodní prodejce nábytku na světě byl shledán vinným ze shromažďování osobních údajů o svých zaměstnancích podvodným způsobem.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama