Reklama

U Kapitolu zatkla policie muže ozbrojeného mačetou. Mluvil o nadřazenosti bílé rasy

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Nedaleko budovy Kapitolu zatkla policie muže s ilegálními bodnými zbraněmi s podezřelými symboly na autě. Úřady se obávají demonstrace extremistů, která by měla v blízkosti budovy proběhnout. Informuje o tom BBC.

Policisté, kteří budovu Kapitolu hlídají, si dva bloky od budovy všimli auta, na kterém byly namalované hákové kříže a další extremistické symboly. Místo SPZ značky mělo kresbu americké vlajky. Když jej zastavili, řidič řekl, že je „na hlídce“ a začal mluvit o ideologii bílé nadřazenosti.

Strážci zákona si poté všimli několika zbraní uvnitř auta. Mimo jiné se jednalo o mačetu a bajonet, obojí je ve Washingtonu D.C. ilegální. Policie tedy majitele vozu, Daniela Craigheda (44) zadržela a obvinila ho z držení nelegálních zbraní. Podle BBC není zatím jasné, jestli se Craighead k činu přiznal a jestli bude chtít právního zástupce.

Dobrá policejní práce, o tom není sporu,“ vyjádřil se policejní náčelník Tom Manger. Craigheadovo zatčení přišlo ve chvíli, kdy se úřady obávají demonstrace extremistů u Kapitolu. Manifestace s názvem Justice For J6 (Spravedlnost za šestého ledna) se plánuje na 18. září a svolává ji skupina Look Ahead America, která se označuje za vlasteneckou.

Podpora násilníkům u Kapitolu

Organizátoři uvedli, že má jít o pochod za podporu těch, kteří byli 6. ledna u Kapitolu zatčeni. Tisíce příznivců exprezidenta Donalda Trumpa tehdy do Kapitolu vtrhlo s cílem zabránit jednání Kongresu, který měl potvrdit Trumpova nástupce Joe Bidena jako vítěze listopadových prezidentských voleb. Několik lidí přitom zemřelo a došlo k mnoha zatčení.

Policisté proto plánují dočasně Kapitol obehnat plotem, aby se podobná akce jako tehdy už nemohla opakovat.

Sdružení Look Ahead America vede Matt Braynard, bývalý strategický ředitel Trumpovy kampaně z roku 2016. Braynard už v srpnu zveřejnil video, kde nabádá všechny účastníky chystané demonstrace, aby se vyvarovali jakéhokoliv násilí.

Není zatím jasné, zdali se Craighead na demonstraci chystal, nebo jestli měl nějakou spojitost se zatčenými osobami.

Politické špičky, včetně předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi, obdržely v pondělí informace o bezpečnostních opatřeních, která se ohledně akce chystají. „Šestého ledna se odehrál útok na náš krásný Kapitol. Tito lidé se teď chtějí vrátit a oslavovat ty, kdo zde chtěli zabíjet členy Kongresu,“ vyjádřila se Pelosi. V souvislosti s násilnostmi 6. ledna si vyslechlo obvinění zhruba 600 lidí.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Příliv migrantů v Texasu

Tisíce Haiťanů, Kubánců, Venezuelců a Nikaragujců bivakují pod mostem v Texasu

Prezident Joe Biden se potýká s rostoucí humanitární a politickou výzvou. Kolem 12 tisíc migrantů, převážně haitských občanů, v pátek bivakovalo pod mostem v jižním Texasu na hranicích s Mexikem. Další stovky mířily k hranici.
snydrom zvracení

V USA se plní ordinace lidmi, kteří nekontrolovaně zvrací z kouření...

Ve Spojených státech je na vzestupu zvláštní nemoc, a to zejména ve státech, které legalizovaly marihuanu. Její pravidelní konzumenti, obzvlášť teenageři, plní ordinace lékařských pohotovostí s vážnými žaludečními potížemi. Nejspíš jde o syndrom chronického zvracení z marihuany, který byl objevený teprve nedávno.
Pentagon: Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10 civilistů

Tragický omyl v Kábulu. Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10...

Útok bezpilotního letounu v Kábulu minulý měsíc zabil pracovníka humanitární organizace a devět členů jeho rodiny, včetně sedmi dětí. V pátek se americká armáda za tragickou chybu omluvila.
Ruské volby do parlamentu

Volby v Rusku začínají, Google a Apple smazaly aplikaci Navalného

Ruští občané se od pátku vydávají volit do parlamentu, ovšem bez hlavní opozice. Společnosti Google a Apple navíc odstranily ze svých obchodů aplikaci vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného. V pátek to uvedl jeho tým. Informuje o tom agentura Reuters.
Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů

Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů. Otec dnes žaluje...

Otec sedmileté dívky zažaloval školu a dva její zaměstnance v Michiganu za to, že jeho dceři ostříhali bez vědomí rodičů vlasy. Po škole chce milion dolarů.
OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN ve čtvrtek uvedla, že navzdory globální pandemii covidu-19 nebylo zpomaleno tempo změny klimatu. Svět zůstává pozadu v boji za snížení emisí uhlíku.
Reklama

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama