Reklama

20 největších mýtů o výživě – část 1

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Na internetu najdeme spoustu článků a informací o výživě a zdraví. Ne všechny jsou ale pravdivé. Je potřeba informace filtrovat a ověřovat. Pojďme si vyvrátit 20 největších mýtů o výživě, které jsou mezi lidmi velice rozšířené.

1. Pokud jde o hubnutí, záleží jen na počtu vydaných a přijatých kalorií

Vytváření deficitu kalorií spalováním více energie, než kolik přijmete, je nejdůležitějším faktorem při hubnutí. Není to ale to jediné, na čem záleží. Tato teorie totiž nezohledňuje velké množství proměnných. Ty mohou zabránit snižování hmotnosti u některých lidí, přestože jsou na nízkokalorické stravě. Například hormonální nerovnováha, zdravotní stav, jako je hypotyreóza, metabolické adaptace, užívání určitých léků a genetik – to jsou jen některé z faktorů, které mohou ztrátu hmotnosti ztížit i přes přísnou dietu. Tento koncept rovněž nezdůrazňuje význam udržitelnosti a kvality stravy pro hubnutí. Ti, kdo dodržují tuto metodu, se obvykle soustředí pouze na kalorickou hodnotu, nikoli na svůj nutriční příjem.

2. Potraviny s vysokým obsahem tuku jsou nezdravé

Ačkoli tato zastaralá teorie už pomalu vychází z módy, mnoho lidí se stále bojí potravin s vysokým obsahem tuku a dodržuje nízkotučné diety. Tuk v potravě je nezbytný pro optimální zdraví. Nízkotučné diety jsou navíc spojeny s vyšším rizikem zdravotních problémů, včetně metabolického syndromu. Mohou vést ke zvýšení inzulínové rezistence a hladin triglyceridů, což jsou známé rizikové faktory pro srdeční choroby.

Navíc se ukázalo, že pokud jde o podporu hubnutí, jsou diety s vyšším obsahem tuku stejně účinné jako diety s nízkým obsahem tuku. Extrémy v obou směrech mohou samozřejmě poškodit vaše zdraví, zejména pokud je kvalita stravy nízká.

3. Snídaně je nejdůležitější jídlo dne

Kdysi se myslelo, že snídaně je jedním z nejdůležitějších faktorů při nastartování zdravého dne. Výzkum ukázal, že u většiny dospělých to tak nemusí být. Například účast na přerušovaném hladovění, během něhož se snídaně buď přeskakuje, nebo se konzumuje později během dne, souvisí s celou řadou výhod. Jde například o zlepšenou kontrolu hladiny cukru v krvi a snížení zánětlivých markerů.

To neplatí pro rostoucí děti a dospívající nebo pro lidi se zvýšenou potřebou živin, jako jsou těhotné ženy a osoby s určitými zdravotními problémy. Vynechání jídla může mít u těchto populací negativní zdravotní účinky.

Sečteno a podtrženo – pokud máte snídani rádi, jezte ji. Pokud ráno nemáte na jídlo chuť, nesnídejte. Obojí je v pořádku.

4. Musíte jíst málo a často

Jíst malé, časté jídlo pravidelně během celého dne je metoda, kterou mnoho lidí používá ke zvýšení metabolismu a hubnutí. Pokud jste však zdraví, na frekvenci vašich jídel nezáleží. Hlavní je pokrytí energetických potřeb.

5. Umělá sladidla jsou zdravá

Rostoucí zájem o nízkokalorické, nízkosacharidové potraviny bez cukru vedl k nárůstu produktů, jež obsahují umělá sladidla. Jejich konzumace však může vést i k negativním zdravotním následkům. Jedním z nich je zvýšené riziko cukrovky typu 2 a negativní změny střevních bakterií.

6. Na poměru makroživin záleží více než na kvalitě stravy

Je možné zhubnout tím, že nebudete jíst nic jiného než vysoce zpracované potraviny a proteinové koktejly. Nejdůležitějším faktorem v každé stravě je ovšem stále kvalita potravin, které jíte. Způsobem, jak podpořit celkové zdraví, je dodržovat stravu bohatou na celá nezpracovaná jídla, bez ohledu na makro poměr.

7. Brambory jsou nezdravé

Konzumace příliš velkého množství jakéhokoli jídla – včetně bílých brambor – může vést k přírůstku hmotnosti. Tyto škrobovité hlízy jsou ovšem vysoce výživné a lze je zahrnout jako součást zdravé stravy. Bílé brambory jsou vynikajícím zdrojem mnoha živin, včetně draslíku, vitaminu C a vlákniny.

8. Nízkotučné a dietní potraviny jsou zdravou alternativou

Udělejte si výlet do místního obchodu s potravinami a najdete řadu produktů označených jako „dietní“, „lehké“, „s nízkým obsahem tuku“ a „bez tuku“. I když jsou tyto produkty lákavé pro ty, kteří se chtějí zbavit přebytečného tělesného tuku, jsou obvykle nezdravou volbou. Výzkum ukázal, že mnoho položek s nízkým obsahem tuku a stravy obsahuje mnohem více přidaného cukru a soli než jejich protějšky s běžným obsahem tuku. Nejlepší je se těchto produktů vzdát a místo toho si pochutnat na malém množství potravin, jako jsou plnotučné jogurty, sýry a ořechová másla.

9. Doplňky stravy jsou plýtvání penězi

Doplňky stravy, pokud jsou používány správně a ve správné formě, mohou být prospěšné v mnoha ohledech. Doplnění hořčíku a vitamínu B prospívá těm, kteří mají cukrovku 2. typu.  Zvýší hladinu cukru v krvi a sníží rizikové faktory pro srdeční choroby a komplikace související s cukrovkou. Prospěch z užívání doplňků stravy mohou mít také například lidé starší 50 let či těhotné a kojící ženy.

10. Dodržování velmi nízkokalorické stravy je nejlepší způsob, jak zhubnout

Zatímco snížení příjmu kalorií může skutečně podpořit úbytek hmotnosti, příliš velké snížení kalorií může vést k metabolickým adaptacím a dlouhodobým zdravotním následkům. Přestože přechod na velmi nízkokalorickou dietu pravděpodobně krátkodobě podpoří rychlý úbytek hmotnosti, dlouhodobé dodržování vede ke snížení rychlosti metabolismu, zvýšenému pocitu hladu a změnám hormonů plnosti. To ztěžuje dlouhodobou údržbu hmotnosti.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama