Reklama

Zemřela oscarová herečka Olympia Dukakis známá z filmů Podnikavá dívka nebo Kdopak to mluví

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Americká herečka Olympia Dukakis, která získala Oscara za roli matky středního věku v romantické komedii Moonstruck (Pod vlivem úplňku) z roku 1987, zemřela v sobotu ve věku 89 let. V neděli o tom informovaly agentura Reuters a stanice BBC.

Sestřenice neúspěšného kandidáta na amerického prezidenta Demokratické strany Michaela Dukakise z roku 1988 zemřela v sobotu ráno ve svém domě v New Yorku po měsících zhoršeného zdravotního stavu. Informaci potvrdil bratr herečky Apollo Dukakis. Po boku měla svou dceru Christinu Zorich.

Olympia Dukakis, dcera řeckých přistěhovalců narozená v Massachusetts, pracovala po celá desetiletí jako divadelní, televizní a filmová herečka, než se proslavila ve věku 56 let rolí matky postavy Cher ve filmu Moonstruck (Pod vlivem úplňku).

Dukakis v úspěších pokračovala ve filmech jako Kdopak to mluví (1989) a jeho pokračováních s Johnem Travoltou a Kirstie Alley nebo Steel Magnolias (Ocelové magnólie, 1989) s Shirley MacLaine, Sally Field a Julií Roberts. Zahrála si také ve snímku Mocná Afrodíté (1995) Woodyho Allena a Opus pana Hollanda (1995) s Richardem Dreyfussem.

Dukakis byla také nominována na ceny Emmy za své televizní role v letech 1991, 1998 a 1999.

V 70. letech spoluzaložila Whole Theater na předměstí New Yorku v Montclair v New Jersey poté, co se do Montclair přestěhovala se svým manželem, hereckým kolegou Louisem Zorichem.

Se snímkem Pod vlivem úplňku přišel karierní zlom

Zlom v kariéře přišel ve zmíněném filmu Pod vlivem úplňku režiséra Normana Jewisona. Ve snímku oslnila svým výkonem v roli Rose Castorini po boku manžela Cosma Castoriniho, kterého ztvárnil Vincent Gardenia, a dcery Loretty (Cher). Právě Cher získala Oscara za hlavní roli, v níž měla poměr s mladším bratrem (Nicolas Cage) svého snoubence.

Škádlení Dukakis s Cher patřilo k vrcholům filmu, a to včetně scény, ve které postava Dukakis nadává své dceři během rozboru jejího milostného života.

„Olympia Dukakis byla úžasná herečka, která získala Oscara,“ napsala herečka a zpěvačka Cher na Twitteru. „Mluvila jsem s ní před 3 týdny. Odpočívej v pokoji, drahá,“ dodala umělkyně.

Dukakis vystudovala divadelní umění na Bostonské univerzitě a koncem 50. let se přestěhovala do New Yorku. Hrála v desítkách her na Broadwayi i jinde. Zároveň byla režisérkou a učitelkou.

V roce 1962 se provdala za Louise Zoricha, se kterým měla dva syny a dceru. Její manžel zemřel v roce 2018.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Harry s Meghan a synem Archiem
Meghan, vévodkyni ze Sussexu, příští měsíc vyjde kniha pro děti s názvem The Bench (Lavička) o vztahu otce a syna. Podle vydavatelství dílo reflektuje vztah prince Harryho se synem Archiem.
Bill Gates se rozvádí s manželkou Melindou
Bill a Melinda Gatesovi oznámili, že se po 27 letech manželství rozvádí. Podle svých slov „už nevěří, že mohou společně růst jako pár“.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama