Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Růst inflace v USA se zastavil. Bitcoin vystoupal na 24 000 dolarů

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Podle zprávy o indexu spotřebitelských cen (CPI), kterou ve středu zveřejnil americký Úřad práce a statistik, se náklady spotřebitelů nezměnily a inflace v USA dosáhla 8,5 procenta. Informoval o tom server Decrypt.

  Analytici dříve předpokládali, že index, který sleduje pohyb cen širokého spektra zboží a služeb, vzroste o 0,2 procenta a ukáže, že inflace je v meziročním srovnání na úrovni 8,7 procenta.

  Místo toho se inflace minulý měsíc nezměnila, což je známkou toho, že zvyšování úrokových sazeb Federálním rezervním systémem ubírá páru rostoucím cenám.

  Předtím inflace vykázala za 12 měsíců do června růst cen o 9,1 procenta a na meziměsíční bázi se zvýšila o 1,3 procenta.

  „Pro riziková aktiva to byla silná zpráva,“ uvedl dle serveru Decrypt Tom Dunleavy, senior analytik výzkumu v Messari“ Tato zpráva o inflaci je mimořádně pozitivní, pokud očekáváte méně zvyšování sazeb v závěru roku.“

  Kryptotrh po předchozích dvou zprávách o CPI reagoval negativně. Tentokrát však trhy rostly na základě náznaku, že inflace mohla dosáhnout vrcholu poté, co běžela nejvyšším tempem za posledních čtyřicet let.

  Kryptoměny reagují na čísla CPI

  V hodině následující po zveřejnění zprávy vzrostl Bitcoin o 4,4 procenta a Ethereum o 7,5 procenta, čímž se denní zisky kryptoměn podle CoinMarketCap zvýšily na 3,5 procenta, resp. 7,2 procenta.

  Vzrostla cena i dalších kryptoměn, včetně Polkadotu, Solany, Uniswapu a Avalanche, které během hodiny po zveřejnění zprávy vzrostly o více než 5 procent.

  Fed se agresivně zaměřuje na inflaci tím, že zdražuje půjčky pro podniky a spotřebitele, čímž ochlazuje ekonomiku, protože poptávka po zboží a službách klesá.

  Dunleavy z Messari dodal: „Fed hledá známky toho, že spotřebitelé zpomalují své výdaje.“ Poslední zpráva o indexu spotřebitelských cen nyní naznačuje, že tomu tak skutečně může být.

  Inflace, úrokové sazby a krypto

  Pokud inflace dosáhla svého vrcholu, Fed pravděpodobně nezvýší sazby tak výrazně jako doposud v tomto roce.

  Institucionální investoři v souvislosti se zvýšenými úrokovými sazbami, které snižují růst, utekli od spekulativnějších aktiv, včetně technologických akcií a kryptoaktiv, a nakupují do relativně stabilnějších investic, jako jsou podnikové dluhopisy a americké státní dluhopisy.

  Dunleavy uvedl, že analytici před posledním zveřejněním dávali šanci na třetí zvýšení sazeb o 75 bazických bodů na 80 procent, ale tato šance „klesla na nepatrnou úroveň“ po středečním rovném čtení.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS