Reklama

Manželka mexického drogového barona ‚El Chapa‘ byla zatčena

NEJČTENĚJŠÍ

Manželku mexického drogového barona „El Chapa“ Guzmána zatkli v pondělí na letišti v americkém státě Virginie pro obvinění z mezinárodního obchodu s drogami. Informovalo o tom ministerstvo spravedlnosti USA, na které se odvolala tisková agentura Reuters.

Reklama

Emmu Coronelovou Aispurovou (31), která je občankou USA i Mexika, zatkli na Mezinárodním letišti Dulles. Před federální soud ve Washingtonu se má postavit v úterý.

Je obviněna z plánování a distribuce kokainu, metamfetaminu (pervitinu), heroinu a marihuany ve Spojených státech. Ministerstvo spravedlnosti ji také obviňuje z napomáhání manželovi při útěku z mexického vězení v roce 2015 a z účasti na plánování druhého útěku z vězení před tím, než byl Guzmán vydán v lednu 2017 do USA.

Nejmocnější mexický drogový baron přezdívaný El Chapo utekl otvorem pod sprchou ve své vězeňské cele a dostal se do osvětleného tunelu dlouhého 1,6 kilometru, kde se nacházela motorka. Plánování útěku bylo rozsáhlé a jeho manželka při tom sehrála klíčovou roli, uvedla prokuratura.

Podle soudních dokumentů je Coronelová obviněna z toho, že pracovala s Guzmanovými syny a svědkem, který nyní spolupracuje s americkou vládou, na organizování výstavby podzemního tunelu. Přes něj Guzmán uprchl z přísně střežené věznice Altiplano v Mexiku, díky čemuž nebyl vydán do USA. Součástí plánování útěku byla koupě pozemku v blízkosti věznice, střelných zbraní a opancéřovaného nákladního vozu, a také za pašování hodinek s GPS do věznice. Ty umožňovaly „stanovit přesné místo, kde se Guzmán nachází, a vybudovat tunel tak, aby se mohl do něj snadno vejít„, píše se v dokumentech.

Reklama

Guzmán byl obviněn na doživotí v roce 2019. Jeho drogový kartel Sinaloa byl během Guzmanova 25 letého vládnutí zodpovědný za pašování obrovského množství kokainu a dalších drog do USA, uvedla prokuratura v dokumentech. Rovněž napsala, že jeho „assassins or sicarios“ neboli „nájemní vrazi“ měla příkaz unést, mučit a zabít každého, kdo se mu postaví do cesty.

Coronelová chodila pravidelně na jednání během Guzmánovo soudního procesu, dokonce i tehdy, když ji svědecké výpovědi stavěly do velmi špatného světla. Nyní se nachází ve vazbě.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama