menu

16.9 C
Czech
Neděle 6. července 2025

Hamás ještě nerozhodl o návrhu na příměří, jedná s dalšími skupinami

Hamás pořád ještě nerozhodl o návrhu na příměří s Izraelem, uvedlo toto teroristické hnutí v noci na dnešek podle agentury Reuters. Návrh projednává s dalšími palestinskými skupinami. Zda navržené příměří přijme, hnutí sdělí zprostředkovatelům jednání na konci konzultací s palestinskými organizacemi.

Moskva se nevzdá svých cílů na Ukrajině, chce ale i jednat, řekl Putin Trumpovi

Ruský prezident Vladimir Putin v dnešním telefonátu svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi sdělil, že Moskva se nevzdá svých cílů na Ukrajině, mezi něž počítá odstranění takzvaných "základních příčin" konfliktu. Po skončení zhruba hodinového rozhovoru obou státníků to podle agentury Reuters řekl poradce Kremlu pro mezinárodní otázky Jurij Ušakov. Putin současně řekl, že Rusko má stále zájem pokračovat v jednání a dohodnout se na urovnání konfliktu. Trump podle Ušakova v telefonátu nastolil otázku rychlého ukončení války. Ukrajina se čtvrtým rokem brání ozbrojené ruské agresi.

Chtěli jste být jako malí astronautem? Nyní máte možnost! ESA po dlouhé době vypsala výběrové řízení

Paříž poprvé od roku 1923 otevřela koupání v Seině pro veřejnost

Po více než století se Pařížané konečně dočkali. V sobotu se mohli legálně vykoupat v řece Seině. Otevření tří koupacích míst v centru města završilo nákladný čisticí projekt, který proměnil kdysi špinavou vodní tepnu v letní osvěžení.

Snili jste jako malí o tom, že budete astronautem a vydáte se do vesmíru? Pokud vám to vydrželo až do dospělosti máte nyní možnost si svůj sen splnit. Po více jak deseti letech Evropská kosmická agentura (ESA) hledá nové astronauty. Ve středu začala přijímat přihlášky. Informuje o tom Deutsche Welle.

„Je čas hledat nové astronauty a jsem si jist, že najdeme ty nejlepší,“ řekl generální ředitel ESA Jan Wörner na tiskové konferenci oznamující nábor.

Na ty, kteří se přihlásí, čeká poté 18měsíční výběrové řízení, jež se skládá ze šesti kol. To by mělo být ukončeno v říjnu toku 2022. Celkem bude vybráno až 26 lidí. Čtyři až šest šťastlivců bude moci zaujmout post jako tzv. kariérní astronaut. 20 lidí bude moci získat pozici záložních astronautů.

Záložní astronauti budou fungovat na obdobném principu jako záložní složky armády. Budou tedy povoláni jen tehdy, když to konkrétní mise či projekt bude vyžadovat. Tito astronauti tak zůstanou u svého současného zaměstnavatele.

Kdo se může přihlásit?

Cílem agentury je dosáhnout větší rozmanitosti ve svém týmu. Wörner by proto rád povzbudil zejména ženy, aby se neváhaly přihlásit. Od svého založení v roce 1975 totiž ESA měla pouze dvě astronautky – Claudie Haignere a Samanthu Cristoforetti. Dle Associated Press z celkem 560 lidí, kteří se již vydali do vesmíru, bylo pouze 65 žen. 51 z nich bylo Američanek.

Uchazečem může být kdokoliv bez ohledu na sexuální orientaci, etnický původ i víru, musí se však jednat o kandidáta z členských států ESA, jimiž je i Česko. ESA se také chystá poprvé vybrat astronauta s tělesným postižením, který bude zařazen do nového programu pro parastronauty.

Nicméně uchazeči musí určité požadavky splňovat. Potřebují magisterský titul v oboru lékařství, přírodních věd, strojírenství, matematiky nebo počítačových věd či inženýrství. Uchazeči musí mít také alespoň tři roky postgraduální odborné praxe, plynně mluvit anglicky a mít dobrou znalost dalšího jazyka. K žádosti musí být přiložen také lékařský posudek.

Není to ovšem jen o dovednostech a znalostech. Důležitou částí je také vaše osobnost. Astronaut by měl být schopný zůstat v klidu pod tlakem a být vysoce motivovaný. I přestože budete všechny tyto požadavky splňovat, šance na úspěch nejsou úplně velké.  Nejen, že celý proces je stresující, ale očekává se, že se budou hlásit tisíce lidí.

Během posledního výběrového řízení se přihlásilo přes 8 tisíc lidí.

„Myslím si, že je to skvělá příležitost, bez ohledu na to, zda na konci budete vybráni, nebo ne. Je to úžasná cesta. Myslím, že to bude příležitost dozvědět se hodně o sobě, svých silných a slabých stránkách a jak si v takovém procesu povedete,“ říká italská astronautka Samantha Cristoforetti.

Naposledy takovéto výběrové řízení uskutečnila ESA v letech 2008-2009. Tehdy se přihlásilo více než 8 tisíc lidí.

Jak vypadá pracovní náplň astronauta?

Věcí, které čekají astronauty před samotným letem do vesmíru, je mnoho. Astronauti vybraní v tomto procesu se totiž pravděpodobně nedostanou na oběžnou dráhu do roku 2025. Jakmile však budou astronauti připraveni povede jejich první mise na Mezinárodní vesmírnou stanici. Mezi pracovní povinnosti tak patří například účast na simulacích mikrogravitace, intenzivní trénink, fyzická námaha a práce s mezikulturním a interdisciplinárním týmem. Musíte počítat také s tím, že nebudete pracovat od 9 do 5 a že často nebudete doma.

„Je to dlouhá cesta, ale neuvěřitelně vzrušující a život měnící,“ řekl jeden z astronautů Timothy Peake.

Přihlášky bude ESA přijímat do 28. května.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Astronomové sledují objekt, který míří směrem k Zemi a který putuje z jiné hvězdné soustavy, píše agentura AP. Vědci tak objevili možná teprve třetí známý mezihvězdný objekt, který proletěl sluneční soustavou, uvedla dnes Evropská kosmická agentura.

V Atacamě napadl sníh. Observatoř ALMA musela přejít do režimu přežití

Jedna z nejsušších oblastí světa, chilská poušť Atacama, zažila minulý týden neobvyklý meteorologický jev. Silné sněžení pokrylo základnu radioteleskopu ALMA a zastavilo jeho provoz. Observatoř kvůli extrémním podmínkám aktivovala nouzový režim a přerušila veškerou vědeckou činnost.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ruská vojska dobyla další dvě vsi u Dněpropetrovské oblasti

Rusko dobylo další dvě vesnice poblíž administrativní hranice Dněpropetrovské oblasti, napsala dnes ukrajinská média s odvoláním na projekt DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě. Její hlavní velitel Oleksandr Syrskyj uvedl, že strávil dva dny na jiném úseku fronty ohroženém ruskými útoky, v Charkovské oblasti na severovýchodě země, kde ukrajinští vojáci každý den odrážejí okolo deseti ruských útoků. S místními veliteli jednal o posílení obrany.

Trump řekl, že s Putinem jednal také o možných sankcích proti Rusku

Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s telefonátem se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem ohledně války, kterou Moskva vede proti Ukrajině. Novinářům řekl, že se šéfem Kremlu jednal o možných dalších sankcích a že ten se jich obává. Ohledně hovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským řekl, že spolu mluvili o možnosti poskytnutí dalších střel protivzdušné obrany Patriot Kyjevu. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AFP.

Trump rozesílá celní ultimáta

Americký prezident Donald Trump oznámil, že v pondělí odešle dvanácti zemím dopisy s konkrétními sazbami cel na jejich vývoz do USA. O jaké země jde, zatím neřekl. Podle něj má jít o „ber nebo nech být“ nabídky. Půjde o další krok v tlaku na partnery, se kterými se dosud nepodařilo dojednat výhodné podmínky.

Při evakuaci letadla Ryanairu na letišti na Mallorce se lehce zranilo 18 lidí

Při údajném menším požáru v letadle společnosti Ryanair na letišti v Palma de Mallorca se v panice při opuštění stroje lehce zranilo 18 lidí, šest z nich skončilo v nemocnici, napsala dnes tamní média.

Rusko a Ukrajina pokračovaly v útocích, Kyjev hlásí zásah ruské letecké základny

Rusko a Ukrajina v noci na dnešek pokračovaly ve vzdušných útocích na území nepřítele. Ukrajinské letectvo informovalo o ruském náletu 322 dronů, z nichž 292 zneškodnila protivzdušná obrana, nebo zmizely z radarů. Ruské ministerstvo obrany podle státní agentury TASS hlásí zničení 136 ukrajinských bezpilotních letounů v noci a dalších dvou desítek během rána. Ukrajinská armáda dnes zaútočila na ruské vojenské letiště v Borisoglebsku ve Voroněžské oblasti, kde jsou stíhací letouny Su-34, Su-35S a Su-30SM, píše server Ukrajinska pravda.
Reklama

DOPORUČUJEME

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Astronomové sledují objekt, který míří směrem k Zemi a který putuje z jiné hvězdné soustavy, píše agentura AP. Vědci tak objevili možná teprve třetí známý mezihvězdný objekt, který proletěl sluneční soustavou, uvedla dnes Evropská kosmická agentura.

V Atacamě napadl sníh. Observatoř ALMA musela přejít do režimu přežití

Jedna z nejsušších oblastí světa, chilská poušť Atacama, zažila minulý týden neobvyklý meteorologický jev. Silné sněžení pokrylo základnu radioteleskopu ALMA a zastavilo jeho provoz. Observatoř kvůli extrémním podmínkám aktivovala nouzový režim a přerušila veškerou vědeckou činnost.

Slanější voda u Antarktidy urychluje tání mořského ledu

Vědci zaznamenali zásadní změnu v chování Jižního oceánu. Voda, která se kolem Antarktidy desítky let stávala čím dál sladší, se od roku 2015 začala nečekaně a rychle zasolovat. Tento obrat urychluje tání mořského ledu a narušuje klimatické rovnováhy.

Vědci chtějí začít vyrábět analgetika z plastů, pomůžou jim bakterie

Britští vědci objevili způsob, jak s pomocí bakterií vyrábět léky tišící bolest z plastového odpadu. Pokud se snahu výzkumníků podaří převést do praxe, bude produkce analgetik výrazně ekologičtější, neboť v současnosti se vyrábějí z ropných produktů. Napsal to list The Guardian.

Rubinův teleskop zahájil provoz a hned našel tisíce asteroidů

Na vrcholu hory Cerro Pachón v Chile se rozběhl jeden z nejambicióznějších vědeckých projektů současnosti. Vera C. Rubin Observatory slaví „first light“ – symbolický začátek provozu s prvními zveřejněnými snímky. Nový teleskop je určený k mapování vesmíru v dosud nevídaném detailu. Už během zkušebního provozu identifikoval 2 100 nových asteroidů.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ruská vojska dobyla další dvě vsi u Dněpropetrovské oblasti

Rusko dobylo další dvě vesnice poblíž administrativní hranice Dněpropetrovské oblasti, napsala dnes ukrajinská média s odvoláním na projekt DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě. Její hlavní velitel Oleksandr Syrskyj uvedl, že strávil dva dny na jiném úseku fronty ohroženém ruskými útoky, v Charkovské oblasti na severovýchodě země, kde ukrajinští vojáci každý den odrážejí okolo deseti ruských útoků. S místními veliteli jednal o posílení obrany.

Bitcoin se drží pod tlakem. Klíčový odpor zůstává nepokořen

Cena bitcoinu se 5. července pohybovala v těsném rozmezí mezi 107 386 a 109 117 dolary. Po sérii poklesů přišlo mírné zotavení, ale objemy klesly a býci zatím nepřesvědčili. Bitcoin tak zůstává v zóně nejistoty pod rezistencí kolem 109 000 dolarů.

Trump řekl, že s Putinem jednal také o možných sankcích proti Rusku

Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s telefonátem se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem ohledně války, kterou Moskva vede proti Ukrajině. Novinářům řekl, že se šéfem Kremlu jednal o možných dalších sankcích a že ten se jich obává. Ohledně hovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským řekl, že spolu mluvili o možnosti poskytnutí dalších střel protivzdušné obrany Patriot Kyjevu. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AFP.

Trump rozesílá celní ultimáta

Americký prezident Donald Trump oznámil, že v pondělí odešle dvanácti zemím dopisy s konkrétními sazbami cel na jejich vývoz do USA. O jaké země jde, zatím neřekl. Podle něj má jít o „ber nebo nech být“ nabídky. Půjde o další krok v tlaku na partnery, se kterými se dosud nepodařilo dojednat výhodné podmínky.

Při evakuaci letadla Ryanairu na letišti na Mallorce se lehce zranilo 18 lidí

Při údajném menším požáru v letadle společnosti Ryanair na letišti v Palma de Mallorca se v panice při opuštění stroje lehce zranilo 18 lidí, šest z nich skončilo v nemocnici, napsala dnes tamní média.

Rusko a Ukrajina pokračovaly v útocích, Kyjev hlásí zásah ruské letecké základny

Rusko a Ukrajina v noci na dnešek pokračovaly ve vzdušných útocích na území nepřítele. Ukrajinské letectvo informovalo o ruském náletu 322 dronů, z nichž 292 zneškodnila protivzdušná obrana, nebo zmizely z radarů. Ruské ministerstvo obrany podle státní agentury TASS hlásí zničení 136 ukrajinských bezpilotních letounů v noci a dalších dvou desítek během rána. Ukrajinská armáda dnes zaútočila na ruské vojenské letiště v Borisoglebsku ve Voroněžské oblasti, kde jsou stíhací letouny Su-34, Su-35S a Su-30SM, píše server Ukrajinska pravda.

Vězenkyně v USA pomáhají zachraňovat ohrožený druh motýla

V přísně střeženém prostředí vzniká nečekaně křehký příběh naděje. Skupina žen ve věznici v americkém státě Washington tráví dny péčí o motýlí larvy. Ty jednou možná přežijí v přírodě – a stejně tak i jejich ošetřovatelky ve svém novém životě.

Rusko podle západních rozvědek na Ukrajině stále více nasazuje chemické zbraně

Rusko ve stále větší míře v bojích na Ukrajině používá chemické zbraně, včetně chlorpikrinu. Podle agentury DPA o tom informovala německá Spolková zpravodajská služba (BND) a nizozemská vojenská rozvědka MIVD a tajná služba AIVD. Chlorpikrin je řazen mezi dusivé chemické zbraně.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás