Více
  11 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Rusko znovu otevře svůj trh s dluhopisy pro „přátelské“ země

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Největší ruská burza Moscow Exchange se v pondělí částečně znovu otevře. Zahraniční investoři z „přátelských“ zemí totiž budou moci po téměř šesti měsících opět obchodovat s ruskými dluhopisy. Takové omezení však i nadále vylučuje většinu největších ruských investorů. Mezi zeměmi s povolením obchodovat se nejspíše zařadí například Čína nebo Turecko. Informoval o tom server BBC a Financial Post.

  „Spřátelené“ země Ruska budou moct od pondělí po téměř šesti měsících obchodovat s ruskými dluhopisy. Své dveře totiž zahraničním investorům částečně znovu otevře největší tamní burza Moscow Exchange. Na ruský trh s dluhopisy však nepovolí vstoupit zemím, které se vůči Rusku „chovají nepřátelsky“. Zákaz obchodování tak nadále platí pro většinu největších ruských investorů, jako je Kanada, Japonsko nebo země Evropské unie.

  Naopak mezi země, které Rusko považuje za „přátele“, se nejspíše řadí Čína a Turecko. Oba státy totiž na Moskvu po začátku invaze na Ukrajinu neuvalily sankce. Své burzy uzavřelo Rusko po začátku války, aby tak zabránilo odlivu financí ze země. V březnu však země zahájila postupné rozvolňování. To ale bylo dosud omezené pouze na dluhopisy vypsané ruskou vládou. Informoval o tom server BBC.

  Prohlášení o svém znovu otevření pak v ruštině vydala burza Moscow Exchange v pátek. Oznámila rovněž, že banky, společnosti spravující investice i zahraniční makléři už začali své klienty u burzy registrovat. Není však prozatím jasné, o jaké číslo zaregistrovaných obchodníků se jedná. Mluvčí burzy pak minulý týden podle serveru Financial Post uvedla, že neexistuje žádné datum, od kterého by ruské burzy otevřely své dveře také „znepřáteleným“ státům.

  Na burze Moscow Exchange mají investoři povolené obchodovat jak s korporátními, tak státními dluhopisy

  Od pondělí by přístup k burzám měli získat také nerezidenti Ruska, jejichž konečnými klienty jsou ruské právnické nebo fyzické osoby. Podle mluvčí burzy Moscow Exchange by pak registrace obchodníků měla postupně zvýšit likviditu tamního trhu. Na burze se přitom obchodují jak dluhopisy vypsané ruskou vládou, tak tamními korporacemi. Burza Moscow Exchange je totiž Ruskou nejdůležitější.

  Invaze na Ukrajinu a následné sankce uvalené vládami západních států uštědřily ruské ekonomice poměrně velkou ránu. V červenci z toho důvodu rovněž Rusko poprvé od roku 1998 nezvládlo zaplatit svůj zahraniční dluh. Rusko sice na splacení dluhu ve výši 100 milionů dolarů finance mělo, kvůli sankcím je však nedokázalo dostat k dotyčnému věřiteli. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova se pak jednalo o „nezákonné“ zablokování ruských rezerv.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS