Více
  1.9 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  Pod nohama nám možná leží historie z počátků Země

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Jak seismické vlny procházejí v tekutém vnějším jádru takzvanými zónami s ultra nízkou rychlostí (ULVZ), zpomalují. Vědci se snaží tuto anomálii vysvětlit a určit, z čeho se tyto zóny skládají. V nové studii zjistili, že to mohou být pozůstatky procesů z počátků Země. Informoval o tom web ScienceAlert.

  Jádro Země se špatně zkoumá. Vědci jej totiž kvůli extrémním teplotám nemohou studovat fyzicky. Když se však šíří různými druhy materiálů seismické vlny, mohou seismologové na základě jejich odrazů rekonstruovat a mapovat vnitřní strukturu Země.

  V nové studii publikované v Nature Geoscience odborníci zkoumali, z čeho se skládají ULVZ nacházející se ve spodní části pláště nad tekutým vnějším jádrem. Vědci se domnívali, že jde o oblasti částečně roztaveného pláště a zdroj magmatu pro vulkanismus v oblastech, jako je Island. Většina ULVZ se však pod sopkami nenachází.

  Experti z Australské národní univerzity a Utažské univerzity mají podle webu ScienceAlert možnou odpověď. Ve své studii provedli stovky tisíc počítačových simulací založených na Bayesovské Inverzi. Své modely porovnali s daty získanými z Korálového moře, pod nímž se ULVZ nachází, a kde je vysoká seismická aktivita.

  ULVZ mají více vrstev

  „Zjistili jsme, že zóny s ultra nízkou rychlostí lze vysvětlit chemickými heterogenitami vytvořenými na samém počátku Země,” uvedl seismolog Suray Pachhai z Australské národní univerzity, jehož tým se domnívá, že mohou být ULVZ zčásti tvořeny oxidem železa, který se chová jako kov.

  Kromě toho se zdá, že se ULVZ skládají z více vrstev, což mohl způsobit objekt o velikosti Marsu, který narazil do rané Země. Tato událost podle různých studií vygenerovala trosky, z nichž se zrodil Měsíc. Stejně tak mohla vytvořit v blízkosti zemského jádra obrovskou masu magmatu složenou z hornin, plynů a krystalů. V takovém případě jsou ULVZ pozůstatky po dávné násilné události.

  „Fyzikální vlastnosti zón s ultra nízkou rychlostí jsou spojeny s jejich původem, což zase poskytuje důležité informace o tepelném a chemickém stavu, vývoji a dynamice nejspodnějšího zemského pláště, základní součástí konvekce pohánějící deskovou tektoniku,” vysvětlil Pachhai. Pokud se modely vědců nepletou, máme pod nohama důležitou část historie naší planety.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Pozitivní výsledek

  Oxfordská univerzita hledá další dobrovolníky, kteří se nakazí koronavirem

  Nakazit se ve jménu vědy, i tak někteří lidé přišli k onemocnění covid-19. Nyní britští vědci hledají další dobrovolníky ve věku 18-30 let. Výzkum by měl kupříkladu pomoci vyvinout nové vakcíny.
  Elon Musk

  Muskova firma Neuralink se připravuje na klinické testy na lidech

  Muskova společnost Neuralink, která se zaměřuje na čipy do mozku, se chystá na klinické testy na lidech. V budoucnu by dle miliardáře mohly umožnit ochrnutým lidem chodit.
  uran

  Vesmírné klenotnictví. Na Uranu a Neptunu prší diamanty

  Zatímco na Zemi prší voda, na Titanu tekutý metan a na Venuši kyselina sírová, na Uranu a Neptunu to jsou diamanty, píše astrofyzik na webu Live Science.
  žralok

  Žraloci loví pod vlivem měsíčních fází. K nejvíce útokům dochází v období úplňku

  Podle nového výzkumu amerických vědců dochází k nejvíce útoků žraloků na surfaře v období úplňku. Jde o první studii přinášející důkazy o spojitosti mezi lovem žraloků a měsíčními fázemi, informuje ScienceAlert.
  Koronavirové oddělení, Polsko

  Našli jsme gen, který zdvojnásobuje riziko vážného průběhu onemocnění covid-19, říkají polští vědci

  Že existují geny, které mohou například zvyšovat riziko nádorů prsu, je již známo dlouho. Polští vědci z Medical University of Bialystok nyní ukazují, že i onemocnění covid-19 má "svůj" gen.
  Osel

  Kunga: Nejstarší známý hybrid, který je dílem člověka

  ejen mula či mezek mohli člověku v minulosti posloužit. Podle nové analýzy byly nejstaršími známými hybridy zvířata známá jako "kunga". Dle vědců se jedná o křížence osla domácího a divokého osla hemippe.
  Reklama
  Reklama
  Reklama