16.3 C
Czech
Sobota 23. září 2023

Největší úder za poslední týdny: Rusko zaútočilo na ukrajinská energetická zařízení

Rusko ve čtvrtek provedlo na Ukrajině největší raketový útok za poslední týdny, přičemž zasáhlo energetická zařízení. Podle ukrajinských představitelů se jedná o začátek nových úderů ze vzduchu namířených proti ukrajinské energetické síti před blížící se zimou.

Detoxikační dieta: zvažte dobře všechna pro i proti

Detoxikační diety se běžně používají k rychlému hubnutí a odstranění toxinů z těla. Některé zahrnují použití doplňků a jiných balených produktů. Mnoho z nich jednoduše obsahuje omezující seznam potravin ke konzumaci a dlouhý seznam potravin, kterým je třeba se vyhnout.

Dostatek kvalitních vědeckých důkazů podporujících používání těchto programů však chybí. Pokud tedy o detoxikačních dietách uvažujete, zvažte všechny jejich výhody a nevýhody.

Jak fungují detoxikační diety

Existuje mnoho různých typů detoxikačních diet. Některé jsou krátkodobé, trvají jen několik dní, jiné trvají několik týdnů. Potraviny nebo nápoje v každém detoxikačním programu se také mohou podstatně lišit.

Autoři studie z roku 2015 publikované v časopise Journal of Nutrition and Metabolism byli schopni identifikovat určité potraviny včetně česneku, grapefruitu, rozmarýnu a různých druhů čaje, které mohou být pro detoxikaci účinné.

I když neexistují žádné jasné pokyny týkající se konkrétního seznamu detoxikačních potravin, mezi nejoblíbenějšími programy existuje několik trendů. Téměř všechny detoxikační diety vylučují zpracované potraviny. Patří mezi ně i chléb, těstoviny a všechny potraviny obsahující přidaný cukr nebo přebytek sodíku. Mnoho detoxikačních programů omezuje příjem potravy na ovoce, zeleninu a libové maso. Nejpřísnější plány zahrnují pouze džusy a žádná pevná jídla.

Výhody detoxikační diety

Rychlé hubnutí

Mnoho spotřebitelů se rozhoduje pro detoxikační dietní programy, protože umožňují rychlé hubnutí. I když není pravděpodobné, že byste při krátkodobém programu ztratili tuk, pravděpodobně ztratíte nějakou váhu.

Většina detoxikačních plánů totiž výrazně snižuje příjem sacharidů. Potraviny, jako jsou pečivo, zpracované polotovary, či dokonce ovoce, jsou velmi omezeny. Vedlejším účinkem nízkosacharidových diet je ztráta vody. Vaše tělo se zbaví vody potřebné k ukládání sacharidů.

Výsledek? Lehčí a hubenější tělo, lépe vám padne oblečení. Ve skutečnosti můžete během sedmidenní detoxikace zhubnout 5 kg i více.

Mnoho detoxikačních plánů navíc vylučuje potraviny s vysokým obsahem sodíku. Menší spotřeba soli také snižuje hmotnost vody zadržované v těle.

A konečně, detoxikační plány snižují váhu omezením konzumace pevných potravin.

Pamatujte, že tyto změny hmotnosti nejsou udržitelné. Jakmile se vrátíte k normální stravě, vaše tělo začne znovu normálně zadržovat vodu a vaše váha se tím zvýší.

Časově omezené úsilí

Další výhodou těchto plánů je, že jsou krátkodobé. Pro některé lidi se myšlenka dlouhodobého programu hubnutí nebo zdravého stravování jeví jako zdrcující a nereálná. Myšlenka krátkodobého závazku s rychlými výsledky zní mnohem lákavěji.

Třídenní program je pro mnohé přijatelný a může poskytnout odrazový můstek pro zdravější návyky. Může vás také pozitivně motivovat. Problém však je, že bez plánu přechodu na dlouhodobý program zdravého stravování jakékoli výhody, které získáte při detoxikační stravě, pravděpodobně zmizí, když se vrátíte ke svým obvyklým stravovacím návykům.

Autoři jedné studie publikované v Current Gastroenterology Reports porovnávali různé diety, včetně detoxikačních diet. Došli k závěru, že „odšťavňovací a detoxikační diety mají tendenci fungovat, protože vedou k extrémně nízkému kalorickému příjmu na krátkou dobu, mají však tendenci vést k přibývání na váze, jakmile se obnoví normální strava.“

Lepší stravovací návyky

Detoxikační program může také pomoci některým spotřebitelům vyzkoušet zdravá jídla (například ovoce a zeleninu), která obvykle nejsou součástí jejich stravovacího plánu.

Většina detoxikačních diet také zakazuje kofein a alkohol. Když tyto dvě látky vynecháte ze svého jídelníčku, objevíte další výhody. Zlepší se váš spánek a projasní pleť.

Nevýhody detoxikační diety

Detoxikační diety nedoporučují mnozí odborníci na výživu a zdravotnické organizace. Tyto krátkodobé a velmi omezené stravovací plány mají mnoho nevýhod.

Jsou vysoce omezující

O detoxikačních dietách je známo, že jsou výjimečně restriktivní – i když míra, do jaké každý program omezuje potraviny a nápoje, se liší. Některé programy umožňují pouze několik stovek kalorií, jiné vám umožňují konzumovat dostatek jídla, aby vyhověly vaší celkové energetické potřebě na den. Nejméně kalorické detoxikační diety jsou ty, které obsahují pouze šťávu nebo tekutá jídla.

Velmi nízkokalorické diety se obecně doporučují pouze pod lékařským dohledem, protože existuje riziko zdravotních komplikací. Zejména pokud máte nadváhu nebo obezitu.

Studie ukázaly, že když je strava velmi restriktivní, vystavujete se vyššímu riziku nárazového stravování a přibývání na váze.

Možné ohrožení vašeho zdraví

Lidé s určitými zdravotními potížemi, včetně cukrovky nebo onemocnění ledvin, si mohou výrazně uškodit, pokud budou konzumovat příliš mnoho ovocné šťávy. Lidé s anamnézou gastrointestinálního onemocnění, chirurgickým zákrokem na tlustém střevě, onemocněním ledvin nebo srdečním onemocněním by vůbec neměli přemýšlet o dietě, která zahrnuje postupy pro čištění tlustého střeva.

Dětem, starším lidem či osobám se sníženou imunitou mohou také způsobit onemocnění nepasterizované šťávy. Ty mohou obsahovat škodlivé bakterie.

Programům chybí vědecká podpora

Chybí kvalitní nezávislé studie podporující používání detoxikačních diet. Studie podporující tyto stravovací návyky jsou často financovány výrobcem, který prodává detoxikační program. Mají omezený rozsah nebo jsou prováděny na hlodavcích.

Existuje však několik studií, které naopak zpochybňují potřebu detoxikační stravy. Ty tvrdí, že i kdyby detoxikační diety dokázaly snížit hladinu nebezpečných toxinů v těle, je nepravděpodobné, že by výsledky byly měřitelné.

Přečtěte si také článek: Potřebuje tělo naši pomoc, aby se zbavilo toxinů?

Snížená energie

Extrémní únava je běžnou stížností, kterou vyjádřilo mnoho spotřebitelů, jež absolvovali detoxikační dietu. Nízkokalorický příjem je pravděpodobně primární příčinou. Detoxikační diety, které omezují nebo zcela vylučují příjem sacharidů, také pravděpodobně způsobí únavu, protože sacharidy dodávají tělu rychlou energii. Dalším důsledkem mohou být bolesti hlavy, mdloby, slabost či dehydratace.

Cena

Není asi potřeba rozebírat, že detoxikační plány, diety, speciální stravovací balíčky a doplňky stravy jsou dobrým byznysem.

Chcete-li chytřejší přístup k detoxikační stravě, zapomeňte na nejnovější trendy, které mohou vést k nezdravým stravovacím návykům. Řiďte se rozumnějším plánem, který vás povzbudí k návratu k základům zdravého stravování a dlouhodobě ovlivní vaši pohodu.

Sledujte nás na sítích

Budanov: Nejméně devět mrtvých po útoku na velitelství Černomořské flotily

Při pátečním ukrajinském útoku na velitelství ruské Černomořské flotily v Sevastopolu na okupovaném Krymu zemřelo nejméně devět lidí, dalších 16 jich bylo zraněno, řekl stanici Hlas Ameriky šéf ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyrylo Budanov. Mezi raněnými jsou podle něj generálové. Tiskové oddělení ukrajinských sil pro speciální operace tvrdí, že ukrajinská armáda budovu velitelství flotily zasáhla během porady jejího velení. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Záchrana migrantů na moři je povinnost civilizace, řekl papež v Marseille

Evropané by měli zachraňovat migranty připlouvající po moři, je to povinností naší civilizace. Prohlásil to v pátek papež František během prvního dne návštěvy jihofrancouzského města Marseille. Kdo se snaží bránit záchranným akcím, dopouští se gesta nenávisti, dodala hlava katolické církve. Právě současná migrační vlna ve Středozemním moři je hlavním tématem Františkovy návštěvy největšího francouzského přístavního města.

DOPORUČUJEME

Top 5 zdravotních výhod sladkých brambor

Sladké brambory neboli batáty jsou bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály. Hodí se jako skvělá příloha místo klasických brambor a v kuchyni mají mnoho využití. Přečtěte si, proč byste je měli alespoň vyzkoušet.

Pro začátečníky: Jak cvičit doma

Můžete mít různé důvody, proč nechcete cvičit v posilovně. Někteří lidé se v prostředí tělocvičny cítí vystrašení. Jiní mohou mít problémy s péčí o děti nebo jinou logistikou. Ať už je důvod jakýkoliv, nezoufejte. Nepotřebujete složité stroje, abyste si zacvičili.

8 potravin pro lepší trávení

Zpomalená činnost střev může mít nejrůznější následky, jako jsou poruchy trávení, pálení žáhy, nadýmání a zácpa. Podejte svému tělu pomocnou ruku s těmito zdravými potravinami.

Kurkuma může být při zažívacích potížích stejně účinná jako léky

Kurkuma může být při léčbě potíží spojených s trávením stejně účinná jako lék. S odvoláním na studii publikovanou v odborném časopise BMJ Evidence-Based Medicine to napsal server britského listu The Guardian.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Budanov: Nejméně devět mrtvých po útoku na velitelství Černomořské flotily

Při pátečním ukrajinském útoku na velitelství ruské Černomořské flotily v Sevastopolu na okupovaném Krymu zemřelo nejméně devět lidí, dalších 16 jich bylo zraněno, řekl stanici Hlas Ameriky šéf ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyrylo Budanov. Mezi raněnými jsou podle něj generálové. Tiskové oddělení ukrajinských sil pro speciální operace tvrdí, že ukrajinská armáda budovu velitelství flotily zasáhla během porady jejího velení. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Záchrana migrantů na moři je povinnost civilizace, řekl papež v Marseille

Evropané by měli zachraňovat migranty připlouvající po moři, je to povinností naší civilizace. Prohlásil to v pátek papež František během prvního dne návštěvy jihofrancouzského města Marseille. Kdo se snaží bránit záchranným akcím, dopouští se gesta nenávisti, dodala hlava katolické církve. Právě současná migrační vlna ve Středozemním moři je hlavním tématem Františkovy návštěvy největšího francouzského přístavního města.

Le Penová by měla stanout před soudem kvůli kauzám s fondy EU, uvádí prokuratura

Prokuratura v Paříži v pátek požádala o proces s Marine Le Penovou kvůli její kauze údajného zneužití evropských financí k placení zaměstnanců pracujících pro její vlastní stranu, píše agentura AFP. Spolu s vlivnou političkou, bývalou předsedkyní nacionalistického Národního sdružení (RN) a někdejší europoslankyní by se mělo podle státního zastupitelství před soudem hájit dalších 23 členů strany. Národní sdružení vinu odmítá.

Kanada pošle Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 11 mld. korun, uvedl Trudeau

Kanada pošle Ukrajině v příštích třech letech dodatečnou vojenskou pomoc ve výši 650 milionů kanadských dolarů, což je zhruba 11 miliard korun. Řekl to dnes před vystoupením ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v kanadském parlamentu šéf kanadské vlády Justin Trudeau. Podle něj bude součástí pomoci i asistence pro bojové letouny Kanada pošle Ukrajině v příštích třech letech dodatečnou vojenskou pomoc ve výši 650 milionů kanadských dolarů, což je zhruba 11 miliard korun. Řekl to dnes před vystoupením ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v kanadském parlamentu šéf kanadské vlády Justin Trudeau. Podle něj bude součástí pomoci i asistence pro bojové letouny F-16, píše agentura Reuters. Zelenskyj před zákonodárci zopakoval, že Rusko musí prohrát válku proti Ukrajině.F-16, píše agentura Reuters. Zelenskyj před zákonodárci zopakoval, že Rusko musí prohrát válku proti Ukrajině.

Čínský a syrský prezident oznámili uzavření strategického partnerství

Čínský prezident Si Ťin-pching a syrský vůdce Bašár Asad dnes společně oznámili uzavření strategického partnerství Číny a Sýrie. Informovala o tom agentura Nová Čína. Čínský prezident při schůzce ve městě Chang-čou Asadovi rovněž řekl, že Peking podporuje politické urovnání syrského konfliktu a poválečnou obnovu země.

ISW: Ukrajinské obrněné vozy na jihu překonaly poslední vrstvu ruské obrany

Ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti, píše ve své poslední zprávě o vývoji bojů americký Institut pro studium války (ISW). Ukrajinské ozbrojené síly podle něj v současné době pronikají touto obrannou linií, byť analytici institutu zatím nejsou schopni posoudit, zda Ukrajinci ruskou obranu už zcela prolomili. K podobnému závěru došel deník The Wall Street Journal (WSJ), který tento vývoj bojů označil za významný milník v tři a půl měsíce trvající ukrajinské protiofenzivě, jejímž cílem je rozetnout pozice ruské okupační armády na dvě části.

Messi mizí ze hřiště, my z tribuny. Na fanoušky Miami se valí kritika

V americkém městě Miami byste v současné době nejspíš marně hledali slavnějšího obyvatele. Lionel Messi na začátku léta skončil v Paris Saint-Germain a přesunul se do Interu Miami, které táhne v MLS. Fanoušci začali vyprodávat zápasy Argentincova celku, více než mančaft je ale zajímá právě Messi. Což jasně potvrdili tento týden.