menu

18 C
Czech
Sobota 25. května 2024

Irán truchlí nad smrtí prezidenta Ebráhíma Raísího po tragické havárii horského vrtulníku

Ve středu se v Íránu uskuteční pohřební průvod za prezidenta Ebráhíma Raísího, který v neděli tragicky zahynul při leteckém neštěstí. Havárie, při které zahynul také ministr zahraničí Hosejn Amir Abdollahian, zasáhla celou zemi. Nejvyšší vůdce Ájatolláh Sajjid Alí Chameneí vyhlásil pětidenní smutek a nařídil předčasné prezidentské volby.

Manchester City se čtvrtým titulem v Premier League v řadě zapsal do historie

Manchester City se zapsal do historie jako první tým, který získal titul v Premier League čtyřikrát za sebou. Tým si v neděli vítězstvím 3:1 nad West Hamem zajistil titul pro sezónu 2023/24 a podruhé za sebou tak zmařil naděje Arsenalu.

Ukrajinské město zasadilo Rusku jeden z nejrozhodnějších úderů

Sledujte nás na sítích

Mychajlo Sokurenko strávil toto úterý v pohřebním voze s útočnou puškou kalašnikov přes rameno. Jezdil po polích a lesích a sbíral ruské oběti po jedné z nejtěžších porážek, které Putinova vojska na Ukrajině od začátku invaze utrpěla. Město Voznesensk na jihu země má asi 35.000 obyvatel a leží na cestě k jaderné elektrárně. Ruský postup do něj by otevřel nový směr útoku na Oděsu a přerušil ukrajinské komunikační kanály, napsal americký deník The Wall Street Journal.

Reklama

Ve dvoudenní bitvě o Voznesensk, jejíž detaily se objevují až teď, ukrajinské síly dobrovolníků i profesionálů zlikvidovaly 2. a 3. března většinu ruského taktického praporu, který za sebou podle zdrojů z města nechal téměř 30 ze 43 vozidel a sestřelený bojový vrtulník Mi-24.

„Všichni se semkli proti společnému nepříteli,“ řekl dvaatřicetiletý starosta Jevhenij Veličko. I on, bývalý realitní developer proměněný v důstojníka v boji, chodí stejně jako ostatní zástupci města se zbraní v ruce. „Bráníme naši zemi. Jsme tady doma,“ řekl.

„Neměli jsme proti nim jediný tank, jen granátomety, střely Javelin a pomoc dělostřelectva,“ popisuje Vadym Dombrovskyj, velitel průzkumného oddílu speciálních ukrajinských sil v oblasti a obyvatel Voznesensku. „Rusové nečekali, že budeme silní, bylo to pro ně překvapení,“ říká. Ukrajinští důstojníci odhadují, že u Voznesensku padlo asi 100 ruských vojáků. „Někdy si přeju, abych ty těla mohl naložit na letadlo a shodit je nad Moskvou, aby si uvědomili, co se tady děje,“ řekl Sokurenko, když do pohřebního vozu nakládal páté tělo zabalené v modrém plastovém pytli označeném „Náklad 200“, což je sovětský vojenský slang, který znamená „zabit v boji“. Sokurenka při práci doprovázel specialista na výbušniny, které byly u některých těl nastražené.

Ruská ofenziva na Voznesensk, nedaleko něhož je dálnice spojující Oděsu se zbytkem Ukrajiny a most přes řeku Jižní Bug, přišla z jihovýchodu od Mykolajiva a Chersonu. Ukrajinští vojenští inženýři před ruským útokem vyhodili do povětří železniční most a most přes menší řeku Mertvovod, která se vlévá do Jižního Bugu. Svědci i účastníci bojů popisují, co se stalo pak.

Reklama

Ruský útok, jehož se podle ukrajinských odhadů účastnilo asi 400 jednotek, začal raketovou a dělostřeleckou palbou, která zasáhla střed města. Vrtulníky vysadily ruské přepadové jednotky na zalesněném hřebeni jihozápadně od Voznesensku, zatímco obrněná kolona se přibližovala od jihovýchodu. Pětadvacetiletá matka tří dětí Natalyja Horčuková popsala, že ruští vojáci přišli do její zahrady ve vesnici Rakove na kraji města a řekli jí i sousedům, ať odejdou do bezpečí, že tohle místo bude pod palbou. Vojáci posléze obsadili domovy i ostatních obyvatel a na střeše založili odstřelovačskou pozici. Po vesnici sháněli pytle, které by naplnili hlínou, pálili seno, aby se vytvořila kouřová clona a po místních požadovali jídlo. Ženu, která se uvolila, že bude pro Rusy vařit, označil Dombrovskyj za zrádkyni. „Udělala to pro peníze. Nemyslím, že jí vesnice odpustí a nechá ji tu žít,“ řekl.

Místní kolaborantka podle starosty ukázala ruské koloně vedlejší cesty, které se vyhýbaly ukrajinským protitankovým zátarasům. Na pšeničném poli pod vesnicí zaujalo pozice pět tanků s podporou obrněných transportérů a zahájilo palbu na nedalekou základnu teritoriální obrany. Dobrovolní obránci vyzbrojení útočnými puškami neměli proti opancéřovaným vozidlům a velkorážním zbraním mnoho šancí. Někteří byli zabiti, jiným se podařilo uprchnout. Ruské jednotky pak začaly na témže poli chystat minometné pozice. Stačily však pouze vyložit munici, když začaly dopadat první granáty ukrajinského dělostřelectva.

S příchodem tmy 2. března se v remízku na kraji pole v silném dešti ukryl civilista pan Rudenko. Tanky na poli pálily do Voznesensku a po útocích se o pár set metrů stahovaly, aby se vyhnuly opětované palbě. Rudenko byl přes mobil ve spojení s ukrajinskou dělostřeleckou jednotkou, které posílal souřadnice ruských jednotek na poli. Stejně to dělali i další dobrovolníci teritoriální obrany okolo města. „Všichni pomohli, všichni sdíleli informace“ uvedl Rudenko. Některá ruská vozidla utrpěla přímé zásahy. Ukrajinské jednotky se pak pěšky přesunuly k ruským pozicím a pálily na ruské obrněnce střelami Javelin. Tři z pěti tanků na poli začaly hořet. Ruští vojáci po sobě nechali bedny s municí, opouštěli i funkční vozidla a prchali buď po svých, nebo v transportérech. „Rusové měli rozkazy přijít, obsadit a čekat na další instrukce,“ řekl Dombrovskyj. „Neměli rozkazy pro případ, že by byli poraženi. S tím nepočítali,“ dodal.

Když se obyvatelé 4. března vrátili do vsi Rakove, své domovy našli vypleněné. „Deky, příbory, jídlo, všechno pryč,“ popisuje Horčuková. „Brambory si nevzali, protože neměli čas vařit,“ dodává. Asi 15 ruských tanků a dalších vozidel je provozuschopných. „Ostatní, převážně vyhořelé vraky, byly odstraněny z ulic, protože děsily civilisty a byly v nich výbušniny. Jsme připraveni zasáhnout Rusy jejich vlastními zbraněmi,“ prohlásil Dombrovskyj. Voznesensk, kde už teď opět funguje přívod elektřiny, vody a plynu i internet, se podle místních zdrojů vrací do normálu a už není v přední linii. Při bitvě o Voznesensk přišlo o život 12 ukrajinských civilistů. Vojenské oběti Ukrajina nezveřejňuje, byly mezi nimi ale prý převážně členové teritoriální obrany.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Putin je připraven zastavit ukrajinskou válku příměřím – pod jednou podmínkou

Podle čtyř ruských zdrojů obeznámených s jednáním v Kremlu je ruský prezident Vladimir Putin údajně ochoten zastavit bojové akce na Ukrajině, ale pouze v případě, že budou uznána současná vítězství Ruska na bojišti. Toto příměří by sice poskytlo dočasné přerušení konfliktu, ale znamenalo by ponechání potenciálních 11 milionů lidí pod okupační správou a vzdání se 20 % svrchovaného území Ukrajiny.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepochopitelná kouzla švédského brankáře Filipa Gustavssona: Od vymyšlených přezdívek po otázky o UFO

Filip Gustavsson, švédský brankář ve službách Minnesoty Wild, se neproslavil jen svou brankářskou dovedností, ale také svým neobyčejným přístupem k životu. Gustavsson, který v NHL chytá pod přezdívkou Fillifjonken, si užívá zájem, který vzbuzují jeho vymyšlené příběhy a neobvyklé otázky. Nyní se připravuje postavit proti českým hokejistům v semifinále mistrovství světa.

Francie začala s evakuací svých turistů z Nové Kaledonie

Francie začala s evakuací svých turistů z Nové Kaledonie, kde i dnes pokračují nepokoje. Píše to agentura AFP. Tento týden se podařilo z francouzského zámořského území zajistit odjezd turistů z Austrálie či Nového Zélandu. Násilné protesty, které vypukly v polovině tohoto měsíce, si zatím vyžádaly sedm životů.

Komise pro cenné papíry a burzy schválila 8 etherových ETF

Komise pro cenné papíry a burzy ve čtvrtek podepsala návrhy na etherové ETF, čímž se jejich potenciální uvedení na trh o krok přiblížilo. Americký regulátor cenných papírů schválil návrhy o uvedení spotových etherových ETF společností VanEck, Ark Invest, BlackRock, Fidelity, Franklin Templeton, Bitwise, Grayscale a Invesco. Příkaz SEC je jedním z kroků k tomu, aby se tyto plánované fondy dostaly na trh.

V noci pokračovaly izraelské údery na Rafáh v Pásmu Gazy

V noci na dnešek pokračovaly izraelské údery na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Uvedli to reportéři agentury AFP na místě. V pátek Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v Haagu nařídil Izraeli zastavit vojenskou ofenzivu v oblasti Rafáhu, což izraelské úřady odmítly. Údery a boje izraelské armády s palestinským hnutím Hamás podle AFP neutichly ani na dalších místech tohoto palestinského území, například v utečeneckém táboře Dajr Balah ve středu Pásma Gazy.
Reklama

DOPORUČUJEME

Putin je připraven zastavit ukrajinskou válku příměřím – pod jednou podmínkou

Podle čtyř ruských zdrojů obeznámených s jednáním v Kremlu je ruský prezident Vladimir Putin údajně ochoten zastavit bojové akce na Ukrajině, ale pouze v případě, že budou uznána současná vítězství Ruska na bojišti. Toto příměří by sice poskytlo dočasné přerušení konfliktu, ale znamenalo by ponechání potenciálních 11 milionů lidí pod okupační správou a vzdání se 20 % svrchovaného území Ukrajiny.

V Rusku zatkli zástupce náčelníka generálního štábu, píše Kommersant

V Rusku zatkli dalšího vysoce postaveného generála, tentokrát náčelníka hlavní správy komunikací ozbrojených sil generálporučíka Vadima Šamarina. Ten je současně zástupcem náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova. Oznámil to dnes na svém webu list Kommersant. Nejmenovaný zdroj z justice deníku řekl, že generál je podezřelý z machinací a že po domovní prohlídce byl předveden k výslechu k vojenským vyšetřovatelům federální kriminální ústředny.

Ukrajina oznámila zničení všech 29 ruských dronů, kterými v noci útočilo Rusko

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila všech 29 bezpilotních letounů, kterými na Ukrajinu útočilo Rusko. Informovalo o tom ukrajinské letectvo, podle něhož drony mířily na jih, střed i na západ Ukrajiny. Proti Charkovské oblasti na severu země ruská armáda vystřelila raketu Iskander-M. Výbuchy byly hlášeny z okolí Rusy okupovaného Luhansku na východě Ukrajiny.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepochopitelná kouzla švédského brankáře Filipa Gustavssona: Od vymyšlených přezdívek po otázky o UFO

Filip Gustavsson, švédský brankář ve službách Minnesoty Wild, se neproslavil jen svou brankářskou dovedností, ale také svým neobyčejným přístupem k životu. Gustavsson, který v NHL chytá pod přezdívkou Fillifjonken, si užívá zájem, který vzbuzují jeho vymyšlené příběhy a neobvyklé otázky. Nyní se připravuje postavit proti českým hokejistům v semifinále mistrovství světa.

Francie začala s evakuací svých turistů z Nové Kaledonie

Francie začala s evakuací svých turistů z Nové Kaledonie, kde i dnes pokračují nepokoje. Píše to agentura AFP. Tento týden se podařilo z francouzského zámořského území zajistit odjezd turistů z Austrálie či Nového Zélandu. Násilné protesty, které vypukly v polovině tohoto měsíce, si zatím vyžádaly sedm životů.

Komise pro cenné papíry a burzy schválila 8 etherových ETF

Komise pro cenné papíry a burzy ve čtvrtek podepsala návrhy na etherové ETF, čímž se jejich potenciální uvedení na trh o krok přiblížilo. Americký regulátor cenných papírů schválil návrhy o uvedení spotových etherových ETF společností VanEck, Ark Invest, BlackRock, Fidelity, Franklin Templeton, Bitwise, Grayscale a Invesco. Příkaz SEC je jedním z kroků k tomu, aby se tyto plánované fondy dostaly na trh.

V noci pokračovaly izraelské údery na Rafáh v Pásmu Gazy

V noci na dnešek pokračovaly izraelské údery na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Uvedli to reportéři agentury AFP na místě. V pátek Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v Haagu nařídil Izraeli zastavit vojenskou ofenzivu v oblasti Rafáhu, což izraelské úřady odmítly. Údery a boje izraelské armády s palestinským hnutím Hamás podle AFP neutichly ani na dalších místech tohoto palestinského území, například v utečeneckém táboře Dajr Balah ve středu Pásma Gazy.

Francie se stává hostitelem hokejového mistrovství světa 2028 poté, co Kazachstán stáhl svou kandidaturu

Francie se ujala prestižní role hostitele mistrovství světa v hokeji 2028 poté, co Kazachstán stáhl svou kandidaturu. Půjde již o třetí mistrovství světa v ledním hokeji, které Francie za svoji historii uspořádala. Hlavními dějišti akce se stanou moderní Accor Arena v Paříži a nově otevřená LDLC Arena v Lyonu. Tento sportovní svátek je pro zemi zásadním krokem v jejím ambiciózním plánu na propagaci hokeje, který vrcholí zimními olympijskými hrami v roce 2030 ve Francouzských Alpách.

Šéf Tesly Elon Musk kritizuje americká cla na čínská elektrická vozidla

Elon Musk kritizoval cla uvalená americkou vládou na čínské elektromobily a označil je za „nedobré“ a narušující trh s automobily. Šéf společnosti Tesla dříve obchodní bariéry podporoval, ale ve čtvrtek během videoprojekce na pařížské technologické konferenci provedl obrat.

Putin je připraven zastavit ukrajinskou válku příměřím – pod jednou podmínkou

Podle čtyř ruských zdrojů obeznámených s jednáním v Kremlu je ruský prezident Vladimir Putin údajně ochoten zastavit bojové akce na Ukrajině, ale pouze v případě, že budou uznána současná vítězství Ruska na bojišti. Toto příměří by sice poskytlo dočasné přerušení konfliktu, ale znamenalo by ponechání potenciálních 11 milionů lidí pod okupační správou a vzdání se 20 % svrchovaného území Ukrajiny.
Reklama
Reklama