Reklama

Anglie zamítla plán na očkovací pasy. Majitelé nočních klubů se radují

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Ministr zdravotnictví Sajid Javid o víkendu oznámil, že Anglie na konci září nepřistoupí k plánu očkovacích pasů. Po jeho zavedení by se museli lidé při vstupu do klubů nebo na větší akce prokazovat očkováním, negativním testem nebo prodělaným onemocněním koronaviru, informovala stanice BBC a další servery.

Jedná se o náhlou otočku postoje britské vlády. V úterý pak premiér Boris Johnson představí svoji vizi na zvládnutí zimních měsíců bez dalšího lockdownu.

Původně měl plán na očkovací pasy začít platit v Anglii od konce září, o víkendu však ministr zdravotnictví Sajid Javid otočil. Podle něj už není potřeba a vláda si ho nechá v „rezervě“. Místo toho bude s koronavirem bojovat očkováním, častým testováním a novými způsoby léčby viru. Přesto, že minulý týden ještě ministr hovořil o plánu jako „nejlepším způsobu“, jak nechat noční kluby otevřené. Uvedl to server BBC.

Při zavedení očkovacích pasů by se jimi totiž museli lidé prokázat při vstupu do nočních klubů nebo na jiné větší akce. Použít by mohli také negativní výsledek testu nebo důkaz o prodělaném onemocnění koronaviru. Plán byl však od začátku majiteli klubů a podnikateli chápán jako problematický. Obávali se totiž, že by jim zákazníky naopak odlákal.

Z toho důvodu se také nyní radují. Přesto, že čísla nakažených v Anglii od uvolnění restrikcí v červenci stoupají. Velká Británie má také jednu z největších úmrtností na koronavirus na světě.

„Neměli bychom k plánu přikročit pouze proto, že to dělají ostatní a měli bychom pečlivě vážit každý jeden podobný zásah do běžného života,“ uvedl k rozhodnutí ministr zdravotnictví. Doplnil poté, že „se mu nikdy nelíbila myšlenka toho, že by lidem musel nakazovat, aby každý den museli ukazovat své papíry“.

V Anglii by na podzim mohla vláda zavést třetí dávku očkování proti koronaviru

Ministr zdravotnictví dále odmítl, že by vláda otočila „ze strachu“ před kritikou jak svých spolustraníků, tak veřejnosti. Média totiž poukazují na rychlý obrat názoru vlády ve chvíli, kdy ještě nemá plán na zvládnutí koronaviru na zimu a čísla nakažených stoupají. Objevují se také spekulace, zda od počátku nešlo jen o způsob, jak nalákat mladé lidi k očkování.

V úterý pak premiér Boris Johnson zveřejní kroky, které vláda podnikne v zimě. Podle The Guardian je pravděpodobné, že vláda přistoupí k povolení třetí dávky očkování Pfizer nebo Astra Zeneca. Dostupná by byla prozatím alespoň pro lidi starší 70 let a pracovníky zdravotnictví nebo sociální péče. Ve hře je také nošení roušek a povinné rozestupy, další lockdown však vláda zatím odmítá.

Ministr zdravotnictví rovněž uvedl, že by se v nejbližší době rád zbavil PCR testů pro turisty přijíždějící do země. Na rozdíl od Anglie pak od října Skotsko k plánu na očkovací pasy přistoupí. Jakou cestou se dá Wales zatím není jisté, jelikož o dalších krocích rozhodnou ministři příští týden. Severní Irsko podobné opatření nechystá.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Čína požádala o členství v klíčové asijsko-pacifickém obchodním paktu

Čína podala žádost o členství v Asijsko-pacifické dohodě o volném obchodu

Ve snaze posílit svou pozici v regionu požádala ve čtvrtek Čína o členství v Asijsko-pacifickém obchodním paktu známém pod zkratkou CPTPP. Partnerství původně vzniklo ze snahy Spojených států amerických (USA) zabránit narůstajícímu vlivu Číny. Žádost o přijetí druhé největší světové ekonomiky do CPTPP zveřejnili politici den po oznámení historické bezpečnostní dohody mezi USA, Velkou Británií a Austrálií.
SpaceX vypustila první zcela turistickou raketu na oběžnou dráhu

Společnost SpaceX vyslala na oběžnou dráhu čtyři lidi. Jedná se o...

Na oběžnou dráhu se ve zcela automatické kapsuli společnosti SpaceX vydali na třídenní cestu čtyři lidé. Jedná se o první čistě turistický let bez přítomnosti profesionálních astronautů. Zážitek zaplatil miliardář Jared Isaacman a za své spolucestující si vybral učitelku z komunitní vysoké školy, datového inženýra a lékařskou asistentku.
TikTok chce uživatelům pomáhat s bojem proti duševním onemocněním

TikTok zveřejní nové funkce. Chce uživatelům pomoci bojovat proti problémům s...

Řada nových funkcí by měla uživatelům TikToku v následujících měsících pomoci bojovat proti problémům s duševním zdravím. Aplikace má nově podle úterního oznámení nabízet odkazy na krizové linky nebo rady, jak se vypořádat například s depresí nebo poruchami příjmu potravy. Vývojáři aktualizaci představili ve chvíli, kdy TikTok a jemu podobné sociální sítě čelí kritice kvůli špatnému vlivu na děti a dospívající.
Společnost Apple bojuje s novým spywarem

Společnost Apple zablokovala nový spyware. Do zařízení se dostane bez jediného...

Kvůli spyware, který se do zařízení jako iPhone nebo iPad dostane bez jediného kliknutí, vydala společnost Apple aktualizaci softwaru 14.8. V pondělí tím technologický gigant reagoval na objev výzkumníků z University of Toronto. Podle nich se hackeři k datům, heslům nebo kameře dostanou skrz aplikaci iMessage. Podobný software není příliš nebezpečný pro běžné uživatele, může ale vládám sloužit ke kontrole aktivistů, disidentů nebo novinářů.
Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis

Řecký premiér: Ekonomika země letos vzroste o 5,9 %, přijdou daňové...

Řecko se před třemi lety dostalo z finanční krize. Pandemie koronaviru ale zemi opět přinesla značný ekonomický propad. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis v sobotu prohlásil, že ekonomika země v letošním roce vzroste o 5,9 %. Nastínil také daňové úlevy.
Apple musí provést změnu v App Store

Konec provizí z nákupů v aplikacích? Apple musí provést změnu v...

Společnost Apple musí dát vývojářům možnost obejít provizi z nákupů v aplikacích. Dojde tak k nejvýznamnější změně obchodního modelu App Store od spuštění platformy v roce 2008. Stát by to technologického giganta mohlo několik miliard dolarů ročně, píše agentura Bloomberg.
Reklama

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama