Reklama

Proč v józe záleží na zarovnání

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

„Poslouchejte své tělo“ je něco, co slyšíte znovu a znovu na hodinách jógy. Pro mnoho studentů je těžké to dodržovat, zvláště když ti samí učitelé jógy vás staví do nepohodlných pozic a chtějí po vás, abyste v nich zůstali déle, než byste chtěli.

Co je zarovnání?

Zarovnání je slovo, které používáme v józe, když mluvíme o ideálním způsobu, jakým by měla být póza provedena. Než se vyděsíte nad slovy „ideální“ a „měli byste“, vězte, že dobrý učitel jógy uznává, že každý má jiné fyzické možnosti. Považuje zarovnání spíše za proces než za konečný výsledek.

Zarovnání je slovo, které odkazuje na způsob, jakým se vaše klouby navzájem umisťují. Dobré zarovnání minimálně zatěžuje vaše klouby a umožňuje efektivní pohyb.

Abychom to ještě více zkomplikovali, každý styl jógy má své vlastní způsoby optimálního zarovnání, své vlastní techniky a někdy i vlastní popisný jazyk.

Na začátku se těmito rozdíly netrapte. Nakonec najdete styl a filozofii zarovnání, které vám nejlépe vyhovují. Stojí za zmínku, že většina našich představ o zarovnání vychází z vlivu kultury těla z 19. století, nikoli ze starodávných pramenů.

Paradox zarovnání

Na jedné straně víme, že žádná dvě těla nejsou podobná. To, jak se v jógové pozici cítíte, je důležitější než to, jak vypadáte. Bylo nám řečeno, abychom se neporovnávali s ostatními ani se nesnažili o dokonalou pózu. Na druhou stranu je ideální zarovnání vždy předvedeno, ilustrováno, požadováno a opravováno. Jak můžeme sladit tyto dvě protichůdné směrnice? Mělo by zarovnání mít přednost před prožitkem?

Na tom, jak provádíte pózu, záleží. Zarovnání není jen o tom, aby póza vypadala hezky.

Ve většině případů nabízí správné zarovnání nejbezpečnější způsob držení těla. Často jde o srovnání těla pro optimální stabilitu a minimalizaci opotřebení kloubů. Možná se dokážete zkroutit do složité pózy, ale bez správného zarovnání vám hrozí větší riziko zranění. Součástí přijetí je ochota přijmout pomoc, když ji potřebujete. V moderní józe to znamená používat rekvizity, pokud vám mohou pomoci. S rekvizitami můžete zaujmout více pozic způsobem, který podporuje bezpečné zarovnání.

Vyřešení paradoxu zarovnání vyžaduje příměří mezi vaším intelektem a vašimi emocemi. Intelektuálně vidíte učitele, jak dělá pózu, vidíte, jak to děláte vy a snažíte se napodobit lektora. Kultivujete vědomí, abyste cítili pózu ve svém těle. Abyste poznali, kdy potřebujete pomoc a dovolili jste sami sobě tuto pomoc přijmout.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

jóga doma
Pro začátečníky je nejsnazší cesta, jak začít s jógou, docházka do studia na lekce s učitelem. Mnoho lidí ale cvičí jógu i doma. Nebo pouze doma. Poradíme vám, jak začít.
pozice orla
Pozice orla vypadá jako vaše stereotypní představa o bláznivé jógové póze. Tělo zkroucené jako preclík. Není to ale tak těžké, jak to na první pohled vypadá.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama