Více
  20.5 C
  Czech
  Úterý, 9 srpna, 2022

  Rusko utočí na ukrajinské pozice u Doněcku a připravuje ofenzívu na Kryvyj Rih

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ruské síly patrně dostaly rozkaz k přímému útoku na město Avdijivka na východě Ukrajiny, než aby čekaly na úspěch obkličovací operace v oblasti. Uvedl to ve svém pravidelném hodnocení americký Institut pro studium války (ISW). Podle ukrajinského velení se Rusko na jihu připravuje na protiofenzívu směrem na město Kryvyj Rih. Jeho snažení v této oblasti však narušují útoky ukrajinských sil na logistické cíle.

  V noci na dnešek podle ukrajinských úřadů pokračovalo ruské ostřelování ukrajinských měst, dva silné výbuchy byly slyšet v Charkově. Podle oblastního šéfa Oleha Syněhubova na město dopadly protiletadlové střely S-300. Zatím nebyly potvrzeny žádné oběti na životech, dodal. V obci Krasnohorivka jihozápadně od Avdijivky zemřeli čtyři civilisté a sedm jich bylo zraněno, uvedl šéf Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko. Terčem ostřelování raketomety byl opět Mykolajiv, útok se tentokrát zřejmě obešel bez obětí.

  Ruské zdroje a zdroje proruských separatistů v Donbasu zveřejnily videa, která naznačují, že ukrajinští obránci byli vytlačeni z pozic kolem větrací šachty uhelného dolu Butivka jihozápadně od Avdijivky. Toto místo označuje ISW za nejbližší ukrajinské postavení k městu Doněck a zároveň klíčovou obrannou pozici pro samotnou Avdijivku. Ukrajinci ji drželi od roku 2015. ISW upozorňuje, že i ukrajinský generální štáb připustil „částečně úspěšný“ postup ruských sil v této oblasti.

  Rusko podle ukrajinského velitelství Jih začalo soustředit vojska ve směru na Kryvyj Rih ve snaze podniknout protiofenzívu a postoupit za hranice Chersonské oblasti. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v polovině července nařídil armádě osvobodit jižní Ukrajinu, podle ukrajinských úřadů se v Chersonské oblasti podařilo osvobodit od ruské okupace 53 obcí.

  Problémy se zásobováním ruských vojsk v této oblasti způsobují ukrajinské útoky na logistické cíle. Britské ministerstvo obrany ve své pravidelné svodce uvedlo, že v důsledku nedávného útoku na ruský muniční vlak je velmi nepravděpodobné, že by železniční spojení mezi Chersonem a anektovaným poloostrovem Krymem zůstalo v provozu. Rusko podle něj také zřídilo přívoz namísto poškozeného Antonivského mostu v Chersonu.

  „Je pravděpodobné, že s pokračujícími bojovými akcemi a nedostatkem potravin budeme svědky nárůstu počtu civilistů, kteří se budou snažit z Chersonu a okolí uprchnout,“ uvedlo ministerstvo.

  Ukrajinský generální štáb oznámil, že za úterý bylo zabito dalších 180 ruských vojáků, čímž celková bilance ztrát ruských sil vzrostla na 41.350. Zničeno bylo také 1774 tanků, z toho šest za poslední den. Informace nebylo možné nezávisle ověřit.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS