Více
  18.8 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Zemětřesení v Afghánistánu zabilo nejméně tisíc lidí

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Silné zemětřesení v Afghánistánu zabilo tisíc lidí a nejméně 1500 dalších zranilo. Jedná se o nejsmrtelnější zemětřesení, které Afghánistán postihlo za posledních dvacet let. Informuje o tom BBC, Reuters a další servery.

  Vůdce Talibanu Hibatulláh Akhundzada uvedl, že stovky domů byly zničeny a počet obětí pravděpodobně vzroste.

  Vedoucí informačního oddělení provincie Paktika Mohammad Amín Hazífí řekl BBC, že zemřelo 1 000 lidí a dalších 1 500 je zraněno. Dodal, že záchranné týmy stále pátrají po dalších osobách zasypaných pod zemí.

  Zemětřesení udeřilo asi 44 km od jihovýchodního města Chóst krátce po 01:30 místního času kdy mnoho lidí spalo doma.

  V každé ulici slyšíte, jak lidé truchlí nad smrtí svých blízkých. Domy jsou zničené,“ řekl BBC místní novinář z těžce postižené provincie Paktika.

  Zemětřesení obvykle způsobují značné škody v Afghánistánu, kde jsou obydlí v mnoha venkovských oblastech nestabilní nebo špatně postavená.

  Komunikace po zemětřesení je obtížná kvůli poškození věží mobilních telefonů a počet obětí může ještě vzrůst, řekl BBC další místní novinář z oblasti.

  Mnoho lidí neví, jak se daří jejich příbuzným, protože jejich telefony nefungují,“ řekl. „Můj bratr a jeho rodina zemřeli a já jsem se to dozvěděl až po mnoha hodinách. Mnoho vesnic bylo zničeno.“

  Představitelé Talibanu vyzvali humanitární organizace, aby spěchaly do postižených oblastí na východě země.

  Desetiletí konfliktu ztížila chudé zemi zlepšení ochrany proti zemětřesení a dalším přírodním katastrofám. A to navzdory snahám humanitárních organizací o zpevnění některých budov v průběhu let.

  Ještě před převzetím moci Talibanem byly afghánské záchranné služby přetížené, aby se mohly vypořádat s přírodními katastrofami. Záchranáři měli k dispozici jen málo letadel a vrtulníků.

  V odlehlých oblastech převážely oběti do nemocnic vrtulníky.

  Mnoho mrtvých a zraněných

  Lékař z jednoho z nejhůře postižených okresů v provincii Paktika v rozhovoru pro BBC uvedl, že mezi oběťmi jsou i zdravotníci.

  Před zemětřesením jsme neměli dostatek lidí a zařízení a nyní zemětřesení zničilo i to málo, co jsme měli,“ uvedli. „Nevím, kolik našich kolegů je ještě naživu.“

  V rozhovoru pro Reuters místní obyvatelé popsali děsivé scény smrti a zkázy po nočním zemětřesení.

  Děti a já jsme křičeli. Jeden z našich pokojů byl zničený. Naši sousedé křičeli a my jsme jim všem viděli až do bytu,“ řekla Fatima.

  Zničilo to domy našich sousedů,“ řekl místní obyvatel Faisal. „Když jsme přijeli, bylo tam mnoho mrtvých a zraněných. Poslali nás do nemocnice. Viděl jsem také mnoho mrtvých těl.“

  Většina obětí je zatím v okresech Gayan a Barmal v Paktice, řekl BBC místní lékař. Místní mediální web Etilaat-e Roz informoval, že v Gayanu byla zničena celá vesnice.

  Podle seismologů mělo zemětřesení sílu 6,1 stupně a bylo v hloubce přibližně 51 km.

  Otřesy byly cítit na více než 500 km území Afghánistánu, Pákistánu a Indie. Svědci hlásili, že zemětřesení pocítili v afghánském hlavním městě Kábulu i v pákistánském hlavním městě Islámábádu.

  Podle BBC Urdu však v Pákistánu nebyly bezprostředně hlášeny žádné oběti ani významné škody.

  Afghánistán je náchylný k zemětřesením, protože se nachází v tektonicky aktivní oblasti, přes řadu zlomových linií včetně Čamanského zlomu, zlomu Hari Rud, Centrálního Badachšánského zlomu a Darvazského zlomu.

  Za posledních deset let zahynulo v zemi při zemětřeseních více než 7 000 lidí, uvádí Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí. Ročně zemře v důsledku zemětřesení v průměru 560 lidí.

  Naposledy v lednu zemětřesení na západě země zabilo více než 20 lidí a zničilo stovky domů.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS