Více
  15.5 C
  Czech
  Středa, 10 srpna, 2022

  12 procent Američanů vlastní kryptoměny, zjistil výzkum Fedu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Průzkum amerického Federálního rezervního systému (Fed) odhalil, že v roce 2021 vlastnilo různé kryptoměny nebo Bitcoin asi 12 procent všech Američanů. Informovaly o tom servery Finbold a Decrypt.

  Průzkum nazvaný „Economic Well-Being of U.S. Households in 2021“ (Ekonomický blahobyt domácností v USA v roce 2021) a zveřejněný 23. května 2022 se snažil změřit ekonomické zdraví spotřebitelů po získání zpětné vazby od 11 000 dospělých respondentů. O výsledcích tohoto průzkumu informovaly servery Finbold a Decrypt.

  Nová verze průzkumu pro rok 2021 poprvé zahrnovala i otázky týkající se kryptoměn. Studie také zdůrazňovala vztah mezi výší příjmů respondentů a způsobem používání kryptoměn.

  Fed zjistil, že i když jsou kryptoměny relativně novým produktem finančního sektoru, většina lidí používala kryptoměny a Bitcoin právě jako investici.

  Kryptoměny jako platidlo

  Průzkum navíc ukázal, že kryptoměny si také nacházejí cestu v platebním prostoru. Asi 2 procenta držitelů kryptoměn je používá i k nákupům.

  Zajímavé je, že Fed také našel rozdíl v úrovni příjmů mezi kryptoinvestory. Lidé, kteří drželi digitální aktiva pouze pro investice, měli průměrně mnohem vyšší příjmy než lidé, kteří používali kryptoměny i k platbám.

  Průzkum zjistil, že 46 procent kryptoinvestorů mělo roční příjmy alespoň 100 000 dolarů (asi 2 300 000 korun). Zatímco lidé s ročním příjmem nižším než 50 000 dolarů (asi 1 150 000 korun) tvořili pouze 29 procent kryptoinvestorů.

  Průzkum dále zjistil, že lidé, kteří používají kryptoměny k investicím, mají také častěji zařízené spoření na důchod (89 procent). Lidé, kteří kryptoměny nepoužívají, mají zařízené důchodové spoření v 73 procentech případů. Kdežto lidé, kteří používají kryptoměny jako platidlo, mají důchodové spoření zajištěné jen v 71 procentech případů.


  Výsledky průzkumu vycházejí ve chvíli, kdy Fed posiluje svoje iniciativy v sektoru kryptoměn. V únoru oznámil své plány prozkoumat možnosti vlastní digitální měny ve snaze zlepšit domácí platební systém.

  Fed se také zapojuje do debat o regulaci kryptoměn. Jeh předseda Jerome Powell požaduje více zákonů, které by regulovaly aktiva, jako jsou Bitcoin a stablecoiny.

  Debatu o regulacích podnítil zejména krach stablecoinu TerraUSD, kvůli kterému miliony investorů ztratily značné investice.

  Mezitím šéfka Evropské centrální banky uvádí, že kryptoměny nemají žádnou hodnotu a že investice do kryptoměn je vysoce riziková. Tyto výroky přichází ve chvíli, kdy několik zemí uvažuje o prohlášení bitcoinu za zákonné platidlo po stopách jihoamerického El Salvadoru, kde je bitcoin zákonným platidlem od září roku 2021.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS