Reklama

Anglie před rozvolněním zahajuje masové testování. Lidé budou moci zdarma na test dvakrát týdně

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Anglie plánuje na 12. dubna druhý krok rozvolňování po přísném čtyřměsíčním lockdownu. Dle plánu by se měly otevřít obchody, které neprodávají jen nezbytné zboží, ale i venkovní prostory hospod a restaurací či služby jako kadeřnictví. Před plánovaným rozvolňováním se ovšem země rozhodla zahájit masové testování. Informuje o tom agentura Reuters.

Většina Evropy se sice chystá na nová omezení, jelikož počty případů například ve Francii či Polsku opět stoupají, Anglie však plánuje rozvolňovat. Premiér Boris Johnson sestavil několikastupňový plán na zmírnění omezení v nadcházejících měsících.

Všichni maloobchodníci, venkovní části hospod, barů a restaurací, ale i další služby by měli v Anglii znovu otevřít 12. dubna. Pro mezinárodní cestování by měl být použit systém semaforu založený na úrovni infekce a počtu očkovaných v dané zemi. Podle současného plánu však bude mezinárodní cestování povoleno nejdříve 17. května. Školy otevřela země již v březnu, a to navzdory zvýšenému testování dosud nevedlo k prudkému nárůstu počtu případů.

„Vzhledem k tomu, že pokračujeme v dobrém pokroku v našem očkovacím programu a s naším plánem na opatrné uvolnění omezení, je pravidelné rychlé testování ještě důležitější, abychom se ujistili, že toto úsilí nebude promarněno,“ uvedl Johnson v prohlášení.

Premiér v pondělí uvedl, že každý obyvatel Anglie bude moci od pátku dvakrát týdně absolvovat test na covid-19, a to zdarma. Bude se jednat o rychlotesty, jež mohou poskytnout výsledky přibližně za 30 minut. Masové testování by dle něj mělo přerušit řetězec přenosů a odhalit bezpříznakové jedince.

Tyto testy, jak bylo výše zmíněno, jsou již nabízeny školním dětem a jejich rodinám, ale i těm, kteří musí kvůli práci odejít z domova. V polovině února bylo denně provedeno asi 250 000 rychlých testů. Do konce března se to vyšplhalo na více než milion denně.

Britský náměstek ministra zdravotnictví Edward Argar uvedl, že v rámci masového testování budou testy odeslány do domovů nebo podniků nebo mohou být vyzvednuty v lékárnách či testovacích centrech. Zvýšené testování tak pomůže zdravotníkům sledovat šíření viru.  

Johnson se chystá také nastínit možnosti covid pasů jako prostředku umožňujícího v budoucnu konat akce, kterých se zůčastní více lidí. Ty by ukazovaly, zda lidé obdrželi vakcínu, v nedávné době byli negativně testováni či mají přirozenou imunitu. Desítky poslanců se však staví proti používání covid pasů.

Testování a systém rozvolňování platí pouze pro Anglii. Skotsko, Wales a Severní Irsko se vydávají vlastními, i když obdobnými, cestami z přísného lockdownu, který byl zaveden na začátku tohoto roku. Británie nyní usiluje o návrat do normálu. Minimálně první dávku vakcíny proti covid-19 již dostala polovina všech dospělých.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama