Reklama

Rusko a Čína se spojí a postaví lunární výzkumnou stanici, zřejmě bude na povrchu měsíce

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Čína a Rusko plánují postavit lunární výzkumnou stanici, která by se mohla nacházet na povrchu Měsíce. Čínská národní kosmická agentura (CNSA) na svých stránkách informovala, že Mezinárodní lunární výzkumná stanice by byla přístupná i pro další země a mezinárodní partnery. Podrobnosti o její stavbě však neposkytla.

V posledních měsících je čitelný zvýšený čínský zájem o Měsíc. Její sonda Čchang’e-4 jako první umělé těleso v historii kosmonautiky přistálo v lednu 2020 na odvrácené straně Měsíce. V polovině loňského prosince pak dopravila sonda Čchang-e 5 další vzorky lunárního gruntu na Zemi. Letos v únoru startovala pětitunová meziplanetární sonda Tchien-wen-1, která dosáhla oběžné dráhy Marsu a v květnu by měla vysadit na jeho povrchu malý Mars rover.

CNSA uvedla, že projekt bude „komplexní základna pro vědecké experimenty se schopností dlouhodobého autonomního provozu„. 

Stanici vybudujeme na měsíčním povrchu nebo na měsíční oběžné dráze a bude provádět výzkumnou činnost, jako jsou „průzkum a využití Měsíce, jeho pozorování, základní vědecké pokusy a technická verifikace„.

Správce CNSA Čang Kche-ťien a šéf ruské kosmické agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin podepsali začátkem března memorandum o projektu.

Čína se v začátcích svého ambiciózního vesmírného programu velmi spoléhala na odborné znalosti z Ruska. Lunární stanice podle agentury AP představuje začátek nové éry vesmírné spolupráce mezi těmito zeměmi.

Sledujte nás na sítích

2 KOMENTÁŘE

  1. Lunární stanice bude zřejmě na povrchu měsíce? A kde jinde by mohla být, když je lunární ?

    • Slovo lunární má i další význam pro stanici, umístěnou pod povrchem Měsíce nebo může být použito pro stacionární stanici na nízké oběžné dráze kolem měsíce. Náhodný, nebuď škarohlíd a zabedněnec.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama