Reklama

Boris Johnson oznámí rozvolňovací plán pro Velkou Británii

NEJČTENĚJŠÍ

Britský premiér Boris Johnson představí v pondělí odpoledne jízdní řád dlouho očekávaného uvolňování restrikcí. Informuje o tom CNN s odvoláním na vládní zdroje.

Reklama

Johnson podle zdrojů CNN oznámí, že Británie se už konečně může těšit na konec lockdownu. V něm se Spojené království nachází od 4. ledna, kdy byl vyhlášen zejména kvůli rapidně se šířícím novým mutacím. Nyní je ale Británie na spičce Evropy s očkováním, a podle vědců se tak riziko hospitalizace snižuje o 94%. První dávku vakcíny už k pondělnímu ránu dostalo v UK 17,5 milionů lidí a tempo vakcinace se zrychluje.

Od 8. března by se v Británii měly otevřít školy a od toho dne by také měly být povolené menší sociální interakce, které jsou nyní zakázané. Lidé si například budou moci sednout na lavičku v parku s kávou, což nyní nemohou.

Větší rozvolnění protiepidemických opatření by mělo nastat 29. března, ruku v ruce se začátkem velikonočních prázdnin v Anglii. Od toho dne by se lidé mohli začít stýkat s jinými domácnostmi, a venku by mohli být ve skupinkách po šesti lidech. Podle zdroje z kabinetu premiéra chce vláda dát šanci především starším lidem, kteří jsou nyní proočkováni a kteří byli nuceni být doma zamčení bez jakýchkoliv sociálních kontaktů téměř rok.

Zdroj z Downing Street nicméně upozornil, že zatím je takový plán, pokud by se koronavirová čísla opět začala zhoršovat, lockdown bude opět vyhlášen.

Čtyři klíčové kroky

Reklama

Dnešní oznámení britského premiéra bude prvním ze čtyř kroků na cestě z lockdownu. Johnson má říct zákonodárcům, že každé rozhodnutí kabinetu bude záležet na nejaktuálnějších datech a vláda bude velice opatrná, aby nezvrátila pokrok, kterého země zatím dosáhla. Rychlost rozvolňování bude záležet na čtyřech klíčových parametrech: na proočkování, účinnosti vakcinace na riziko hospitalizace a úmrtí, nízkých nových přírůstcích infekce a také na tom, jak se podaří zvládat nové mutace koronaviru.

„Naše priorita je návrat dětí do škol, což je klíčové nejen pro jejich vzdělání, ale také pro jejich fyzickou a psychickou pohodu. Uděláme také vše proto, aby se lidé mohli znovu stýkat se svými nejbližšími,“ má dnes říct premiér. Očekává se kritika z radikálnějšího křídla Konzervativní strany, které tlačí na rychlejší rozvolňování už od léta.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama