Více
  11.3 C
  Czech
  Neděle 26. března 2023

  Biden a Trudeau se zavázali společně postavit autoritářským režimům

  Americký prezident Joe Biden a kanadský premiér Justin Trudeau se zavázali společně postavit proti autoritářským režimům. Částečně i tím, že sníží svou závislost na jiných zemích, pokud jde o kritické minerály a polovodiče.

  Nový Ford Bronco. Americká ikona, která se nezalekne žádného terénu 

  Jestli si firma Ford může na 100 % za něčím stát, jsou to její terénní vozy. Jedním z těch nejvíce úspěšných je pochopitelně Ford Bronco. Tahle legenda nenabízí pouze skvělý design a pořádnou porci koní. Svému majiteli navíc zajišťuje kvalitu, spolehlivost, technologie na vysoké úrovni a stabilitu v terénu. Cena zahrnuje všechna plus, která můžeme najít. Nízká rozhodně není. 

  Rusko utočí na ukrajinské pozice u Doněcku a připravuje ofenzívu na Kryvyj Rih

  Ruské síly patrně dostaly rozkaz k přímému útoku na město Avdijivka na východě Ukrajiny, než aby čekaly na úspěch obkličovací operace v oblasti. Uvedl to ve svém pravidelném hodnocení americký Institut pro studium války (ISW). Podle ukrajinského velení se Rusko na jihu připravuje na protiofenzívu směrem na město Kryvyj Rih. Jeho snažení v této oblasti však narušují útoky ukrajinských sil na logistické cíle.

  V noci na dnešek podle ukrajinských úřadů pokračovalo ruské ostřelování ukrajinských měst, dva silné výbuchy byly slyšet v Charkově. Podle oblastního šéfa Oleha Syněhubova na město dopadly protiletadlové střely S-300. Zatím nebyly potvrzeny žádné oběti na životech, dodal. V obci Krasnohorivka jihozápadně od Avdijivky zemřeli čtyři civilisté a sedm jich bylo zraněno, uvedl šéf Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko. Terčem ostřelování raketomety byl opět Mykolajiv, útok se tentokrát zřejmě obešel bez obětí.

  Ruské zdroje a zdroje proruských separatistů v Donbasu zveřejnily videa, která naznačují, že ukrajinští obránci byli vytlačeni z pozic kolem větrací šachty uhelného dolu Butivka jihozápadně od Avdijivky. Toto místo označuje ISW za nejbližší ukrajinské postavení k městu Doněck a zároveň klíčovou obrannou pozici pro samotnou Avdijivku. Ukrajinci ji drželi od roku 2015. ISW upozorňuje, že i ukrajinský generální štáb připustil „částečně úspěšný“ postup ruských sil v této oblasti.

  Rusko podle ukrajinského velitelství Jih začalo soustředit vojska ve směru na Kryvyj Rih ve snaze podniknout protiofenzívu a postoupit za hranice Chersonské oblasti. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v polovině července nařídil armádě osvobodit jižní Ukrajinu, podle ukrajinských úřadů se v Chersonské oblasti podařilo osvobodit od ruské okupace 53 obcí.

  Problémy se zásobováním ruských vojsk v této oblasti způsobují ukrajinské útoky na logistické cíle. Britské ministerstvo obrany ve své pravidelné svodce uvedlo, že v důsledku nedávného útoku na ruský muniční vlak je velmi nepravděpodobné, že by železniční spojení mezi Chersonem a anektovaným poloostrovem Krymem zůstalo v provozu. Rusko podle něj také zřídilo přívoz namísto poškozeného Antonivského mostu v Chersonu.

  „Je pravděpodobné, že s pokračujícími bojovými akcemi a nedostatkem potravin budeme svědky nárůstu počtu civilistů, kteří se budou snažit z Chersonu a okolí uprchnout,“ uvedlo ministerstvo.

  Ukrajinský generální štáb oznámil, že za úterý bylo zabito dalších 180 ruských vojáků, čímž celková bilance ztrát ruských sil vzrostla na 41.350. Zničeno bylo také 1774 tanků, z toho šest za poslední den. Informace nebylo možné nezávisle ověřit.

  Sledujte nás na sítích

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.