Více
  18.8 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Vše, co potřebujete vědět o meditační pozici

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Sednete si k meditaci a přemýšlíte, jestli to děláte správně? Zde se dozvíte vše o univerzální meditační pozici.

  Na světě existuje milion forem meditace, ale kdybyste chodili po světě a fotografovali lidi, kteří meditují, mnoho z nich by vypadalo docela podobně. Proč? Protože existují některé základní prvky meditační pozice, které se používají po celém světě, aby zklidnily mysl a srovnaly tělo.

  Sedmibodová meditační pozice

  Buddha Vairóčana je často zobrazován sedící v této pozici ve středu mandaly pěti hlavních Buddhů. Je pánem buddhovské rodiny, celý bílý představuje moudrost všezahrnujícího prostoru, stejně jako jeho pravý opak, samotnou nevědomost, která je hnací silou našeho cyklu utrpení. Představuje částečně myšlenku, že naše nevědomost může být přeměněna na obrovskou prostornost, která pojme všechno.

  První bod držení těla: vsedě

  Někdy se lidé ptají, zda mohou meditovat vleže. Můžete, ale je pravděpodobnější, že usnete. Pokud se tak přesto rozhodnete, můžete položit chodidla na zem s koleny nahoru, abyste si udrželi pocit bdělosti.

  Ty z nás, kdo jsou zvyklí sedět na židli, možná trochu děsí představa sezení na zemi se zkříženýma nohama. Nyní je vhodná doba to zkusit.

  Existuje několik variant sezení se zkříženýma nohama na zemi, ale všechny nejlépe podpoříte formálním meditačním polštářem. Pokud meditační polštář nemáte, použijte ten z pohovky nebo postele, ale měli byste sedět dostatečně vysoko, aby vám to bylo pohodlné.

  Druhý bod držení těla: Prodlužte páteř

  Tradiční analogie říkají, že vaše páteř by měla být jako šíp nebo hromádka mincí, jedna na druhé. Jako by tyč mohla projít skrz temeno vaší hlavy a dolů vaším spodkem. Chcete se cítit povzneseni, když si sednete k meditaci.

  Třetí bod držení těla: Položte si ruce

  Nejjednodušší věc, kterou můžete s rukama udělat, je položit si je na klín. Můžete dát ruce v bok a zvednout je v loktech a poté je položit dlaněmi dolů na stehna. Jedná se o přirozený bod osy, na kterém je můžete opřít, což poskytuje lepší podporu vaší vzpřímené páteři. Kilung Rinpočhe ve své knize Uvolněná mysl zmiňuje, že sezení s dlaněmi dolů má tendenci uvolnit tok energie v celém těle.

  Případně můžete položit pravou ruku na levou tak, aby se palce velmi lehce dotýkaly a položit si je na klín u pupku. Rinpočhe říká, že to vytváří více tepla a energie v těle, což může být užitečné, pokud se cítíte ospalí. Symbolicky levá ruka představuje moudrost a pravá soucit. V tomto gestu je spojujete.

  Čtvrtý bod držení těla: Uvolnění ramen

  Nechte svaly na ramenou a zádech uvolnit se. Vaše ramena mohou být posunuta mírně dozadu. To vytváří silná záda a zároveň otevírá přední část těla. V tomto bodě pozice je dotek zranitelnosti, když odhalujeme své srdce.

  Pátý bod držení těla: Zasunutí brady

  Mírně zastrčte bradu. Nechcete zajít tak daleko, že se budete dívat přímo dolů do svého klína, ale také nechcete mít hlavu zvednutou tak vysoko, že by vás to mohlo unavit.

  Šestý bod držení těla: Otevření čelisti

  Přineste pocit uvolnění do svalů ve vašem obličeji, aby vaše čelist visela a ústa jste měli otevřená. Přiložte jazyk ke stropu úst, aby bylo umožněno čisté dýchání a zpomalil se proces polykání, který může být občas rušivý.

  Sedmý bod držení těla: Odpočinek při pohledu

  Uvolněte svůj pohled nesoustředěným způsobem dvě až čtyři stopy před vámi na zemi. Nepočítejte vzory na koberci, jen udržujte volný pohled. Ať si vaše oči odpočinou. Někdy lidé nechápou, proč by měli během meditace mít otevřené oči. Za prvé, neustále hledíme na svět, proč bychom tedy měli s meditační praxí zacházet jako s časem, kdy se můžeme schovat před svým životem? Místo toho je čas podívat se přímo na to, kdo jsme. Takže naše oči mohou být otevřené jako gesto směrem k tomuto záměru. V praktické rovině je méně pravděpodobné, že usnete s otevřenýma očima.

  Pokud nejste schopni meditovat s otevřenýma očima, můžete je zavřít. Je důležité, abyste se před zahájením meditace vědomě rozhodli, co budete dělat, jinak se budete po celou dobu meditace mezi těmito možnostmi vrtět sem a tam.

  Říká se, že meditace se zavřenýma očima vede k většímu množství myšlenek, snění a rozptýlení. Ale pokud to není váš případ, určitě můžete meditovat se zavřenýma očima.

  Pokud si uděláte čas na správné nastavení meditační pozice, zjistíte, že je mnohem snazší odpočinout si a spojit se s předmětem vaší meditace. Když projdete těmito sedmi body, vstoupíte do své praxe s pocitem uvolnění a zároveň povznesení.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS