Reklama

Bělorusko se na letošní Eurovizi nepodívá, píseň oslavovala Lukašenka

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Organizátoři letošního ročníku hudební soutěže Eurovision Song Contest diskvalifikovali Bělorusko. Podle jejich vyjádření byla vstupní píseň od kapely, jejíž texty byly v minulosti považovány za výsměch protivládním protestům, v rozporu s pravidly soutěže. O rozhodnutí informovala agentura Reuters a stanice BBC.

Začátkem tohoto měsíce organizátoři odmítli vstup Běloruska, které se od srpna loňského roku potýká s politickou krizí. Přihlášená píseň totiž zesměšňovala protesty proti prezidentu Alexandru Lukašenkovi.

Skladba Ya Nauchu Tebya (Já tě naučím) od kapely Galasy ZMesta obsahovala texty jako „Naučím tě nevybočovat“. Píseň tak vyvolala odpor ze strany osobností z řad opozice, které během protestů čelily násilným represím.

Řada lidí se obávala, že povolení takové písně by legitimizovalo násilné potlačování demonstrantů proti běloruskému prezidentovi.

Do kontroverzního dění se vložil i sám Alexandr Lukašenko. „Začínají na nás tlačit na všech frontách. Dokonce i na Eurovizi,“ prohlásil. „Připravíme další píseň,“ dodal. „Vidíte, je to všechno zpolitizované.“

Poté, co Evropská vysílací unie (EBU) skladbu odmítla, Bělorusko předložilo další verzi, a to od stejné hudební skupiny. I novou přihlášenou píseň však EBU nakonec odmítla.

Ve svém prohlášení unie uvedla, že „pečlivě prozkoumala nový příspěvek, aby posoudila jeho způsobilost k účasti v soutěži“. Zjistila nicméně, že píseň „porušuje pravidla soutěže, která zajišťují, že soutěž nebude sloužit jako (politický) nástroj a nebude poškozena její dobrá pověst“.

To znamená, že Bělorusko se letošní Eurovize vůbec nezúčastní, doplnila EBU. Soutěže, která se bude konat od 18. do 22. května v Rotterdamu, se nakonec zúčastní 39 zemí.

Jaká je situace v Bělorusku?

Během násilím potlačovaných protestů proti Lukašenkovi, které následovaly po sporných volbách loni v srpnu, pořádková služba zadržela více než 34 000 lidí. Stíhání čelí i řada novinářů.

Úřady vítězem voleb, které podle oponentů byly zmanipulovány, znovu vyhlásily Lukašenka. Ten je v čele státu už od roku 1994.

Vláda tvrdí, že je nespravedlivě pomlouvána. Prezident popírá volební podvody a západní mocnosti obvinil ze sponzorování protestů.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama