Více
  8.8 C
  Czech
  Sobota, 28 května, 2022

  Spojené státy na rok odstraní cla uvalená na ocel dováženou z Ukrajiny

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Na dovoz oceli z Ukrajiny do Spojených států amerických nebudou tamní úřady po dobu jednoho roku uplatňovat cla. Rozhodla o tom americká administrativa kvůli snaze podpořit zemi v boji proti ruské agresi. Ukrajinská ocel tvoří jen malou část importovaného kovu do Spojených států amerických. Pro Ukrajinu se však jedná o důležitý zdroj příjmů. Informoval o tom server Al Jazeera a The New York Times.

  Americké ministerstvo obchodu přerušilo na rok cla uplatňovaná na dovoz ukrajinské oceli. Chce tím státu pomoct při trvající ruské invazi. Ukrajina je totiž třináctým největší vývozcem oceli na světě, běžně tak vyváží okolo 80 procent své produkce. Tu však musela tamní vláda od začátku ruské agrese koncem února přerušit. Nadále však pro zemi zůstává důležitým zdrojem příjmů.

  „Některé z největší ukrajinských ocelových továren byly hlavními cíli Putinovi agrese. Ocelárna v Mariupolu se navíc stala trvalým symbolem ukrajinského odhodlání čelit ruské invazi,“ uvedlo americké minsiterstvo ke svému rozhodnutí. Zvednutí cel pak podpořili jak američtí republikáni, tak demokraté. Informoval o tom v pondělí server Al Jazeera.

  K rozhodnutí vybídl amerického prezidenta Joe Bidena také ukrajinský premiér Denys Smyhal, který minulý měsíc navštívil Washington. Cla na dováženou ocel z různých zemí ve výši 25 procent zavedl roku 2018 tehdejší prezident Donald Trump.

  Dle něj se jednalo o krok směřující k vyšší národní bezpečnosti. Podle serveru The New York Times totiž tvrdil, že příliv levných kovů ze zahraničí ohrožuje americkou manufakturu, a tudíž i domácí vojenskou a průmyslovou kapacitu.

  Ocelářský průmysl na Ukrajině vytváří jedno ze 13 tamních pracovních míst

  Minulý rok Ukrajina vyvezla do Spojených států amerických zboží v hodnotě 1,9 miliardy dolarů. Jednalo se sice o 0,1 procent amerického dovozu, zároveň ale také o 2,8 procent ukrajinského exportu. Americký trh je tak pro Ukrajinu poměrně důležitý. Téměř polovinu importů pak tvořily ukrajinské kovy jako železo nebo právě ocel.

  Ukrajinský ocelářský průmysl rovněž poskytuje jedno ze 13 tamních pracovních míst. Ocel a související sektory totiž tvoří téměř 12 procent tamního hrubého domácího produktu. Americká administrativa proto uvedla, že bude po uplynutí roční lhůty připravená zahájit s Ukrajinou rozhovory o případném trvalém snížení cel.

  V současnosti je pro Ukrajinu těžké ocel vyvážet do států středního Východu a Afriky, jelikož válka uzavřela obchodní cesty vedoucí skrz Černé moře. Tamní vláda proto plánuje ocel posílat vlakem do Rumunska, odkud by mohla pokračovat na trhy v Evropě, Velké Británii nebo Spojených státech amerických.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  1 komentář

  1. Tak největší ocelárny na Ukrajině jsou již v rukou RUSŮ, To mají radost v Kremlu.

  Comments are closed.