Více
  8.3 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Rusko a Čína se spojí a postaví lunární výzkumnou stanici, zřejmě bude na povrchu měsíce

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Čína a Rusko plánují postavit lunární výzkumnou stanici, která by se mohla nacházet na povrchu Měsíce. Čínská národní kosmická agentura (CNSA) na svých stránkách informovala, že Mezinárodní lunární výzkumná stanice by byla přístupná i pro další země a mezinárodní partnery. Podrobnosti o její stavbě však neposkytla.

  V posledních měsících je čitelný zvýšený čínský zájem o Měsíc. Její sonda Čchang’e-4 jako první umělé těleso v historii kosmonautiky přistálo v lednu 2020 na odvrácené straně Měsíce. V polovině loňského prosince pak dopravila sonda Čchang-e 5 další vzorky lunárního gruntu na Zemi. Letos v únoru startovala pětitunová meziplanetární sonda Tchien-wen-1, která dosáhla oběžné dráhy Marsu a v květnu by měla vysadit na jeho povrchu malý Mars rover.

  CNSA uvedla, že projekt bude „komplexní základna pro vědecké experimenty se schopností dlouhodobého autonomního provozu„. 

  Stanici vybudujeme na měsíčním povrchu nebo na měsíční oběžné dráze a bude provádět výzkumnou činnost, jako jsou „průzkum a využití Měsíce, jeho pozorování, základní vědecké pokusy a technická verifikace„.

  Správce CNSA Čang Kche-ťien a šéf ruské kosmické agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin podepsali začátkem března memorandum o projektu.

  Čína se v začátcích svého ambiciózního vesmírného programu velmi spoléhala na odborné znalosti z Ruska. Lunární stanice podle agentury AP představuje začátek nové éry vesmírné spolupráce mezi těmito zeměmi.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Japonská princezna Mako porušila tradici a vzala si obyčejného muže

  Japonská princezna Mako porušila tradici a vzala si obyčejného muže. Zasáhly ji i jeho dluhy

  V Japonsku je normou, v královské rodině striktně dodržovat řád urozenosti. Dosud nepřicházelo v úvahu, aby si některý člen vzal partnera bez vznešeného panovnického titulu. Až princezna Mako to porušila. A nemá to jednoduché.
  V roce 2040 úplně zmizí ledovce v Africe

  V roce 2040 úplně zmizí ledovce v Africe. To má způsobit nevratnou změnu zemského systému

  Často slyšíme o tání ledovců v polárních končinách, jako je Grónsko nebo Antarktida. Ještě kritičtější situace kvůli tajícímu ledu je však v Afrických horách. Velmi brzy hrozí záplavy a hladomor.
  Dalekohledy nové generace by mohly odhalit prvopočátek obrovských černých děr

  Dalekohledy nové generace by mohly odhalit prvopočátek obrovských černých děr

  Tohle si běžný pozemšťan jen těžko dokáže představit. „Plyn o hmotnosti miliónů sluncí‘, stovky milionů let, takové veličiny a příměry se skloňují v nové studii, která pátrá po prvotním vzniku záhadných vesmírných černých děr.
  Německá dívka se ztratila, když byla běhat. Mohla by za tím být sekta z Čech

  Německá dívka se ztratila, když byla běhat. Mohla by za tím být sekta z Čech

  V Německu se rozjelo pátrání po jedenáctileté dívence. Naposledy si byla zaběhat v bavorském Holzheimu, pak už ji nikdo neviděl. Pikantní na celém je, že by podle zdrojů mohlo mít ztracení spojitost s nebezpečnou sektou.
  Matka, která za 10 let porodila 11 dětí

  Žena, která za 10 let porodila 11 dětí. Nyní čeká další a plánuje všechny učit sama doma

  Sedmatřicetiletá Courtney působí jako svěží mladá žena, rozhodně ne jako strhaná matka. Přesto přivedla na svět už jedenáct potomků a dvanácté je na cestě. S třiatřicetiletým manželem Chrisem si udělali doma menší ‚továrnu na děti‘.
  Lego zahajuje prodej první kolekce stavebnic pro gaye a lesbičky

  Lego zahajuje prodej první kolekce stavebnic pro gaye a lesbičky. Typickým holčičím růžovým přebalům odzvonilo

  Výjev dívek hrajících si s panenkami v růžových šatičkách a chlapců s autíčky je nejspíš minulostí. Instituce rozhodly, že se hračky musí sjednotit do podoby „uni sex“. Průzkumy totiž odhalily, že dosavadní rozlišování pohlaví by mohlo děti urážet.
  Reklama

  2 KOMENTÁŘE

  1. Lunární stanice bude zřejmě na povrchu měsíce? A kde jinde by mohla být, když je lunární ?

   • Slovo lunární má i další význam pro stanici, umístěnou pod povrchem Měsíce nebo může být použito pro stacionární stanici na nízké oběžné dráze kolem měsíce. Náhodný, nebuď škarohlíd a zabedněnec.

  Comments are closed.

  Reklama
  Reklama