Více
  18.8 C
  Czech
  Úterý, 9 srpna, 2022

  Rusko obvinilo USA, že se zapojily do války na Ukrajině

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Rusko poprvé obvinilo USA z přímého zapojení do války na Ukrajině. Armáda okupovaného státu má údajně konzultovat s americkou administrativou útoky na Rusko. Informuje o tom BBC, Reuters a další servery.

  Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov tvrdil, že USA schvalují cíle pro americké dělostřelectvo HIMARS, které používají kyjevské síly. Generálporučík Konašenkov uvedl, že zachycené hovory mezi ukrajinskými představiteli odhalily toto spojení. BBC nemohla tuto informaci nezávisle ověřit.

  Američtí představitelé se k tomuto tvrzení bezprostředně nevyjádřili.

  Rusko již dříve obvinilo Washington, že na Ukrajině vede „zástupnou válku“.

  Je to Bidenova administrativa, která je přímo odpovědná za všechny raketové útoky schválené Kyjevem na obytné oblasti a objekty civilní infrastruktury v osadách Donbasu a dalších regionech, které způsobily masovou smrt civilistů,“ uvedl Konašenkov.

  HIMARS je vícenásobný raketový systém, který může odpalovat přesně naváděné rakety na cíle vzdálené až 70 km, tedy mnohem dále než dělostřelectvo, které Ukrajina měla k dispozici dříve. Předpokládá se, že jsou také přesnější než jejich ruské ekvivalenty.

  Podobně mluvil dříve Lavrov

  Není to ovšem poprvé, co Moskva ukázala prstem na USA. V dubnu ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena dodat Ukrajině zbraně za miliardy dolarů znamená, že „NATO v podstatě vede válku s Ruskem prostřednictvím prostředníka a tohoto prostředníka vyzbrojuje“.

  Válka znamená válku,“ varoval 72letý Lavrov.

  Dříve rovněž Rusové obviňovali Ameriku z toho, že na Ukrajině provozuje tajné biologické laboratoře, kde vyrábí smrtící zbraně.

  V průběhu konfliktu na Ukrajině bylo Rusko obviněno z mnoha válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Minulý týden Ukrajina obvinila Moskvu z bombardování věznice v separatisty drženém Doněcku, aby zakryla obvinění z mučení.

  A BBC zdokumentovala obvinění z mučení a bití ukrajinských vězňů ruskou armádou i bezpečnostními službami.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS