-0 C
Czech
Neděle 8. února 2026
SportPřípravy na bitvu dvou „hromotluků“. Björnsson z Her o trůny shodil 25...

Přípravy na bitvu dvou „hromotluků“. Björnsson z Her o trůny shodil 25 kilo

Už v září čeká sportovní publikum souboj asi té největší boxerské váhy, jakou kdy svět viděl. Doslova. Do ringu se proti sobě postaví dvojice někdejších nejsilnějších mužů planety – Hafthor Björnsson vs. Eddie Hall. Oba borci už ladí formu, jeden z nich dokonce shodil 25 kilo.

Jak v jednom nejmenovaném českém filmu pravila paní profesorka: „Rozmohl se nám tady takový nešvar.“ Kdybychom tuhle větu převedli na dnešní svět a prostředí sportu, je jasné, že mluvíme o boxu. Bitvy mezi sebou totiž svádí kdekdo.

Youtubeři, influenceři, slavné osobnosti, ale třeba také ikony naprosto odlišných sportů. A právě v tu chvíli vyvstává souboj dvou „hor“. Boxerské rukavice obléknou bývalý vítězové soutěže „World’s Strongest Man“, ve které proti sobě soupeřili nejsilnější muži světa.

Islanďan Björnson je kromě své síly známý i díky účinkování ve Hře o trůny, kde si zahrál, celkem příznačně, postavu „Hory“. Zmiňované klání siláků ovládl v roce 2018, na titul už měl ale spadeno o rok dříve. Tehdy mu zlato vyfoukl Hall.

Dva „hromotluci“ vlétnou do ringu v září

Eddie Hall, rodák z Newcastlu ve Velké Británii, který v roce 2017 ukradl titul Björnssonovi. Ten ho následně označil za podvodníka, který získal nejcennější kov neprávem. Právě tehdy mezi nimi začala jakási „válka“.

„Thor určitě můj kamarád není,“ nechal se slyšet Hall. Oba měli na svědomí také jeden světový rekord. Nejprve Eddie, ten zvedl na „mrtvý tah“ neskutečných 500 kilogramů a zapsal se do Guinnessovy knihy rekordů. Jenže vloni o prvenství přišel.

501. Takový je nový nejlepší počin. A hádejte, kdo zvedl o onen 1 kilogram více. Ano, byl to Thor. Dvojice se tak domluvila, že si všechno vyříká v ringu. A oba už před zářijovým soubojem ladí formu. Björnsson vážil při překonání rekordu 180 kilo, o rok později už má ale „pouze“ 155.

Hall také neusíná na vavřínech. Podle některých zdrojů se měl dostat ze 196 kilo na 162, což je v tomto směru ještě lepší číslo. Oba siláci mají ještě na trénink nějaký čas, do ringu se totiž postaví až 18. září. Je jasné, že se máme na co těšit.

Reklama

Doporučujeme

Japonsko se chystá k volbám, pravicová premiérka v nich chce posílit koalici

V Japonsku v neděli začínají předčasné volby do dolní komory parlamentu, Sněmovny reprezentantů. Vyhlásila je konzervativní premiérka Sanae Takaičiová, která chce využít své nebývalé popularity mezi mladými voliči k dosažení mnohem výraznější parlamentní většiny pro vládní koalici v čele s její Liberálnědemokratickou stranu (LDP). To by jí mohlo dát rozhodující mandát k uskutečnění plánů na oživení upadající ekonomiky nebo na posilování obrany, které by mohlo vést k dalšímu zesílení napětí ve vztazích Tokia s Čínou. Vzhledem k časovému posunu se volební místnosti otevřou dnes ve 23:00 SEČ.

USA chtějí, aby válka mezi Ruskem a Ukrajinou skončila do června

Spojené státy chtějí, aby Ukrajina a Rusko ukončily válku do června, řekl podle agentur AP a AFP ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa podle něj pravděpodobně vyvine na obě strany v této souvislosti tlak. Američané také podle něj navrhli, aby se vyjednávací týmy Ukrajiny a Ruska setkaly příště v USA, pravděpodobně v Miami.

Sybiha odmítl ukrajinskou účast v postřelení zástupce šéfa ruské GRU

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha popřel, že by Ukrajina stála za postřelením zástupce šéfa ruské vojenské rozvědky GRU Vladimira Alexejeva. Informovala o tom agentura Reuters. Ze zodpovědnosti za pokus o atentát na vysoce postaveného vojenského ruského činitele Ukrajinu v pátek obvinil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, jenž bez důkazů tvrdil, že se Kyjev snaží narušit mírová jednání.

První zasedání Trumpovy Rady míru je plánováno ještě v tomto měsíci

Bílý dům plánuje první setkání lídrů takzvané Rady míru, kterou založil americký prezident Donald Trump, na 19. února ve Washingtonu. Informoval o tom v pátek server Axios s odvoláním na amerického činitele a diplomaty ze čtyř zemí, kteří jsou členy rady. Setkání se má zabývat situací v palestinském Pásmu Gazy, kde od loňského října platí křehké příměří mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás na základě Trumpova mírového plánu.

Rusko podniklo další rozsáhlý útok na ukrajinskou energetiku

Rusko v noci na dnešek podniklo další rozsáhlý úder na ukrajinská energetická zařízení, útok pokračuje, uvedl ráno na telegramu ukrajinský ministr energetiky Denys Šmyhal. Energetici jsou podle něj připraveni zahájit opravy, jakmile to bezpečnostní situace dovolí. Celkový rozsah útoku zatím není znám, ukrajinské letectvo v noci a ráno varovalo před hrozbou ruských střel i dronů.

Česká výprava zaujala, Vanity Fair ji dal do své top pětky

Móda si na zahájení zimní olympiády Milano Cortina na chvíli ukradla pozornost sportu. Vanity Fair vybral pět reprezentací, které při nástupu výprav na stadionu San Siro zaujaly nejvíc tím, co měly na sobě.

Kuba kvůli nedostatku paliva omezuje úřady, dopravu i výuku

Kuba kvůli nedostatku paliva sáhla k tvrdému úspornému režimu, který zasáhne úřady, dopravu, školy i turistický sektor. Vláda plánuje omezit provoz veřejné správy na čtyři dny v týdnu a současně zredukovat spoje veřejné dopravy, aby snížila spotřebu energie a pohonných hmot.

Polsko znovu uzavřelo část vzdušného prostoru kvůli ruským útokům na Ukrajinu

Vzdušný prostor na jihovýchodě Polska byl v sobotu dočasně uzavřen v souvislosti s nasazením polského vojenského letectva po nočních ruských úderech na Ukrajinu. Opatření se týkalo oblasti kolem letišť Lublin a Řešov, která na určitou dobu přerušila civilní provoz.

Zemřela Jana Brejchová, jedna z největších hvězd českého filmu

Patřila k nejvýraznějším tvářím českého filmu a vysloužila si přezdívku česká Bardotka. Jana Brejchová zemřela po dlouhé nemoci ve věku 86 let. Za sebou zanechala desítky výrazných rolí, které formovaly několik filmových generací.

Počet červených veverek v Anglii zůstává kriticky nízký

Červené veverky dříve obývaly většinu Británie. Jejich počet se odhaduje na 3,4 milionu. Dnes jich je podle odhadů zhruba 287 000 v celé Velké Británii a v Anglii jen asi 38 900. Většina přežívá ve Skotsku a na izolovaných místech jako je ostrov Wight.

Blair Waldorf se vrací. Kultovní hrdinka Gossip Girl dostane vlastní příběh

Ikona Upper East Side znovu vstupuje na scénu. Blair Waldorf se po letech vrací v novém románu, který naváže na svět Gossip Girl a ukáže ji v úplně jiné životní fázi. Fanoušky čeká návrat známé energie, ambicí i společenských her, tentokrát ale s dospělejší perspektivou.

Můj přítel, bojovník a vítěz. Trump podpořil Viktora Orbána v parlamentních volbách

Americký prezident Donald Trump veřejně podpořil maďarského premiéra Viktora Orbána v době, kdy se Maďarsko připravuje na klíčové parlamentní volby, které se uskuteční 12. dubna. Orbán v nich čelí dosud nejsilnější politické výzvě a podle průzkumů mu hrozí ztráta moci, kterou drží nepřetržitě od roku 2010.

Amazon agresivně investuje do AI a investorům se to nelíbí

Společnost Amazon se připojila k ostatním amerických technologickým gigantům a oznámila masivní investice do umělé inteligence (AI). Finance nasměruje na projekty a infrastrukturu, tedy zejména datová centra. Investoři ale nereagovali nadšeně. Firma vykázala propad akcií.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama