Více
  11.3 C
  Czech
  Pátek, 30 září, 2022

  Proč je synchronizace biologických hodin s denním rozvrhem důležitá

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Co když existuje způsob, jak z každého dne vytěžit více? I když máme všichni stejných 24 hodin, to, jak tento čas využijeme, ovlivňuje, čeho můžeme dosáhnout.

  Vaše biologické hodiny

  Vaše biologické hodiny řídí velkou část toho, jak fungujete. Je to podobné jako program, který reguluje načasování mnoha biologických funkcí, od spánku až po rozmnožování. Cirkadiánní rytmy řídí denní cykly spánku a bdění a přispívají k vaší energetické hladině v různých okamžicích během dne.

  Biologické hodiny svého těla si můžete zvláště uvědomovat v dobách, kdy je váš denní rozvrh rozhozen, vyveden z míry. Například pracovníci na směny musí neustále přizpůsobovat svou denní aktivitu požadavkům svého pracovního plánu. Cestovatelé mohou zaznamenat poruchy v cyklech spánku a bdění vedoucí k pocitům nazývaným „jet lag“.

  Pravděpodobně jste si všimli, že během dne jsou určité doby, kdy se cítíte více nabití energií. Jindy se můžete cítit vyčerpaní. Výzkum však ukázal, že vaše tělesné hodiny jsou zodpovědné za mnohem víc než jen za cyklus spánku a bdění.

  Psychická bdělost, hlad, stres, nálada, srdeční činnost, a dokonce i imunita jsou také ovlivněny denními rytmy těla. Synchronizací biologických hodin s denním rozvrhem můžete svůj den využít na maximum a cítit se úspěšnější a motivovanější.

  Jak vnitřní hodiny ovlivňují vaše zdraví

  Cirkadiánní rytmy ovlivňují váš cyklus spánku a bdění, stravovací návyky, tělesnou teplotu, trávení, hladiny hormonů a další tělesné funkce. Z tohoto důvodu mohou vnitřní hodiny vašeho těla hrát důležitou roli ve vašem celkovém zdraví. Přerušení vašeho cirkadiánního rytmu může přispět ke zdravotním stavům včetně cukrovky, sezónní afektivní poruchy a poruch spánku.

  Naštěstí pochopení toho, jak tyto cykly ovlivňují vaše zdraví, může pomoci řešit potenciální problémy a hledat léčbu. Lze například provést změny životního stylu, které vám pomohou dostat váš cirkadiánní rytmus zpět do původních kolejí. Váš lékař vám také může pomoci řešit stavy, které mohou být ovlivněny přirozenými rytmy vašeho těla a přijít s léčbou, která zahrnuje jak léky, tak úpravu životního stylu.

  Nejlepší čas na aktivity

  Realita je taková, že požadavky každodenního života jako je škola, dojíždění, práce a společenské akce, mohou všechny přirozené cykly těla vyvést z míry. Způsob, jakým organizujeme naše každodenní činnosti, je někdy v přímém kontrastu s vlastními sklony našeho těla.

  Změnit svůj rozvrh nemusí být vždy snadné, ale má to jasné výhody. Kromě lepšího využití času to má také potenciální pozitivní zdravotní důsledky.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS