Více
  30.5 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  Vědci slaví průlom. V měsíční zemině vypěstovali řeřichu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Hned několik vesmírných agentur hodlá kolonizovat Měsíc a vybudovat na jeho povrchu osady. Zásobování potravinami z mateřské planety by však bylo nepraktické a nákladné. Proto chtějí vědci zjistit, zda je možné na lunárním povrchu pěstovat plodiny. Američtí výzkumníci z Floridské univerzity učinili průlom, když v měsíční hornině úspěšně vypěstovali řeřichu, napsal deník The Guardian. 

  Vědci na Zemi skladují celkem 842 kilogramů měsíčních hornin a půdy dovezených šesti posádkami Apolla. Americká agentura NASA tyto vzorky většinou držela pod zámkem. Vědcům z Floridské univerzity však věnovala 12 kilogramů pro jejich výzkum, jehož výsledky se objevily v časopise Communications Biology

  Experti v květnu letošního roku do získané lunární půdy zaseli řeřichu, která úspěšně vyklíčila. „Ježkovi oči! V měsíční půdě opravdu rostou rostliny. Děláte si ze mě srandu?” radoval se Robert Ferl z Ústavu potravinářských a zemědělských věd Floridské univerzity.

  „Nyní už víme, že lze rostliny v tomto materiálu pěstovat,” sdělil podle The Guardian vědec zaměřený na zemědělství v kosmu Simon Gilroy z Wisconsinské univerzity. Dodal, že teď už zbývá jen se „sebrat a zasít je na Měsíci”. 

  Podle týmu platí za nejvhodnější plochy k zasetí na naší přirozené družici mladší geologické lokality jako lávové proudy. Půda navíc lze uměle doplnit o další živiny. V pěstování pomůže také umělé osvětlení. 

  Použité vzorky nebyly ideální 

  Úspěch studie předcházel boj vědců. Většina pokusů totiž dopadla špatně. Hrubá lunární zemina rostliny natolik stresovala, že kvetly pomaleji než sazenice v umělé napodobenině půdy na Měsíci

  Většina rostlin navíc nevyrostla do očekávaných rozměrů a místo toho zakrněla. Důvod obtížnosti experimentu bylo podle vědců dlouhodobé vystavení vzorků dopravených na Zemi posádkou Apolla 11 kosmickému záření. 

  Čím déle působilo na lunární půdu komické záření a sluneční vítr, tím hůře se zasazeným plodinám dařilo. 

  Vzorky použité vědci z Floridské univerzity astronauti odebrali z lokality zvané Moře klidu. Kosmickým živlům zde odolávaly o několik miliard let déle. Experti hovoří o nejhorších možných exemplářích pro testování růstu plodin.

  Měsíční půda je navíc plná skleněných úlomků vzniklých při dopadech mikrometeoritů, které astronautům poškozovaly skafandry.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS