Více
  3.2 C
  Czech
  Čtvrtek 8. prosince 2022

  Jak snížit dopad vaší kočky na populace ptáků a savců?

  Přestože jsou předoucí kočkovité šelmy velmi oblíbeným domácím mazlíčkem, na populace ptáků a savců v okolí vašeho domu mohou mít neblahý vliv. Dle nového výzkumu pouhé hraní si s kočkou či změna její stravy může snížit množství divoce žijících zvířat, které kočka donese domů. Informoval o tom server ScienceNews.

  Podle různých odhadů je pravděpodobné, že miliardy ptáků a savců každoročně podlehnou kočičím domácím mazlíčkům. Výzvy k udržení koček v interiéru se u majitelů ale nesetkávají s velkým pochopením. Dle ekoložky Susan Willson je však zásah ze strany majitelů, který umožní snížení predace koček, velmi důležitý, jelikož dochází k decimování populací ptáků.

  Vědci ale objevili jednoduché řešení. Studie zveřejněná v časopise Current Biology ukazuje, že strava bohatá na maso a několik minut hraní si na lov denně může významně snížit dopad koček na populace ptáků a savců.

  Pokusů o snížení dopadu koček na divokou zvěř se již objevilo několik. Většina studií se ale zaměřila na to, jak omezit chování koček a jejich schopnost lovit. Ekolog Robbie McDonald a jeho kolegové se však rozhodli podívat na jádro problému. Proč vůbec kočky mají nutkání na lov vyrazit.

  „Chtěli jsme zjistit, proč dobře krmené kočky mohou stále zabíjet divokou zvěř,“ říká pro ScienceNews McDonald. Tým usoudil, že by toto chování mohlo vycházet z přirozených instinktů lovu nebo z potřeby doplnit si stravu. Krmiva pro kočky totiž mnohdy nemusí splňovat všechny potřeby koček.

  Tým vědců tak testoval 355 domácích koček, které lovily venku, z 219 domácností na jihozápadě Anglie. Majitelé měli za úkol sedm týdnů sledovat a zapsat si každé zvíře, které kočka domů donesla. Celkem těchto 355 koček ulovilo během tohoto období přes 1 800 savců, více jak 400 ptáků a i menší množství plazů a obojživelníků.

  Poté po dobu šesti týdnů někteří majitelé krmili své kočky potravou s vysokým obsahem masa, někteří si s kočkami hráli, jiní jim krmivo podávali ve formě úkolů.

  A jaké byly výsledky?

  Kočky krmené stravou bohatou na maso přinesly domů v průměru o 36 % méně kořisti než před tím. I když se to nemusí zdát jako mnoho, McDonald poukazuje na to, že populace koček jsou velmi velké a pokud by se to vzalo plošně, vedlo by to k o mnoho milionů méně úmrtí.

  Kočky, se kterými si naopak jejich majitelé hráli na lov a dali jim hračku na kousání, přinesly o 25 % méně kořisti (převážně savců). Kočky, které na sobě měly speciální rozšířený barevný obojek, jež je více zviditelnil, přinesly dokonce o 42 % méně ptáků, ale přibližně stejné množství savců. Naopak ale kočky, které používaly hlavolamy (tzv. puzzle feeder) k tomu, aby se dostaly k jídlu, přinesly více zvířat.

  „Byli jsme překvapeni, že změna stravy měla tak silný účinek,“ říká McDonald a dodává, že se zdá, že výživa má tak určitý vliv na tendenci kočky zabíjet zvířata.

  Dle vědců je samozřejmě nejjistějším způsobem, jak kočkám zabránit zabíjet divokou zvěř, chovat je uvnitř. To ale mnoho chovatelů, přestože jim na přírodě záleží, odmítá. Po studii však 33 procent účastníků uvedlo, že plánuje pokračovat v krmení koček na maso bohatou stravou a 76 % má v plánu si se svými kočkami více hrát. Vědci dodávají, že to není dobré jen pro ochranu přírody, ale také pro kočky.

  Sledujte nás na sítích

  McGregor o sobě dal znovu vědět. Pustil se do soupeře, který leží v nemocnici

  Do klece vlezl naposledy v červenci roku 2021, od té doby o sobě ale dává vědět snad čím dál víc. A to zejména příspěvky a komentáři na sociálních sítích. Conor McGregor si nebere servítky, ať jde téměř o kohokoliv. A když má možnost urazit svého přemožitele, neváhá. Je mu v tu chvíli úplně jedno, že Dustin Poirier zrovna leží v nemocnici.

  Už žádná karanténní centra. Čína se učí s covidem žít

  Čína ve středu oznámila, že lidé pozitivní na infekci covid-19 smějí zůstat v domácí karanténě místo státních karanténních center. Upravila také blokace rizikových oblastí a fungování škol.

  NEJNOVĚJŠÍ

  McGregor o sobě dal znovu vědět. Pustil se do soupeře, který leží v nemocnici

  Do klece vlezl naposledy v červenci roku 2021, od té doby o sobě ale dává vědět snad čím dál víc. A to zejména příspěvky a komentáři na sociálních sítích. Conor McGregor si nebere servítky, ať jde téměř o kohokoliv. A když má možnost urazit svého přemožitele, neváhá. Je mu v tu chvíli úplně jedno, že Dustin Poirier zrovna leží v nemocnici.