Reklama

USA schválily nový lék na Alzheimerovu chorobu. První po 20 letech

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Aducanumab je název nové účinné látky proti Alzheimerově demenci. Přípravek společnosti Biogen schválily Spojené státy, následovat bude zřejmě Velká Británie. Jde o první nový lék proti této zákeřné chorobě po dvaceti letech, informuje BBC.

Jedním z pacientů, kteří se zúčastnili klinických zkoušek, byl osmašedesátiletý chirurg Aldo Ceresa. Před deseti lety si všiml, že začíná mít problém rozpoznávat pravou a levou stranu. Jak problémy nabíraly na síle, musel skončit se svou prací a přestěhoval se z Glasgow do Oxfordshire, aby byl blíž své rodině. Začal brát aducanumab v roce 2017, dva roky před tím, než byly zastaveny klinické zkoušky, a teď musí čekat na další.

Jsem šťastný, že můžu dělat dobrovolníka,“ řekl BBC Ceresa, který je přesvědčený o tom, že přípravek mu pomohl. „Už nejsem tak zmatený. Pořád trochu ano, ale je to mnohem lepší,“ pochvaloval si. „Před tím, než jsem lék začal brát, jsem si nemohl ani vzpomenout, kde najít věci v kuchyni. To už takový problém není,“ řekl. Zlepšení si podle něj všimla i jeho rodina. „Ještě nejsem tam, kde jsem byl, než se nemoc objevila, ale jde to správným směrem,“ dodal.

Alzheimerovou demencí trpí více než 30 milionů lidí, drtivá většina z nich je starší 65 let. V Británii žije s nemocí zhruba půl milionu pacientů, v ČR jich je přibližně 167 tisíc, ale jejich počet se rok od roku zvyšuje.

Nový lék by se podával lidem v raných stádiích nemoci, mezi šedesáti a sedmdesáti lety.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Dvojnásobná vražda vyhnala Španěly do ulic
Ve Španělsku lidé demonstrují proti násilí páchanému na dětech. Lidé vyšli do ulic kvůli hrůznému činu: otec zřejmě zavraždil své dvě malé dcery (6 let, 1 rok), aby se pomstil matce. Tělo starší dcery se už našlo, po mladší se stále pátrá.
Rudé náměstí po protestu Pavla Kriseviče
Ruský soud v neděli nařídil, aby byl opoziční aktivista Pavel Krisevič poslán na dva měsíce do vazby pro podezření z výtržnictví. Krisevič byl zatčen na Rudém náměstí, kde předstíral protestní sebevraždu.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama