Reklama

Prenatální jóga ve třetím trimestru

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Prenatální jóga vás zbaví stresu a nepohodlí. Pozice jsou postupně upravené na míru změnám vašeho těla. Jak cvičit jógu i ve třetím trimestru?

Jak postupuje třetí trimestr, prenatální jóga může být obtížnější (stejně jako chůze po schodech, vázání vlastních bot a převracení v posteli). Skutečným faktorem se stává velikost vašeho břicha, stejně jako celková únava a těžkopádné pocity. Pokud jste ve druhém trimestru dokázali s trochou elánu cvičit jógu, dejte si nyní prostor, abyste se mohli uvolnit. Je třeba se vyhnout všem pózám, které stlačují břicho.

S blížícím se termínem buďte stále opatrnější, ale není důvod, abyste přestali cvičit prenatální jógu, pokud se na to budete cítit.

Noví jogíni

Některé ženy zjistí, že mají čas začít s prenatální jógou, až když nastoupí na mateřskou dovolenou. Pokud tomu tak je, stále můžete mít prospěch z cvičení jógy. Jen se ujistěte, že váš učitel zná vaši situaci a moc to s cvičením nepřehánějte.

Zkušení jogíni a domácí praktici

Nyní jste zvyklí naslouchat svému tělu a respektovat to, co vám říká. Pokračujte v tom a do konce těhotenství budete využívat výhody bezpečného cvičení jógy. Pokud je to s bříškem možné, například pozdravy slunci lze provádět po celou dobu těhotenství.

Příprava na porod

Ještě více než fyzická příprava vás jóga pomůže psychicky připravit na narození vašeho dítěte tím, že vás naučí naslouchat svému tělu a být v daném okamžiku bez očekávání. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je soustředit se na dech, používat dlouhé nádechy nosem a výdechy ústy. Tato pránájáma se nazývá porodní dech a v buďte si jistí, že jeho pravidelné procvičování v okamžiku porodu opravdu oceníte.

Úpravy ve třetím trimestru

Kolem 36. týdne se obvykle doporučuje snížit počet inverzí, které jste doteď cvičily. Dítě se v tuto chvíli usazuje do porodní polohy, takže nechcete dělat žádné pózy, které by mohly negativně ovlivnit jeho polohu.

Naopak existují jógové pozice, které po drobné úpravě mohou pomoci vašemu nenarozenému dítěti otočit se do správné polohy. Vždy byste se ale kromě konzultace s lektorem jógy měly nejdříve poradit se svým lékařem.

Měly byste také snížit počet provádění pozice střechy, neboť tato póza je také mírnou inverzí. Dřepy jsou i nadále vhodné až do konce těhotenství, pokud vám nehrozí předčasný porod.

Kromě toho přestaňte dělat jakoukoli pózu, která se stala nepohodlnou. Přijměte fakt, že možná nebudete moci dělat věci, které jste vždy dělali. Těhotenství bylo pravděpodobně velkou změnou ve vašem životě, ale ve srovnání s narozením vašeho dítěte je to stále jen drobnost. Všechna flexibilita (mentální více než fyzická), kterou nyní můžete kultivovat, se vám po příchodu vašeho dítěte na svět bude jedině hodit.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

jóga doma
Pro začátečníky je nejsnazší cesta, jak začít s jógou, docházka do studia na lekce s učitelem. Mnoho lidí ale cvičí jógu i doma. Nebo pouze doma. Poradíme vám, jak začít.
pozice orla
Pozice orla vypadá jako vaše stereotypní představa o bláznivé jógové póze. Tělo zkroucené jako preclík. Není to ale tak těžké, jak to na první pohled vypadá.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama