Více
  0.7 C
  Czech
  Středa, 26 ledna, 2022

  USA, Evropská unie, Velká Británie a Kanada uvalí na Bělorusko další sankce

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Západní státy se spojily, aby potrestaly Lukašenkův režim za způsobení krize na hranicích s Polskem. Spojené státy americké, Evropská unie, Velká Británie a Kanada ve čtvrtek oznámily, že uvalí na Bělorusko další sankce. Důvodem je také přetrvávání tamního nedemokratického a diskriminujícího režimu. Uvedl to server CNN a Al Jazeera.

  Spojené státy americké (USA), Evropská unie (EU), Velká Británie a Kanada se spojily, aby společně potrestaly nedemokratický běloruský režim. Ve čtvrtek státy oznámily, že uvalí na Bělorusko další sankce. Mířené budou jak na společnosti, tak jednotlivce. Důvodem je „využívání nevinných migrantů jako politickou zbraň ve snaze destabilizovat Evropskou unii“. Státy tím reagují na nedávnou krizi na polsko-běloruských hranicích.

  Ve společném prohlášení pak země požadují, aby běloruský diktátor Alexandr Lukašenko „okamžitě a zcela zanechal organizování nelegální migrace přes hranice EU. Sankce zavádějí země ve chvíli, kdy se vyostřují také vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem. Moskva totiž v posledních týdnech hromadí na východních hranicích Ukrajiny armádu. Akce však označuje za regulérní cvičení. Uvedl to server CNN.

  „Nadále budeme podporovat demokratické aspirace Bělorusů a společně potrestáme režim i ty, kteří ho podporují. Důvodem je jeho snaha umlčet nezávislou občanskou společnost, média a občany, kteří se snaží odhalit pravdu o tom, co se v jejich zemi děje,“ uvedly západní státy ve společném prohlášení.

  Podle amerického ministerstva financí by cílem sankcí mělo být 20 jedinců a 12 firem. Mezi ně patří také letecké společnosti, které „pomáhaly“ dopravit migranty do Běloruska, turistická kancelář a organizace spojené s obranným sektorem. Jedním ze sankcionovaných jedinců je také Lukašenkův syn.

  Odhalili jsme temnou stránku evropské demokracie, reaguje Bělorusko

  Kromě zmíněných sankcí také Velká Británie zmrazila aktiva běloruské společnosti vyrábějící hnojivo. Washington pak omezil obchodování s běloruským státním dluhem. Sankce jsou třetím případem, kdy se Spojené státy americké při sankcionování spojily s evropskými partnery.

  Snaha potrestat Bělorusko začala po tamních volbách v srpnu roku 2020. Tehdy vyhrál Alexandr Lukašenko prezidentské volby nedemokratickým způsobem a tvrdě potrestal opozici i protesty, které následně propukly. V minulosti rovněž mimo jiné diktátor přesměroval mezinárodní let, aby mohl zatknout běloruského disidentského novináře.

  V reakci na uvalené sankce uvedl běloruský ministr zahraničí Vladimir Makei, že „je Bělorusko trestané jenom proto, že skrz krizi na hranicích s Polskem odhalilo temnou stránku evropské demokracie“.

  Německá končící kancléřka Angela Merkelová v reakci odpověděla, že je potřeba si zapamatovat jednu pravdu. „Ti, kteří způsobí uvalení sankcí na své občany nikdy nebudou vítání, ani žádáni v naší zemi,“ uvedla podle serveru CNN.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Podle Mezinárodního měnového fondu je globální ekonomika slabší, než očekával

  MMF upravil předpověď pro zotavení světové ekonomiky. Obnovuje se pomaleji, než očekával

  Svoji předpověď pro vývoj ekonomiky v letošním roce změnil Mezinárodní měnový fond především kvůli její pomalejší obnově ve Spojených státech amerických a Číně. Podle v úterý vydaných odhadů je globální ekonomika slabší, než se očekávalo. Odhadovaný růst poklesl z 5,9 procenta na 4,4.
  Společnost Unilever zruší po celém světě na 1500 pracovních míst

  Společnost Unilever kvůli organizačním změnám zruší 1500 pracovních míst

  Kvůli zlepšení své výkonnosti se společnost Unilever rozhodla zjednodušit svou organizační strukturu. V úterý proto oznámila redukci pracovních míst o 20 procent, tedy asi 1500 pozic. Důvodem změn je především rostoucí tlak od akcionářů na vytvoření efektivnějšího business modelu.
  USA zruší lety čínských společností v reakci na tvrdá pravidla Pekingu

  Americké ministerstvo dopravy zruší 44 letů čínských společností. Oplácí tak „neférová“ pravidla

  Spor mezi Spojenými státy americkými a Čínou vyostřilo rozhodnutí amerického ministerstva dopravy zrušit přes 40 letů čínských leteckých společností. Podle pátečního oznámení se jedná o "odplatu" za zrušení stejného počtu amerických letů směrujících do Číny.
  Počet nových uživatelů Netflix

  Nárůst nových uživatelů Netflixu loni zpomalil. Společnost čelí silnější konkurenci

  Streamovací službu Netflix začalo v loňském roce nově sledovat na 18,2 milionu lidí. Je to však o polovinu menší nárůst než v roce 2020, kdy vypukla světová pandemie. Kvůli oznámení ve čtvrtek klesly akcie společnosti o 20 %. Růst nových uživatelů je pomalejší vinou stávající pandemie, ale také silnější konkurence. Uvedl to server BBC a Al Jazeera.
  ocel hliník clo

  Spojené státy americké a Velká Británie začaly vyjednávat o clech na ocel a hliník

  Američtí a britští zástupci se setkali, aby zahájili vyjednávání o dlouholetém obchodním sporu. Jeho výsledkem by mělo být snížení, nebo zrušení cel uvalených na export britské oceli a hliníku. Ve svém volebním období je zavedl americký ex-prezident Donald Trump.
  Activision Blizzard

  Microsfot plánuje odkoupit herní společnost Activision Blizzard za 68,7 miliard dolarů

  Plánované odkoupení společnosti Activision Blizzard firmou Microsoft by se mohlo stát největším obchodem v herní historii. Gigant by se totiž měl prodávat za 68,7 miliard dolarů. Spadají pod něj známé hry jako Call of Duty, Warcraft, Overwatch nebo Candy Crush.
  Reklama

  5 KOMENTÁŘE

  1. Tak to musí být hodně důležitý pán,když se ho bojí tak velké státy.

  2. Státy, které neumí jednat se suverénním státem Evropy (a nejen s ním) jinak, než pomocí sankcí, ať jdou k čertu. Pochopím je, až se budou chovat stejně i k jiným zemím s mnohem méně demokratickým režimem v ostatních částech světa. Používají primitivní politiku cukru a biče. Spřáteleným zemím poskytují úplatky ve formě dotací, na ostaní uvalují sankce. Nic jiného neumí.Pojem JEDNÁNÍ je jim cizí. Rychle pryč od takového spolku!

  3. To jsem zvědav, kdy uvalí sankce na Turecko, Maroko, Libyi, Egypt, a hlavně Německo, které sem tu svoloč vozí pod tlakem… 🙂

  Comments are closed.

  Reklama
  Reklama